Megindultak az oroszok, ha sikerül megkerülni az ukránokat, komoly fejtörést okozhatnak
Bedurvultak a harcok az év elejével, szakértők már látják, mire megy ki az oroszok mostani offenzívája.
Tavaly az első három negyedévben több mint 15 ezren szereltek le a brit hadseregből. A toborzási válság és a menekülési hullám elsősorban az alacsony béreknek köszönhető.
A szerző a Makronóm újságírója.
Először fordult elő Nagy-Britannia történetében, hogy ezer lakosra mindössze két katona jut – számolt be a brit hadsereg aggasztó állapotáról a Telegraph. A lap szerint a nyáron bevezetett 6 százalékos fizetésemelés sem segített sokat a leszerelési hullámon. Tavaly januártól októberig 15 119 katona tette le az egyenruhát, ebből 7778 volt olyan, aki nem találta meg a számításait, és önként tért vissza a polgári életbe. A toborzási rendszer azonban nem tudta kiegyenlíteni a hiányt: ugyanebben az időszakban mindössze 12 ezer főt sikerült beöltöztetni, így a hadsereg összességében zsugorodni kezdett.
Bár a brit védelmi tárca a haderőn belül az elmúlt 22 esztendő legnagyobb arányú bér- és illetményemelését jelentette be, ez valójában apróbb trükközés volt a statisztikával. A hadsereg újoncainak az alapfizetése 2011 óta mindössze 1,9 százalékkal nőtt (szemben például a kezdő orvosok 13,4 vagy a vonatvezetők 10,4 százalékos bérnövekedésével), így a brit legénységi állomány fizetése még mindig a legrosszabbak közé tartozik a szigetországban.
Márpedig fizikailag a háborúkat a legénység vívja, nem az íróasztal mögött ülő katonák. Ennek ellenére a bérezés nem nőtt kielégítő mértékben, ellentétben az állami bürokratikus szervekkel, amelyek tovább híztak. Nem véletlen, hogy a hadsereg által készített felmérésben a katonai alapbérekkel kapcsolatos elégedettség történelmi mélypontra zuhant: a megkérdezettek mindössze 32 százaléka mondta azt, hogy elégedett a fizetésével.
Alistair Carns dandártábornok (aki egyébként politikai karrierje érdekében lépett ki a hadseregből), a védelmi minisztérium veteránügyekkel foglalkozó helyettes államtitkára decemberben úgy fogalmazott: a brit hadsereg állapota a létszám tekintetében is annyira rossz, hogy ha részt venne az ukrajnai háborúban, hat hónap alatt gyakorlatilag megsemmisülne.
***
Kapcsolódó:
Fotó: MTI/EPA/Brit védelmi minisztérium/Rebecca Brown
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.