Miért gyengül most a forint? Egy Fed-döntés árnyékában

2024. december 19. 15:39

A Magyar Nemzeti Bank változatlanul hagyta az alapkamatot, de a szigorú kommunikáció előre vetíti, hogy hosszabb távon is stabil maradhat a kamatszint. Eközben a nemzetközi piacokat a Federal Reserve döntése és a dollár erősödése határozza meg, ami a forint árfolyamában is tükröződik.

2024. december 19. 15:39

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője 

A magyar alapkamat a keddi ülésen is változatlan maradt, de a szigorú jegybanki kommunikáció a forint árfolyamában is tükröződött. A nemzetközi piaci mozgásokat jelenleg az amerikai Fed kamatdöntése és a dollár erősödése dominálja. 

Az MNB keddi kamatdöntő ülésén a várakozásoknak megfelelően lépett, nem módosultak a kamatkondíciók. Sőt, a jegybanki kommunikáció inkább szigorúnak tekinthető, Virág Barnabás alelnök a háttérbeszélgetés során is többször hangsúlyozta, hogy  

a külső környezetet, azon belül is kiemelten a nagy jegybankok várható kamatpályáját, a geopolitikai konfliktusok okozta bizonytalanságot, illetve az inflációs kilátásokat figyelembe véve, hosszabb távon is a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat.  

Ennek megfelelően a forint is csak minimálisan mozdult el az euróval szemben kedd délután. A kamatdöntés idején ugyan kismértékben erősödött a jegyzés a 409-es szint alá, azonban a háttérbeszélgetés végére visszakorrigált 409 fölé.  

A forint ezt követően kezdett el gyengülni kismértékben az euróval szemben a 410-es szint fölé. Az utóbbi időszakban a piacokat elsősorban a Fed kamatpályájával kapcsolatos bizonytalanság mozgatta. A piacok a szerda esti Fed-kamatdöntés kapcsán egyöntetűen egy újabb, 25 bázispontos kamatvágást vártak, és ebben a tekintetben a döntéshozók nem is okoztak csalódást.  

Amire a befektetők figyelme inkább irányult, az a jegybanki iránymutatás és a kiadott dotplot, hogy jövőre hány kamatvágásra számítanak a döntéshozók.  

Szeptemberben még összesen 100 bázispontos vágást vetítettek előre, azonban azóta sokat fordult a világ. A befektetők Trump gazdaságpolitikájától magasabb költségvetési hiányt, míg a belengetett vámoktól nagyobb inflációt várnak. 

Ezek a várakozások a Fed által kiadott friss előrejelzésben is visszatükröződnek. Szeptemberhez képest az idei inflációs várakozást 0,1, míg a jövő évit 0,4 százalékponttal felfelé, 2,4, illetve 2,5 százalékra revideálták. Miközben a gazdasági növekedés idén a korábban várt 2,0 helyett 2,5 százalék, jövőre pedig 2,0 helyett 2,1 százalék lehet. A magasabb inflációs várakozás a kamatpályán is visszatükröződik, a döntéshozók többsége már csak két vágást jelez előre 2025-ben, amit ugyanennyi követhet 2026-ban. 

A szigorú hangnemnek a pénzpiacokon is meglett a hatása: a dollár az euróval szemben az 1,05-os szintről 1,04 alá erősödött. A dollár felértékelődése pedig rendszerint negatívan hat a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint árfolyamára is, amely a hét elején még 408 közelében is járt, ám a csütörtöki kereskedés során 415 fölé gyengült a tengerentúlról érkező kedvezőtlen hírek hatására.  

Mi történt a Fed szerda esti ülésén? 

Szerdán, magyar idő szerint késő este a Federal Reserve szigorú hangvételű kommentárjai jelentős dollárerősödést eredményeztek, miközben az amerikai tőzsdék is gyengültek. Csütörtök reggel Ázsiában vegyes hangulatban zajlott a kereskedés, Európában pedig a tőzsdék mínuszban nyitottak. A csütörtök este kiemelt gazdasági eseménye az amerikai munkanélküliségi kérelmek adatainak közzététele lehet. Közben Jerome Powell, a Fed elnöke szerdán kijelentette azt is, hogy az intézmény nem támogatja a bitcoin felhalmozására irányuló kormányzati terveket. A nyilatkozat jelentős árfolyamesést okozott a fő kriptovaluta jegyzésében. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/MTVA/Faludi Imre

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
trokadero
2024. december 19. 16:52
Sub pondere crescit palma !
Tasi János
2024. december 19. 16:43 Szerkesztve
Csak összehasonlításképpen 2010 márciusában BÁRKI, akinek volt egy csepp esze, meg 20.000 forintja, vehetett magának 10.000 BITCOINT. A bitcoin árfolyama ~ 40.000.000 forint /db Vagyis minden nem teljesen ütődött ember most elég gazdagnak mondhatná magát...
Tasi János
2024. december 19. 16:39
Mert az átlagbér 1.000.000 forint lesz hamarosan. Mit hittetek, hogyan? Találunk egy qrwanagy gázmezőt Gáza partajainál és lenyomjuk érte a cionáci rezsimet?
Akitlosz
2024. december 19. 16:31
"Miért gyengül most a forint?" Azért, amiért máskor. Az állam gyorsan inflálja a forintot. A forgalomban lévő forint mennyisége: 2024. szeptember 44 billió 2024. október 45 billió Na, hát ezért gyengül a forint!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!