A szerző a Makronóm vezető elemzője.
Németországban a megújuló energiaforrások – főként a szél- és a napenergia – gyakran több áramot termelnek, mint amennyit a hálózat kezelni tud. Emiatt sokszor vissza kell fogni a termelést, nehogy túlterhelődjön a rendszer. Ez az utóbbi években több milliárd eurós költséget jelentett. Erre a problémára kínálhat megoldást a nagy méretű akkumulátoros energiatárolás, amely csúcsidőben képes elnyelni a fölösleges áramot, majd később visszatáplálni a hálózatba.
Egy ambiciózus terv: milliárdos beruházás az akkumulátorparkokba
Christoph Ostermann befektető és vállalkozó – aki korábban a Sonnen nevű energiatároló-specialista vállalkozást alapította, és 2019-ben több százmillió euróért adta el a Shellnek – új cégével, a Green Flexibilityvel pontosan ezt a tárolási megoldást akarja rendszerbe állítani.
Céljuk, hogy egész Németországban sorra hozzanak létre olyan akkumulátorparkokat, amelyek segítenek a megújulók ingadozásait kiegyenlíteni.
A vállalkozás most először hozta nyilvánosságra a terv részleteit. A Green Flexibility egy erős pénzügyi társra, a Partners Groupra támaszkodva legalább egymilliárd eurós projektet indít el – ehhez a magántőkeszektorban tevékenykedő cég 400 milliót biztosított a következő két évre.
A tervek szerint a Green Flexibility a különösen kritikus hálózati pontok közelében építi fel a tárolókat. Az elsők már épülnek, sőt körülbelül három hónap múlva üzembe is állhat az első akkumulátorpark Bajorországban, Immenstadtban. A vállalat további helyszíneken is dolgozik a következő telephelyek előkészítésén.
Miért van szükség akkumulátortelepekre?
Németország energiarendszerének egyik fő kihívása, hogy a szél- és a naperőművek termelése erősen függ az időjárástól:
ha fúj a szél vagy süt a nap, túl sok energiát termelhetnek, amikor viszont szélcsend van, vagy nem süt a nap, jelentősen csökken a termelés.
A szakértők erre a jelenségre „dunkelflaute” néven hivatkoznak, amikor szinte egyszerre esik vissza a szél- és a napenergia-termelés – ez a piacon akár drasztikus áremelkedést okozhat. Tavaly decemberben például rövid időre 900 euró fölé ugrott egy megawattóra áram tőzsdei ára.