A Nemzetközi Atlétikai Szövetség 1921-es kongresszusán ezt a távolságot fogadta el hitelesnek, és azóta ennyi a „maratoni táv”. Nagy kérdés, hogy miért nem az „eredeti” távolságot mérték le Görögországban?
Erre már soha nem tudjuk meg a választ, de Coubertin báró szerepét pontosan ismerjük az újkori olimpiák megalkotása terén. A világ úgy tudja, hogy ő volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság első elnöke. Ez sincs így, ezt a pozíciót dicséretes szerénységgel átengedte a görög Dimítriosz Vikélasznak. Ő főtitkárként kezdte ténykedését. A NOB alakuló ülésére meghívta a párizsi Sorbonne-on megismert magyar barátját, Kemény Ferencet, akivel együtt álmodta meg az ókori olimpiák újjáélesztést. És kérte, vállalja el az ülés alelnöki szerepét. Ám akkor még nem úgy ment, hogy Kemény online foglalt egy jegyet az esti gépre és már Párizsban aludt. Úgy fogadta el a felkérést az alelnöki szerepre „amennyiben nem kell ehhez személyes jelenlét”. Vagyis Kemény felszólalása a NOB alakuló ülésén szintén legenda.
Aztán Kemény mint a magyar kormány képviselője ott lehetett az első olimpián, Athénban. De nem adott át aranyérmet. Sőt,
az első játékok bajnokait csak a későbbi korok miatt hívjuk aranyérmeseknek.
Ugyanis ők a görög királytól olajágat, a szervezőbizottság főtitkárától díszes oklevelet, míg a trónörököstől művészi ezüstérmet vehettek át.
A Coubertin-nek tulajdonított legendás mondat a részvételről is csak legenda. Ez a mondat (egyes források szerint) a már említett 1908-as maratoni futás céljában hangzott el. A toronymagasan vezető futó, Pietro Dorrando néhány méterrel a cél előtt összeesett. Zárójelben: ha nincs az uralkodó által kért plusz 195 méter, akkor bajnok lett volna. Így még be kellett vergődnie a célba. Ez egyedül nem ment neki, olasz honfitársai vonszolták be. Viszont idegen segítség igénybevétele miatt kizárták. Ekkor mondta neki (állítólag) egy ott lévő püspök:
„fiam, nem a győzelem a fontos, hanem a felkészülés, és a versenyhez vezető út.”
Ez a mondat a negyedik olimpián hangzott el, nem sokkal ezt követően, a NOB 1914-es kongresszusán a részvevők megalkották a legismertebb jelképet, az ötkarikát. A karikák a földrészeket jelképezik, az összefonódásuk pedig ezek egységét. Évtizedeken keresztül mindenki azt találgatta, hogy melyik szín melyik földrészre utal. Hármat mindenki biztosra vett, csak kettő volt kérdéses. Ám mindenki tévedett, aki így gondolkozott, ugyanis egyetlen karika sem társítható konkrétan kontinenshez! Egyszerűen megnézték, hogy az akkori tagállamok zászlóiban melyek a leggyakrabban használt színek, és ezekből rakták össze az ötöt.