A németek kezdik érteni: tárolni is tudni kell a zöldenergiát

2025. január 25. 21:04

Németországban kezdik megérteni, hogy a termelés mellett tárolni is tudni kell a zöldenergiát. Ellenkező esetben az időjárásfüggő termelés miatt a rendszer kiszámíthatatlan marad.

2025. január 25. 21:04
Santo Martin
Santo Martin

A szerző a Makronóm vezető elemzője.

Németországban a megújuló energiaforrások – főként a szél- és a napenergia – gyakran több áramot termelnek, mint amennyit a hálózat kezelni tud. Emiatt sokszor vissza kell fogni a termelést, nehogy túlterhelődjön a rendszer. Ez az utóbbi években több milliárd eurós költséget jelentett. Erre a problémára kínálhat megoldást a nagy méretű akkumulátoros energiatárolás, amely csúcsidőben képes elnyelni a fölösleges áramot, majd később visszatáplálni a hálózatba. 

Egy ambiciózus terv: milliárdos beruházás az akkumulátorparkokba 

Christoph Ostermann befektető és vállalkozó – aki korábban a Sonnen nevű energiatároló-specialista vállalkozást alapította, és 2019-ben több százmillió euróért adta el a Shellnek – új cégével, a Green Flexibilityvel pontosan ezt a tárolási megoldást akarja rendszerbe állítani.  

Céljuk, hogy egész Németországban sorra hozzanak létre olyan akkumulátorparkokat, amelyek segítenek a megújulók ingadozásait kiegyenlíteni. 

A vállalkozás most először hozta nyilvánosságra a terv részleteit. A Green Flexibility egy erős pénzügyi társra, a Partners Groupra támaszkodva legalább egymilliárd eurós projektet indít el – ehhez a magántőkeszektorban tevékenykedő cég 400 milliót biztosított a következő két évre. 

A tervek szerint a Green Flexibility a különösen kritikus hálózati pontok közelében építi fel a tárolókat. Az elsők már épülnek, sőt körülbelül három hónap múlva üzembe is állhat az első akkumulátorpark Bajorországban, Immenstadtban. A vállalat további helyszíneken is dolgozik a következő telephelyek előkészítésén. 

Miért van szükség akkumulátortelepekre? 

Németország energiarendszerének egyik fő kihívása, hogy a szél- és a naperőművek termelése erősen függ az időjárástól:  

ha fúj a szél vagy süt a nap, túl sok energiát termelhetnek, amikor viszont szélcsend van, vagy nem süt a nap, jelentősen csökken a termelés.  

A szakértők erre a jelenségre „dunkelflaute” néven hivatkoznak, amikor szinte egyszerre esik vissza a szél- és a napenergia-termelés – ez a piacon akár drasztikus áremelkedést okozhat. Tavaly decemberben például rövid időre 900 euró fölé ugrott egy megawattóra áram tőzsdei ára.

„A szél és a nap ritmusa nem igazodik a fogyasztási csúcsokhoz” – fogalmaz Ostermann a Handelsblattnak adott interjúban, rávilágítva, hogy a hiányzó tárolási lehetőség teheti igazán drágává az áramot. A Green Flexibility akkumulátorparkjai épp ezt a problémát szeretnék enyhíteni.  

A rendszer lényege, hogy a megújulók által csúcsidőben termelt többletáramot eltárolják, és akkor engedik vissza a hálózatba, amikor a fogyasztóknak a leginkább szükségük van rá. 

Egy piackutató cég, a Frontier Economics szerint az ilyen energiatároló rendszerek akár 12 milliárd eurónyi megtakarítást is eredményezhetnek 2050-ig a tőzsdei áramkereskedelemben. Erre erősít rá a német Szövetségi Hálózati Ügynökség (Bundesnetzagentur) legfrissebb hálózatfejlesztési tervezete is, amely szerint 2045-re akár 168 gigawatt tárolókapacitásra is szükség lehet Németországban – ennek mintegy egyharmadát pedig nagy méretű akkumulátorok biztosítanák. 

Robbanásszerű bővülés a nagyakkumulátorok piacán 

Az energiatárolás fejlődése már most is jelentős ütemben zajlik. Az RWTH Aachen Műszaki Főiskola adatai szerint 2024-re az ipari méretű energiatárolók (nagyakkumulátorok) összkapacitása Németországban 2,2 gigawattórára nőtt, míg egy évvel korábban még csak 1,5 GWh volt. A Német Napenergia Szövetség (BSW) azonban a közeljövőben 6,7-re várja a bővülést. 

A robbanásszerű növekedés mögött nagyrészt a technológia olcsóbbá válása áll.  

Míg 15 éve egy kilowattóra tárolókapacitás 2000 dollárba került, addig ma már számos üzemeltető alig 100 dollárért meg tudja szerezni ugyanezt.  

A Goldman Sachs Research előrejelzése szerint 2030-ig évente átlagosan 11 százalékkal tovább csökkenhetnek a beruházási költségek. Ostermann úgy vélte, hogy ez hatalmas lendületet ad az akkumulátoros gigaprojekteknek. 

 


 

Átütő üzleti lehetőség az akkumulátoros energiatárolás 

A Green Flexibility nem maga gyártja az akkumulátorokat, hanem főként Kínából, a piacvezető CATL-től szerzi be őket.  

„Ha valaki versenyképes áron akar dolgozni, egyszerűen nem tudja megkerülni a kínai gyártókat” 

 – mondja Ostermann. 

A tervek szerint egy akkumulátor-telephely legalább tíz, de akár száz megawatt feletti teljesítménnyel is működhet. A jelenlegi projektek nyolc gigawattnyi akkumulátoros kapacitás kiépítését vetítik előre. Ezek a létesítmények nem arra szolgálnak, hogy napokra vagy hetekre elegendő áramot halmozzanak fel, hanem lehetővé teszik a hálózat rövid távú kiegyensúlyozását. A hosszabb távú megoldásokat a jövőben épülő tartalék erőművek nyújthatják, amelyekben a tervek szerint néhány éven belül klímasemleges hidrogént használnának tüzelőanyagként.

Stabil hálózat és megtérülő befektetés 

Tim Meyerjürgens, a TenneT hálózatüzemeltető operatív igazgatósági tagja szerint, ha a szabályozási környezet megfelelő, a nagy léptékű akkumulátortelepek óriási segítséget adnak a rendszer biztonságához és csökkentik a költséges beavatkozások szükségességét. Ha például túl sok áramot termel a szél, akkor ahelyett, hogy leállítanák a turbinákat, az energiát a telepekbe irányíthatják. Így a megtermelt áram nem vész kárba, ráadásul a hálózatot sem terheli túl. 

A Partners Group nem először fektet be jelentős összeget a megújuló energetikai és infrastrukturális szektorba. A csoport világszerte mintegy 150 milliárd dollár vagyont kezel, és akár milliárdos nagyságrendben is hajlandó támogatni a Green Flexibility terveit. David Daum, a Partners Group infrastrukturális projektekért felelős partnere szerint a piac óriási lehetőségeket kínál, és  

„a villamosítás trendje politikai keretfeltételektől függetlenül is folytatódik”. 

Az akkumulátorparkok már jogi szempontból is hasonló elbírálás alá esnek, mint a szél- vagy naperőművek: „közérdekből kiemelten fontosnak” minősített beruházások, így bizonyos engedélyezési eljárásokban előnyt élveznek, emellett nagyrészt mentesülnek a hálózati díjaktól és 2023 óta bizonyos illetékek alól is. 

Új üzleti modellek – a hálózat stabilizálásával keresnek pénzt 

És most a piszkos anyagiakról: a tárolók tulajdonosai többféle módon tehetnek szert bevételre.  

Egyrészt a hálózatot üzemeltető vállalatokkal együttműködve segíthetnek elkerülni a túlterheléseket és az emiatt szükséges drága beavatkozásokat.  

Másrészt, ahogy a Green Flexibility is tervezi, pusztán a piaci árakhoz igazodva is működhetnek a telepek: olcsón (azaz akkor, amikor a megújulók túltermelnek és alacsony az ár) megveszik és eltárolják az áramot, majd akkor értékesítik a piacon, amikor kevesebb az elérhető energia, és ezért magasabbak az árak. Ezzel nemcsak stabilizálják a hálózatot, de anyagilag is jól járnak. 

Németországban így most egy új, óriási léptékű projekt indulhat el, ami úgy gazdasági, mint klímavédelmi szempontból meghatározó lehet a következő években. Az iparági szereplők és a befektetők is egyetértenek: ha a tárolási infrastruktúra tovább fejlődik, az segít optimalizálni a megújulók kihasználtságát és csökkenteni az áringadozást a piacon – mindannyiunk energiabiztonságát erősítve. 

 

 

(Források: Handelsblatt, Frontier Economics, Goldman Sachs)

KAPCSOLÓDÓ:

Címlapfotó: Dreamstime

 

 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. január 26. 12:53
Vízbontás árammal. O2 a legkörbe el. A keletkező H2 égetése vízzé.
survivor
2025. január 26. 12:48
És akkor most az akkmulátor nem KÖRNYEZETSZENNYEZŐ ??
hátakkor
2025. január 26. 11:40
Nyárról télire. Qrva drága lenne..
Obsitos Technikus
2025. január 26. 11:15
Most már minek? 😂😂
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!