„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
A Liu-testvérek vezette magyar gyorskorcsolya-válogatott Pekingben kezdi meg a Világkupa-sorozatot a hétvégén. A hadjárat négy állomás hosszú, célja, hogy a csapat maximális létszámmal térhessen majd vissza ugyanerre a helyszínre: februárban az olimpiára.
Szeptember végén, egy hazai válogató után alakult ki azon rövidpályás gyorskorcsolyázóink névsora, akik a következő bő hónapban harcba szállnak a pekingi téli olimpia kvótáiért.
Férfiak: Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, Jászapáti Péter, Nógrádi Bence és Tiborcz Dániel.
Nők: Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka, Somodi Maja és Somogyi Barbara.
A kvótákat négy Világkupa-állomás alapján osztják, a ma kezdődő első egyúttal a februári olimpia tesztversenye is lesz. Peking után marad a mezőny Ázsiában, majd a harmadik felvonást Debrecenben rendezik, november 18-21. között.
Férfiak: a Liu páros maradt meg az olimpiai címvédő váltóból
Ha valaki utoljára Pjongcsangból látott rövidpályás gyorskorcsolyát, akkor sem kell kapkodja a fejét, az alapvetések változatlanok. A Liu-testvérek számítanak a magyar csapat fő erősségének. Mi több, ebben az olimpiai ciklusban Shaolin Sándor és Shaoang eljutottak oda, hogy az egész világon ők a legesélyesebb kihívói a dél-koreaiak (Kínával megosztott) uralmának a férfiak között.
Hogy ők a legesélyesebbek, az megkérdőjelezhetetlen a tavalyi világbajnokság óta, ahol is a 4 egyéni vb-címből elhoztak 3-at. Shaoang nyerte az 500 méteres számot, Shaolin Sándor az öccse előtt az 1000-et, és összetettben is kettős Liu-győzelem született, Shaoang volt egy hajszállal jobb.
Viszont hogy ez az esély mekkora, azt még nagyjából sem lehet megmondani az olimpiai szezon előtt, mivel
A most rajtoló Világkupával ezt nyilvánvalóan már nem tehetik meg, itt lehet olimpiai kvótát szerezni. Az erőviszonyokra kíváncsiaknak pedig tisztábban látni.
A pjongcsangi téli olimpián magyar sporttörténeti győzelmet arató váltóból Knoch Viktor már korábban befejezte a pályafutását, Burján Csaba pedig nem tudta kiharcolni a csapattagságot a szeptemberi magyar válogatón. A válogatott edzője és menedzsere, Bánhidi Ákos fontosnak tartotta kiemelni, hogy „azok, akik most kimaradtak a keretből, még kivívhatják a helyüket az olimpiára utazó csapatba. Ez persze függ majd a világkupán megszerzett kvótaszámtól.”
A kimaradtak tehát nem végleg maradtak ki, de valljuk be, kevéssé derűsek a kilátásaik. A Világkupa-csapat vagy jól teljesít, lesz sok kvóta, de nincs ok a cserére; vagy rosszul, kevés kvóta lesz, és nincs hely a cserére.
A magyar gyorskorcsolya válogatott hét hetet töltött Olaszországban, magaslati edzőtáborban.
Ahogy lenni szokott, egy kiugró siker és a meghatározó arcok megemelik a sportágukat: az olimpiai bajnok Burjánt a válogatón megelőző Tiborcz Dániel huszonegy éves, Jászapáti Péter és Nógrádi Bence tizennyolcak. És ahogy lenni szokott, a siker vonzóvá is teszi az országot: a hatodiknak (erősorrendben harmadiknak) nevezett John-Henry Krueger Pjongcsangban még amerikai színekben nyert egyéni ezüstérmet, azóta a váltóremények bátyjával együtt Magyarországra csábították. Kettejük közül az idősebb, Cole volt tagja a világcsúcstartó magyar váltónak három évvel ezelőtt.
Nők: a 22 éves Jászapáti Petra a legtapasztaltabb
Míg a férfiaknál hárman (Liu, Liu, Krueger) mentesültek a válogatás kötelezettsége alól korábbi eredményeikre való tekintettel, addig a nőknél csupán az egy szem Jászapáti Petra.
Jászapáti ifjúsági olimpiai ezüstérmes, volt junior világcsúcstartó, a pjongcsangi olimpián A-döntőt korcsolyázott 1500 méteren. A gyors, robbanékony combizomkötegek többféleképpen használhatók: a koronavírus alatt részben kényszerűségből, részben kalandvágyból pályakerékpárban is versenyzett, 200 és 500 méteres időfutamban és csapatversenyben országos bajnoki címet is nyert.
Akkor (ázsiaiak nélkül) 1000 méteren Jászapáti Petra 7., Kónya Zsófia 28. lett, a váltó pedig a hatodik helyen végzett. Jászapáti Petra a világbajnokságra koronavírus-fertőzése miatt nem tudott teljes edzésmunkát végezni.
Bácskai Sára Luca 2017-ben Jászapátival együtt tagja volt a váltónak, amikor világbajnoki ezüstérmet szereztek. Egy évvel később, az olimpián már Kónya Zsófia is bekerült a negyedik helyezett váltóba.
A női szakágban Dél-Korea legnagyobb ellenlábasa Hollandia. Előbbiek távollétében a 2021-es világbajnokság minden egyéni számát Suzanne Schulting nyerte, de még az olimpiai ciklus másik, teljes mezőnyű világbajnokságán, 2019-ben is három holland női arany született két dél-koreai ellenében.
2018-ban a női váltó olimpiai aranyát Dél-Korea nyerte, míg a bronzérmes Hollandia világcsúcsot állított fel. A képtelenség feloldása: a hollandok (a szintén a régi világcsúcson belüli időt elérő Magyarország előtt) a B-döntőt nyerték meg, a dobogóra A-döntőbeli kizárásokkal állhattak fel.
Nyitókép: Liu Shaolin Sándor (b) győz öccse, Liu Shaoang (j) előtt a dordrechti rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokság férfi 1000 méteres döntőjében 2021. március 7-én. MTI/EPA/ANP/Vincent Jannink