Beütött a telónyomkodás egyik legrosszabb forgatókönyve a fiataloknál – még a mentális egészségükre is hatással lehet

2025. január 22. 21:57

A közösségi kapcsolatok radikális átalakulása figyelhető meg a nyugati társadalmakban, különösen a fiatalok körében. A személyes találkozások számának csökkenése és a magányosság terjedése összefüggésben állhat a mentális egészség romlásával és az élettel való elégedettség csökkenésével.

2025. január 22. 21:57
Fekete Kíra

A szerző a Makronóm újságírója.

A magány új járványa 

Az emberi kapcsolatok és a közösségi élet mindig fontos alapkövei voltak az emberek életének, mégis, a modern társadalom egyre inkább az elszigeteltség felé sodródik. A magány, amely korábban főként az idősebb generációkat érintette, most a fiatalabb korosztályok körében is aggasztó mértékben terjed. 

Az Egyesült Királyságban és Európában tavaly közzétett adatok szerint különösen a húszas éveikben járók között nőtt jelentősen a magányosság. Derek Thompson, az Atlantic újságírója ezt úgy fogalmazza meg, hogy „egyre inkább antiszociális évszázadban élünk”. Ez a tendencia az egész nyugati világra jellemző, a szakértő rámutatott, hogy  

Európában drámai mértékben nőtt azok száma, akik hetente egyszer sem járnak közösségbe  

– minden tizedik emberről minden negyedikre nőtt ez az arány. A fiatalok társas kapcsolatainak az átalakulása markáns változásokat hozott az életmódjukban is. A szakértő szerint a mai tizen- és huszonévesek körülbelül annyit találkoznak személyesen másokkal, mint korábban a náluk 10 évvel idősebbek. „Nem arról van szó, hogy a 30 az új 20, inkább arról, hogy a 20 az új 30” – fogalmazott. A kevesebb személyes találkozás együtt jár a szexuális kapcsolatok és az alkoholfogyasztás csökkenésével. Bár az utóbbit az egészségügyi szakemberek pozitívumként értékelik, a szakértő szerint ez elfedi a jelenség sötétebb oldalát. 

Mentális egészség és magány 

A kutatási eredmények egyértelmű kapcsolatot mutatnak az egyedül töltött idő növekedése és a mentális egészség romlása között.  

Az amerikai és brit felmérések adatai szerint az elmúlt évtizedben a tizenévesek és a fiatal felnőttek egyre több időt töltenek egyedül, míg az idősebb korosztályoknál ez a változás nem, vagy alig volt megfigyelhető. Derek Thompson hangsúlyozta, hogy az egyedül töltött idő szorosan összefügg az élettel való alacsonyabb elégedettséggel, sőt a magasabb halálozási aránnyal is. 

A technológia szerepe a változásokban 

Az okostelefonok és a közösségi média szerepe megkerülhetetlen a jelenség vizsgálatakor. A szakértő szerint különösen a rövid formátumú videók korszaka hozott drámai változást. Az amerikai adatok elemzése során kiderült, hogy „a megkérdezettek a játékkal, a közösségi média görgetésével és a videónézéssel töltött magányos órákat értékelték a legkevésbé értelmesnek” a vizsgált tevékenységek közül. Különösen elgondolkodtató, hogy ezeket az értékeléseket éppen azok a fiatalok adták, akik maguk is sok időt töltenek ezekkel a tevékenységekkel. 

Derek Thompson szerint a helyzet különös tragédiája, hogy  

a fiatalok tisztában vannak a problémával, mégsem tudnak változtatni rajta.  

Az elmúlt évtized során e korosztály fokozatosan visszavonult azokról a területekről, amelyek korábban érdekelték őket, és ezeket kevésbé értékes tevékenységekkel helyettesítették. 

Japán már próbálkozik kirángatni a fiatalokat 

Egy 2022-ben végzett országos felmérés szerint a 20 ezer válaszadó 40,3 százaléka érezte magát magányosnak legalább alkalmanként – ez 3,9 százalékpontos emelkedés 2021-hez képest, amikor még érvényben voltak a társadalmi távolságtartásra vonatkozó intézkedések. Ezzel egyidejűleg a könyvesboltok népszerűsége is hanyatlik. Ennek érdekében – két legyet ütve egy csapással – tavaly áprilisban a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium elindította a Könyvesboltok Promóciós Projektcsoportot, hogy helyi kulturális központokként élessze újjá ezeket az üzleteket. Ez nem csupán azok tulajdonosainak a malmára hajtja a vizet, de a fiataloknak is újabb helyet és lehetőséget ad a kimozdulásra és a szocializálódásra. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Unsplash


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. január 23. 00:32 Szerkesztve
Teló egy mentális szenzorális infocsapda. Kétkéz kétujjas nyomkodása áttételeesen elhiteti, hogy nagy dolgokra vagy képes egy keretes akadálypályán. Ennyi a legnagyobb hozama. A steril kapcsolatokat a többség bukja, mert csak kamu vagy elvi viszonyokat ígér, ami persze csak kirakat. Lehetsz a másik nem is ha azt teszed ki csalinak. Szóval csak az életidődet rabolja. (feleslegesen, megrekedt szociális állapotban elpazarolva)
Bi Tang Tomee
2025. január 22. 22:54 Szerkesztve
Hogy van ez… azt hittem, hogy a digitális állampolgárok mentális egészsége csak javulhat, ha a központban feltekerik a potmétert
neszteklipschik
2025. január 22. 22:45 Szerkesztve
Japánban külön szó van az ilyenekre: hikikomori Keressen rá, akit érdekel. Az "állandó telónyomkodás" pedig inkább csak tünete (okozata) a szociális készség vagy a szociális motiváció csökkenésének, semmint oka.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!