William Gallas: Szoboszlai Dominik Puskás Ferenc után a második legnagyobb magyar labdarúgó lehet!
A korábbi francia világsztár szerint Szoboszlai akár a világ egyik legjobb játékosává is válhat.
Győzni kellett a magyar válogatottnak Münchenben. Csapatunk kétszer is vezetett, ám a mindig tragikus 84. perc ezúttal is a vesztünket okozta. Így az óriási meglepetés itt elmaradt, míg a többi csoportból is az esélyesek léptek tovább
Az Európa-bajnokság csoportkörének második fordulója után elégedetten állapítottam meg, hogy az általam vártnál jobb színvonalú az esemény. A harmadik forduló után azonban csalódottan kell konstatálnom (gondolom a kontinens focirajongó százmillióihoz hasonlóan), hogy
Persze az okoskodás látszatát elkerülve szeretném hozzátenni, hogy ezt én személy szerint így is vártam. Erről leginkább a lebonyolítás tehet, amely értelmében a hat közül négy csoportból csak 1-1 gárda esik ki. Így aztán akiknek már volt legalább három pontjuk két mérkőzés után nagyon nem törték össze magukat a harmadik találkozójukon. Mások meg úgy gondolkoztak, elég csak a harmadik meccsen elkezdeni az eseményt, hisz szerencsés esetben lesz még elég mérkőzés a folytatásban.
Hibátlan és lazuló csapatok, továbbjutások az utolsó pillanatban
Az utóbbiakra a legjobb példa Dánia, amely két mérkőzés után (természetesen Eriksen balesete miatt sokkos állapotban szerepelve) pont nélkül állt, mégis bekerült a legjobb 16 közé. Mind Finnországtól, mind Belgiumtól kikapott, ám az oroszok elleni győzelme továbbjutást ért. A horvátoknak is elég volt egyetlen közepesen sikerült mérkőzés a szokás szerint halovány Skócia ellen, hogy „élve maradjanak”.
A spanyolok is kedélyesen elszórakozták az első két találkozójukat, ami még akkor is igaz, ha a svédek ellen olyan labdabirtoklási fölényt produkáltak, hogy a küzdősportokban ilyenkor leléptetik a „szenvedőt”. Aztán a szlovákok ellen elkezdték az Eb-t, és a későbbiek során még kifizetődő lehet, hogy két héttel többet „pihentek” mint vetélytársaik. Bár a következő körben a hasonló utat járó gárdával, Horvátországgal találkoznak.
Eriksenért is küzdöttek a dánok (Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Wolfgang Rattay)
A másik út a legjobb 16 közé azoké volt, akik jól nyitottak, majd utána „vettek ki szabadságot”. Itt elsősorban a mi csoportunk két tagját, Franciaországot és Portugáliát kell említeni. Mindketten megnyerték az első találkozójukat, utána a másodikon lazítottak, majd
Sajnos ezt megtehették a jelenlegi lebonyolítási rend szerint. Az Eb előtt az egyik nagy esélyesnek tartott Anglia a motiválatlan Horvátország elleni sovány győzelem után ugyanígy szórakozta végig a csoportkör további részét.
Az említett válogatottak másfél heti produkcióját látva mindenképp’ kalapot kell emelni a három 100%-os gárda, Olaszország, Belgium és Hollandia előtt. Persze az igazsághoz tartozik, hogy mindhárom nagyon gyenge ellenfelekkel találkozott eddig. Ez nem meglepő, ha az 55 UEFA tagállam közül 24 (vagyis majdnem a fele) résztvevője egy eseménynek, akkor sok a „futball-analfabéta” csapat.
Százszázalékos teljesítményével mindenkit meglepett az olasz válogatott (Kép: MTI/EPA/GETTY/Ryan Pierse)
Szombaton 16 csapat részvételével folytatódik az EURO 2020. Tulajdonképpen mondhatjuk, hogy igazából most kezdődik. Mert, legyünk őszinték:
A nyolcadikról később, de előtte rögzítsük, hogy Skócia, Észak-Macedonia, Finnország, Szlovákia helyett nyugodtan lehetett volna a 24-es mezőnyben még 8-10 másik csapat. Oroszország, Törökország, Lengyelország a jelenlegi erejét tekintve jogosan szerepelt a mezőnyben, de az itt nyújtott produkciója alapján semmi keresnivalója a folytatásban.
Olyan volt az első két hét, amilyen a Bajnokok Ligájának első három hónapja, vagyis az ottani csoportkör szokott lenni. Ott is a sorsolás pillanatában biztos továbbjutónak tippelt csapatok közül többnyire 13-14 be is jut az egyenes kieséses szakaszba. Itt is ez történt. Sőt, igazából az a 16 csapat van ott, akire előzetesen számítani lehetett.
Fiola Atilla szenzációs gólja a világbajnok franciák elleni meccsen (Kép: MTI/Kovács Tamás)
Talán, ha Törökország Wales ellen, Oroszország Dánia ellen és Lengyelország Szlovákia vagy Svédország ellen jobb napot fog ki, akkor három továbbjutott csapat helyett három kiesett folytathatná, de ezek a dolgok nem rengették meg a világot. Ahogy az a bizonyos nyolcadik csapat, a magyar válogatott kiesése sem! Bár a nemzetközi sajtót olvasgatva
Mi nyilván másképpen viszonyulunk a kieséshez.
A németek ellen gólt szerző Schäfer András, és Marco Rossi a magyar válogatott szövetségi kapitánya (Kép: MTI/Kovács Tamás)
Mert az Eb eddigi egyetlen komoly meglepetéséhez nagyon közel voltunk. Tulajdonképpen ez a két pont, a három meccs öt félidejében nyújtott játék (a portugálok elleni első volt a kivétel) így is csodaszámba ment. Ám erre szombat reggel már csak mi fogunk emlékezni. Amikor a világ azt taglalja majd, hogy Lukaku vagy Ronaldo dönt-e a belga-portugálon, a későn ébredő spanyolok és horvátok közül ki lesz frissebb, és a két vergődő nagyvad, Anglia és Németország közül ki győzi le a másikat, minket már elfelejt mindenki.
hogy a három gigaválogatott ellen úgy értünk el két döntetlent, hogy az egész Eb alatt 6 percet voltunk hátrányban.Háromszor vezettünk, a franciák egyszer poroszkáltak az egyenlítésért ellenünk, a németek kétszer kapartak ugyanezért.
A portugálok ellen is szerezhettünk volna egy pontot. A sorsolás pillanatában tudtuk, hogy ehhez fogható kvartettbe a labdarúgás történetében egyszer került magyar csapat: az 1978-as vb-n Argentína, Olaszország és Franciaország mellé. Akkor is tisztességesen helyt álltunk, akik már akkor is „szurkolói tudatunknál” voltunk 43 év után is emlegetjük azokat az argentinai napokat.
Volt egy válogatott, amely a halálcsoportot felforgatta
Hiszem, hogy a mai drukkerek is 43 év után ugyanezt teszik az idei Eb-szerepléssel. Én azt kívánom nekik, és a magyar labdarúgásban most és a jövőben tevékenykedőknek, hogy ezt a szereplést egy kilométerkőként emlegessék majd, mely után a magyar foci olyan autópályára suhan fel, melyen szép sorban előzgeti a nem sokkal előtte haladókat.
Ez sokkal nehezebb lesz, mint volt elmozdulni a középmezőny aljáról, de meg kell próbálni.
A következő hetekben sokat fogunk még beszélni erről a nagyszerű szereplésről. Sokat fognak mesélni a játékosok, hogy mit éreztek, amikor Fiola elindult Lloris kapuja felé, amikor Sallai beívelése Szalai fejére érkezett, és amikor a világ legjobb kapusa, Neuer feleslegesen indult ki Schäfer elé.
Szalai Ádám gólja a németek kapujában, Neuer tehetetlen (Kép: MTI/Kovács Tamás)
És persze majd rengeteg szó esik a 84. perces drámákról, melyek nem jelentenek újdonságot a magyar futball történetében. Helmut Rahn is ekkor törte össze elődeink álmát 1954-ben, és ugyanekkor taszított minket is mély letargiába Leon Goretzka. Az EURO 2020 szombaton folytatódik. Azokkal a csapatokkal, akiket a világ a legjobb 16 közé várt. Mi azonban soha nem felejtjük, hogy volt egy válogatott, mely az ún.halálcsoportot felforgatta.
Nagyon, de sajnos nem eléggé.
A nyitóképen: A magyar válogatott tagjai a szurkolók előtt a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság F csoportjának utolsó fordulójában játszott Németország - Magyarország mérkőzés végén a müncheni Allianz Arénában 2021. június 23-án. Németország-Magyarország 2-2.MTI/Kovács Tamás