„Ilyen az, amikor visszaengedik az oroszokat!” – odaszúrt vb-ezüstérmesünk
Kós Hubert egy ifjú orosz mögé szorult a budapesti világbajnokságon. Így értékelt!
A koppenhágai gyorsasági kajak-kenu világbajnokság szombati döntőiben két arany-, három ezüst- és két bronzérmet szerzett a magyar küldöttség. Míg a paraszakágban egy arany- és két bronzérem a magyar termés.
A 2021-es gyorsasági kajak-kenu és para kajak-kenu világbajnokságot Dániában, Koppenhágában tartják szeptember 16. és 19. között. A versenyeket a Bagsvaerd-tavon rendezik, s több szempontból is történelmi ez az esemény. Egyrészt idén 100 éves a dán szövetség, így méltón ünnepelheti a jeles évfordulót. Másrészt
Továbbá ez az első nemzetközi megméretés, amely a módosított olimpiai program szerint zajlik, ugyanis a párizsi olimpián már nem ugyanazok a versenyszámok lesznek, mint amik Tokióban szerepeltek.
Az olimpia évében csonka világbajnokságnak bizonyul az idei, hiszen sokan nem vállalták a vb-t bő egy hónappal a tokiói olimpia után, ennek fényében 56 ország, több mint 700 versenyzője nevezett, míg két éve a szegedi világbajnokságon több mint 100 nemzet sportolói indultak. Ráadásul ezúttal a kínaiak nem neveztek, mivel Kínában épp az országos bajnokság zalik, Ausztrália a saját szigorú járványügyi intézkedései miatt nem indult, és az új-zélandi küldöttség sem szerepelhet a koronavírus miatt, így az ötszörös olimpiai- és tízszeres világbajnok új-zélandi kajakozó Lisa Carrington sem vehet részt a versenyen. A magyar csapatnak is vannak hiányzói: Tokió olimpiai bajnoka, a kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok, Tótka Sándor, valamint a háromszoros Európa-bajnok Lucz Dóra, aki a tokiói ötkarikás játékokon hatodik helyezést ért el.
Mostoha időjárási körülmények fogadták a résztvevőket, ugyanis hideg van és a víz is hideg, valamint a szél is fúj. Nem épp ideális a kajak-kenusok számára, drasztikus váltás a tokiói meleg után.
míg három ötkarikás szám volt még Tokióban, azonban kivették a párizsi olimpiai programból.
Az első finálét a női kajak kettesek 200 méteres versenyszámában rendezték, amelyben a két éve világbajnoki bronzérmes, idén Európa-bajnoki harmadik helyezett kettős, Kiss Blanka és Lucz Anna képviselte a magyar színeket. Kiválóan rajtolt a magyar hajó, végig az élmezőnyben haladtak, majd a végén a remekül hajrázó orosz egység nyert, mögötte szinte egyszerre ért be a magyar és a lengyel egység. Majd kiderült, hogy két századmásodperces előnnyel a mieink szerezték meg a második helyet, s ezzel javítottak a szegedi világbajnoki eredményükön.
„Belül nem érzékeltem semmit, csak a saját pályánkra koncentráltunk. Nem tudtuk, hányadik helyen vagyunk. A végén mondták, hogy dobogósok lettünk, és végül ezüst lett, ez egy ajándék.” – mondta Kiss Blanka a verseny után az M4 Sportnak.
„Azt reméltem, megvan a dobogó, majd mondták, hogy második vagy harmadik helyen végeztünk. Ennek már örültem, ám nagyon boldoggá tesz az ezüstérem. Ezen a vb-n helyet cseréltünk hajóban, én hátul hoztam a maximumot, Blanka pedig elöl. Bejött a váltás.” – értékelt Lucz Anna a futam után az M4 Sportnak.
A következő számban, a női kenu kettesek 500 méteres döntőjében a Balla Virág, Takács Kincső páros indult, amely 2019-ben vb-ezüstérmes, az idén olimpiai ötödik helyen végzett. A magyar duónak nem kedvezett a tokiói olimpia elhalasztása, hiszen 2020-ban favoritok lettek volna, majd 2021-ben kicsit elfásultak. A magyar egység fél távig még dobogós helyen haladt, a verseny második felében azonban kissé visszaesett, és a nyolcas pályán a nagyot hajrázó kubai hajó ért be a harmadik helyen a célba, néhány centiméterrel megelőzve a mieinket. A magyarok hat századdal maradtak le a dobogóról. Az élen végzett ukránok rajt-cél győzelmet arattak, míg a fehérorosz egység lett a második.
„Nagyon jó pályát mentünk, 250 méternél azt hittem, meglesz a második hely. Majd ide-oda dobált minket a hullámos víz, és visszaestünk. A szerencse megint nem velünk volt. A jövőben pedig változásokat tervezünk.” – szomorkodott Balla Virág az M4 Sportnak adott nyilatkozatában.
„Nagyon dühös vagyok. Láttam, hogy Virág előttem instabillá vált a kormányzásom miatt. Rossz ez most. Vérfrissítés kell, újdonságok kellenek a technikai elemek szempontjából.” – közölte Takács Kincső az M4 Sportnak.
Ezután következett az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kopasz Bálint futama, a férfi kajak egyes 1000 méteres döntője. A tokiói olimpiai ezüstérmes Varga Ádám nem indulhatott, hiszen csak egy versenyző képviselhet egy nemzetet egy versenyszámban a világbajnokságon.
A két kiváló kajakos elhúzott a mezőnytől, s külön versenyt vívott, az utolsó 250 méternél 1.63 másodperc volt a győri sportoló hátránya, aki remek hajrát produkált, mint mindig, s közelebb került a portugálhoz, de nem tudta utolérni a 32 éves klasszist, aki ezúttal nagyon erősnek bizonyult, s 67 századmásodperces előnnyel nyert, így visszavágott a tokiói bronzérem után.
„Mindent jól csináltam, nincs miért bosszankodom, ez is jó helyezés. Az időjárás nem igazán jött be nekem, hideg van és így az izmaim nem működtek megfelelően. A tokiói meleget szerettem. Ez a szép a versenyzésben és ebben a sportágban, hogy nem lehet tudni, mikor ki a jobb. Imádom a kajakozást. Pimenta különleges versenyző, egyedi az utazótempója, hatalmas iramot tud diktálni, ő a legerősebb ellenfelem. Nyilván vissza akart vágni az Európa-bajnokságért és az olimpiáért, sikerült is neki. De majd folytatódik a harc.” – értékelt Kopasz Bálint az M4 Sportnak.
A következő döntőben Adolf Balázs indult kenu egyes 1000 méteren, aki néhány századmásodperccel maradt le a fináléról a tokiói ötkarikás játékokon. Az Óbudai Ganz VSE 22 éves kenusa viszonylag jól kezdett, nem maradt le nagyon az élbolytól. A féltávon túl is tartotta a negyedik-ötödik helyet, az utolsó 250 méternél az ötödik helyen volt, míg az első három versenyző fej-fej mellett haladt. Majd a magyar kenus remekül hajrázott, és a német Conrad Scheibner és a cseh Martin Fuksa mögött harmadikként ért be a célba.
„Nem éreztem, hogy meglesz a dobogó. Az volt a tervem, hogy a német sráccal tartom a lépést, a perifériából őt figyeltem, és csak a célban néztem ki, akkor láttam, hogy ez elég jól sikerült. A célom, hogy tapasztalatot gyűjtsek ebben a kemény mezőnyben. A verseny előtti motiváló szövegem az volt, hogy süketnek kell maradni. Kívülről jönnek hangok, hogy túl vékony vagyok, nem evezek elég jól, de ezeket elengedtem. A bronzérem még nagyobb önbizalmat ad, és azt tudom mondani, hogy még jobban reszkessen Párizs!” – mondta lelkesen Adolf Balázs az M4 Sportnak.
Ezután jött a női kajak egyes 1000 méter döntője, ahol a KSI 21 éves versenyzője, Gazsó Alida Dóra képviselte Magyarországot, ő az utánpótlássikerek mellett a felnőtteknél remekel, idén júniusban Poznanban győzött ebben a számban az Európa-bajnokságon, míg világbajnok lett 2019-ben a szegedi vb-n kajak négyes 500 méteren. Ezúttal is kiválóan versenyzett, az első 250 méternél már egy hajóhossz előnnyel haladt az élen, a táv további részében tovább növelte előnyét, az utolsó 200 méteren még bemutatott egy nagyszerű hajrát, így
aki az utolsó bólyasornál volt, amikor Gazsó Alida Dóra a célba ért.
„Nem gondoltam volna, hogy ekkora különbséggel sikerül nyernem. A táv közepén nagy iramot mentem, a végén láttam, nagya az előnyöm, s igazából nem is tudtam kihajtani magam, de persze fájt a futam. A szegedi világbajnokság más volt, ott óriási hangulatot teremtett a hazai közönség. Ez a győzelem nagy lendületet ad a kajak négyesre 500 méteren. Nagyon hajtok majd.” – nyilatkozta boldogan Gazsó Alida Dóra az M4 Sportnak.
A női kajak egyes 200 méteres fináléja következett, ez a versenyszám kikerült a párizsi olimpiai programból. Ennek ellenére a tokiói fináléból sokan szerepeltek a világbajnokságon is. A nagy hiányzó az új-zélandi világklasszis Lisa Carrington. A magyarokat pedig Lucz Anna képviselte, aki feldobva ült be erre a futamra, hiszen korábban párosban ezüstérmet szerzett. Nos, sikerült megismételnie a kiváló eredményt, igaz, nem sikerült jól a rajtja, ám nagyot hajrázott, és másodikként ért célba a győztes dán Emma Jörgensen mögött, megelőzve többek között az előző világbajnokság ezüstérmesét, a lengyel Marta Walczykiewiczet.
„Nagyon örülök az ezüstéremnek. El sem hiszem! Egyesben a rajtom nem volt jó, de utána csak nyomtam, amennyire tudtam. Nem tudtam hányadikként értem célba, csak a parton mondták meg, hogy második lettem. Az előfutam-győzelem önbizalmat adott, és reménykedtem, hogy esetleg ebben a számban is meglehet a dobogó. Kezdem elhinni, hogy ott lehetek a legjobbak között. Nagyon várom a vegyes futamot is” – mondta kitörő örömmel Lucz Anna az M4 Sportnak.
Női kenu egyes 500 méteren a magyar csapat legfiatalabb versenyzője, a 16 éves Kiss Ágnes indult. A ifjúsági világbajnok szegedi kenus élete első felnőtt döntőjében szerepelt, ahol a nyolcadik helyen zárt. A chilei María Mailliard szerezte meg a világbajnoki címet.
A férfi kajak kettesek 1000 méteres fináléjában a Noé Bálint, Kulifai Tamás duó indult. Ez a szám szintén nem szerepel a 2024-es olimpiai műsorban. A magyar páros jól kezdett, 750 méternél a második helyen haladt, míg az utolsó 250 méternél negyedikek voltak, de az első négy hajó hat tizeden belül állt, kiegyenlített volt az élmezőny.
„Bevállaltuk az erősebb első ötszáz métert, ahogy megbeszéltük. Éreztük, hogy fájdalmas lesz. A végén Bálint jól tudta tartani a csapásszámot. Bár az izmaink a végére kezdtek bekötni, pont beértünk harmadik helyen a fehéroroszok előtt. Színvonalas döntő volt. Tíz éve világbajnoki címet szereztem kajak kettes 500 méteren, örülök, hogy tíz évig az élmezőnyben tudtam lenni.” – nyilatkozta Kulifai Tamás az M4 Sportnak.
„Erősen kezdtünk, fájt, de úgy gondoltam, majd később foglalkozom ezzel. Hosszú ez a szezon, úgy is, hogy lemaradtunk az olimpiáról. Szeptember közepén nem szoktak világversenyt rendezni. Mi itt vagyunk, s maximálisan elégedett vagyok.” – fogalmazott Noé Bálint az M4 Sportnak.
A férfi kenu kettesek 1000 méteres döntőjében a Slihoczki Ádám, Kocsis Ádám kenus duó képviselte hazánkat. Ez a versenyszám is kikerült az olimpiai programból. A futamban a hatodik-hetedik helyen haladt a magyar hajó, amely végül a hetedik helyen végzett 24.51 másodperccel lemaradva a győztestől.
A női kajak kettesek 500 méteres fináléjában a hatszoros olimpiai bajnok Kozák Danuta és a kétszeres olimpiai aranyérmes Csipes Tamara szállt vízre. Jól kapta el a rajtot a magyar duó, amely az első 250 méternél vezetett, azonban a hajrában a belorusz egység egy kicsit előrébb ment. Nagyon szoros küzdelem alakult ki, és az utolsó néhány méteren a magyar hajó visszavette a vezetést, és végül megnyerte a futamot 18 századmásodperc előnnyel. Ehhez jó célbaérkezés is kellett, Kozák Danuta remekül lökte be a hajót a végén.
„Nagyon hideg van, a víz is hideg, ezért nehéz volt már a bemelegítés is, és verseny közben sem úgy viselkedtek az izmaink, ahogy szoktak. Borzasztó volt, amikor elkezdtem besavasodni hideg izmokkal. Annyira bekötöttek az izmaink, hogy még a lapátot is fogni kellett. Kiélezett verseny volt. Ha nem ilyenek a körülmények, akkor akár három hajó előnnyel is nyerhettünk volna. Szerencsére így is meglett a győzelem.” – értékelt Csipes Tamara az M4 Sportnak.
„Hiába próbáltam emelni a csapásszámot, nem nagyon ment, mert nagyon bekötöttek az izmaim. Örülök, hogy nyertünk a mostoha körülmények között is. Belülről úgy éreztem, simább a győzelem. Az edzőm, s egyben férjem otthon maradt, és onnan dirigál. Kitartást kívánok neki, két nap múlva jövök.” – mondta Kozák Danuta az M4 Sportnak.
Ezt követte a férfi kenu négyesek 500 méteres döntője, amelyben a Kollár Kristóf, Zombori Dominik, Korisánszky Dávid és Hodován Dávid összeállítású egység szerepelt magyar színekben. Kitűnően rajtolt a magyar egység, de a nyolcas pálya nem kedvezett a mieinknek, nagyon ugrált a hajó a hullámokon, amely visszaesett, s végül az utolsó, hetedik helyen ért célba.
A szombati döntős programot a férfi kajak négyesek 500 méteres versenye zárta.
A tokiói olimpia utáni bő egy hónapban Kopasz Bálint beépítésével foglalkoztak a szakemberek. A magyar egység nem kezdte jól a futamot, és nem tudott felzárkózni az élbolyhoz, s végül az utolsó, kilencedik helyen végzett.
Összességében remekül szerepelt a magyar csapat a szombati versenynapon,
A para kajak-kenu szakágban pedig a tokiói paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál nyert aranyérmet KL1 200 méteren, s ezzel a 18 éves parakajakos klasszis megvédte világbajnoki címét.
Ugyanebben a számban Suba Róbert bronzérmet szerzett. Míg Varga Katalin KL2-ben szintén bronzérmes lett, akárcsak a tokiói paralimpián. A paraverseny további magyar döntősei közül Tóth Julianna (VL3), Suba Róbert (VL2) és Molnár Nikoletta (KL3) egyaránt a hetedik helyen végzett, Pulai Erika (KL1) és Kiss Erik (KL3) pedig nyolcadik lett.
A szombat délutáni középfutamok során mindössze két futamban volt érdekelt magyar hajó. A kajak egyesek 500 méteres versenyében a szolnoki Gál Péter a döntőt érő harmadik helyezést érte le, viszont a dunaújvárosi Kiss Balázs a kenu egyesek 500 méteres középfutamában a negyedik helyen végzett, s ezzel lemaradt a fináléról.
Szombaton rendezték a kajak vegyes párosok előfutamait is. A Lucz Anna és Csizmadia Kolos alkotta duó megnyerte előfutamát, így már döntősek lett, s a középfutamban nem kellett rajthoz állnia.
A vasárnapi zárónapon 16 döntőt rendeznek, s ebből 15-ben indul majd magyar hajó.
Nyitókép: Kozák Danuta és Csipes Tamara a kajak-kenu világbajnokság kajak kettesek 500 méteres versenyének döntőjében a koppenhágai Bagsvaerd-tavi versenypályán 2021. szeptember 18-án. A magyar duó aranyérmet szerzett. MTI/Szigetváry Zsolt