Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
A Magyarország – Anglia mérkőzés nemcsak a végeredmény miatt marad emlékezetes, hanem a találkozó hazai és nemzetközi utózöngéi miatt is. Vajon milyen büntetést kaphat az MLSZ egy 100-200 fős csoport randalírozása miatt? A Mandiner Sport dr. Borbély Zoltán ügyvéddel, sportjogásszal elemzi a várható következményeket.
Mivel nem sokkal az Albánia elleni vesztes mérkőzés után beszélgetünk, kíváncsi lennék arra, miként fogadta-e váratlan kudarcot?
Az albánoktól korábban még gólt sem kaptunk, legnagyobb különbségű győzelmünk egy 12:0-s siker volt, és csupán egyszer vesztettünk pontokat, még egy 1948-as barátságos mérkőzésen, pedig abban a magyar válogatottban – többek között – Kubala László, Zakariás József és Illovszky Rudolf is játszott – vág bele az MLSZ korábbi jogi és kommunikációs igazgatója. - Sajnos a 12:0-tól nagyon messze kerültünk. A közelmúltban dr. Dénes Tamás sporttörténész-újságíró barátommal éppen a nemzetközi kiegyenlítődésről beszélgettünk, arról, hogy ma már szinte bármelyik csapat meg tud verni bárkit, és ki tud kapni bárkitől, egy-egy találkozón simán borulhat a papírforma. A korábbi válogatott Halmai Gáborral is találkoztam e mérkőzés előtt, és ő is azt mondta: „iszonyatosan izzasztó meccs lesz”. E vereség ismeretében felértékelődik a Pintér Attila kapitánykodása alatt lejátszott barátságos mérkőzés, amelyet 1-0-ra nyertünk, ne feledjük azt sem, hogy Erwin Koeman idejében is mennyire nehezen győztük le kétszer is őket. Sajnos a vasárnapi mérkőzésben nem volt benne a siker lehetősége, és azt se feledjük: a jövő évi világbajnokságra mindössze 13 európai válogatott juthat ki, éppen ezért rendkívül fontos, hogy a közelmúltban, a Nemzetek Ligájában milyen jól szerepeltünk, hiszen onnan is van lehetőség kijutni Katarba.
de mint ahogy a sikeres Európa-bajnokság után sem kellett lakodalmat ülni, e két vereség után sem kell automatikusan temetni. S talán most értékelődik fel igazán Egervári Sándor munkássága is, aki 34 mérkőzésen több mint 62 százalékos teljesítményt ért el, és ezzel az örökranglistán a nyolcadik legeredményesebb kapitányunk.
Térjünk rá az Anglia elleni vb-selejtezőn látottakra. Milyen következményei lehetnek a múlt hét csütörtöki lelátói eseményeknek?
Ha már Egervárit említgettük az előbb: már az ő idejében sem tartoztunk az UEFA és a FIFA kedvencei közé. Talán sokan emlékeznek rá, hogy egy Izrael elleni barátságos mérkőzésen történt megnyilvánulások miatt éppen egy Románia elleni hazai vb-selejtezőt kellett zárt kapuk mögött rendeznünk. Ez volt az a találkozó, amelyen a románok – nem teljesen szabályos körülmények között – a 92. percben egyenlítettek, és nagyrészt e két pont elvesztése miatt nem végeztünk a csoportunk második helyén. E meccset követően Törökországban még döntetlent értünk el, majd nem sokkal ezután következett a hollandiai 1-8, amely Egervári Sándor búcsúját jelentette. Mindezt csak azért elevenítettem fel, hogy érzékeltessem: mekkora jelentősége van egy telt házas selejtezőnek; bár akkoriban csupán 25 ezer néző fért volna el a Puskás Ferenc Stadionban, hiszen a felső karéjt biztonsági okokból le kellett zárni, de biztos vagyok benne, hogy magyar szurkolók előtt nem egyenlített volna Románia.
hiszen az izraeli nagykövettel együtt sikerült meggyőznünk a német választóbírót. Ezt azért fontos megemlíteni, hiszen az Anglia elleni vb-selejtező FIFA-rendezvény volt, s mivel már rég letöltöttük a büntetésünket, az MLSZ a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnél büntetlen előéletűnek számít, amelyet a büntetőjog és a sportjog „Clean Record”-ként emleget.
Tehát nem kell attól tartanunk, hogy visszaesőként egy súlyosabb büntetést kapunk?
A FIFA-t nem lehet olyan könnyen befolyásolni, hiába szorgalmazta Boris Johnson brit miniszterelnök a példás büntetést, vagy éppen a walesi Gareth Bale a kizárás lehetőségét. Az első angol gól szerzője, Raheem Sterling egy közelmúltban elhunyt COVID-os barátjának állított emléket a pólójával, ezt sokan nem értették, provokációnak vélték, és – eléggé el nem ítélhető módon – üdítős poharakat dobáltak a játéktérre. De azért a pohárdobálás önmagában még nem rasszizmus, ám
Nyilván az illetékesek megvizsgálják majd a FARE (Football Against Racism in Europe)-szervezet jelentését is, amelyet éppen a rasszizmus visszaszorítása érdekében hozott létre a FIFA. A kérdésre válaszolva tehát azt mondhatom: mivel tiszta lappal indulunk, nehezen tudom elképzelni, hogy egyből egy súlyosabb büntetést kapnánk, bízom benne, hogy – a pénzbüntetésen kívül – legfeljebb szektorbezárásra számíthatunk, hiszen a FIFA is a fokozatosság elvét alkalmazza. Várhatóan hamar megszületik a döntés, hiszen egy büntetés annál hatékonyabb, minél gyorsabban hatályba lép, ráadásul azonnal végrehajtható, mivel a fellebbezésnek nincsen halasztó hatálya. Azonban mindenképpen enyhítő körülmény, hogy az MLSZ a történtek után egyből nyilvánosságra hozta, hogy kőkeményen fellép a beazonosított rendbontókkal szemben, a pénzbüntetést rájuk terhelik, szakszóval regresszálják, azaz nem csak évekre kitiltják a válogatott mérkőzésekről, hanem az okozott kárt ki is kifizettetik velük, a sportrendezvények látogatásától való eltiltásra egyébként már a BTK is lehetőséget ad.
Mennyiben játszhat szerepet a büntetés mértékében, hogy Csányi Sándor MLSZ-elnök egyben a FIFA alelnöke, és Berzi Sándor MLSZ-alelnök a fegyelmi bizottság egyik tagja?
Nyilván Berzi úr e fegyelmi ügyben nem vehet részt, és e felelősségteljes pozíciók akár még nehezíthetik is a helyzetünket, hiszen az elvárás nyilván komolyabb velünk szemben, és azzal is szembe kell néznünk, hogy – hiába léptünk egyértelműen rengeteget előre - az állandó ügyek miatt az UEFA-nál és a FIFA-nál nem biztos, hogy kedvelnek minket. Hogy is írta Petőfi Sándor a „XIX. század költői” című versében? „Ha majd a jognak asztalánál mind egyaránt foglal helyet, ha majd a szellem napvilága ragyog minden ház ablakán, akkor mondhatjuk, hogy megálljunk, mert itt van már a Kánaán!”
Nyitókép: Sterling gólja után szabadult el a pokol; fotó: MTI/Ilyés Tibor