Nagy bajban a Dunaferr: már az állam fizeti a dolgozók bérét

2024. november 15. 15:54

A dunai vasmű tulajdonosa, a Lyberty Steel nem fizetett, így az államnak kellett mentőövet dobnia: 2 milliárdból fizették ki 3500 dolgozó októberi bérét a Bérgarancia Alapból.

2024. november 15. 15:54

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett eleget a törvényi kötelezettségének, ezért a kormány Mészáros Lajos, a térség országgyűlési képviselőjének kérésére a Bérgarancia Alapból fizette ki a Dunaferr cégcsoport 3500 dolgozójának októberi bérét, amelyre a kabinet mintegy 2 milliárd forintot különített el, biztosítva ezzel a családok megélhetését – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium friss közleményében. 

A tájékoztató szerint a brit–indiai cégcsoport továbbra sem tartja be a kötelezettségeit, ahogy a vasmű fejlesztésével kapcsolatos ígéreteit, illetve a termelés újraindítására vonatkozó elvárásokat sem. A kormány, látva a vállalat utóbbi időszakban mutatott hozzáállását, már korábban megteremtette a bérek kifizetésének jogi lehetőségét, amivel gyorsított intézkedést biztosított a fizetések előteremtésére. A kabinet a Bérgarancia Alap adta lehetőség szerint – Mészáros Lajos, a térség országgyűlési képviselőjének kérésére – átmenetileg vállalja, hogy a Dunaferr kritikus helyzete miatt finanszírozza a dolgozók bérét. 
A cégcsoport – amelynek tagjai a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft., a Duna Rolling Dunai Vasmű Kft., valamint a Dunaferr Labor Nonprofit Kft. –  tavaly június végéig összesen 17,6 milliárd forint kormányzati támogatást kapott, amellyel sikerült megőrizni a vállalat munkahelyeit, így az érintett családok megélhetését is. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: vasasdunaferr.hu

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.  

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Welszibard
2024. november 17. 09:52
Így ment tönkre rögtön a rendszerváltás után az Óbudai és a az angyalföldi Ganz Danubius Hajó- és Darugyár is. Megszűnt a KGST-s acéllemez és egyéb acéláru, a saját öntödék vasérc ellátása. 3000 + 6000 munkás került az utcára. A Meder utcánál most az izraeli "Duna Plaza" pöffeszkedik, ahol azelőtt a magyar ipar büszkesége állt. Trianon előtt Erdélyből és a Felvidékről hozták a vasércet, a Weiss-Manfréd, a kispesti Hofher traktorgyár saját alapanyagból öntött és húzott vasat és acélt, világszínvonalon gyártották a gépeket, vonatokat, hajókat, idomacélokat, öntvénydíszeket, korlátokat, kályhákat, stb. Trianon után a Felvidéki mezőgazd. gépgyártást szándékosan leépítették a csehek. Csoda, hogy még a lefasisztázott Horthy rendszerben is tudott működni a magyar vas-és acélipar, majd a kommunista KGST felbomlása juttatta a tönk szélére. A Dunafer esetében én az indiai beavatkozástól nem sok jövőt remélek. Honnan jönne a vasérc?
Ez D-dúr és e-moll
2024. november 16. 09:45
(előz. komm. folyt.) Rögtön a pályázat lezárulta után a kormány egy rendelettel átírta a környezetvédelmi szabályokat, ami nagy könnyebbség lett a gyárnak, amely ugyancsak kormányrendelettel szén-dioxid-kvótát is kapott. De már ekkoriban szó volt egy későbbi zöld átállás szükségességéről. (...) A Liberty technológiai partnere, a CISDI megkapja a pénzügyi támogatást a dunaújvárosi acélműben megvalósuló nagyberuházáshoz, erről a CISDI Engineering és a Kínai Export- és Hitelbiztosító Társaság (Sinosure) elvi hitelbiztosítási megállapodást kötött... A tájékoztatás szerint a megállapodás 1,3 milliárd eurós összegre vonatkozik, és utat nyit a Liberty évi hárommillió tonnás elektromos ívkemencés létesítményének finanszírozása, azaz a berendezések exportja és telepítése előtt Dunaújvárosban... Mibe került ez eddig nekünk és még mibe fog kerülni?!
Ez D-dúr és e-moll
2024. november 16. 09:44
...az állam képviselői (a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről Fábián Gergely és Nagy Márton, de a külügy részéről Szijjártó Péter és végső soron maga Orbán Viktor) nagyon büszkék voltak arra, hogy a Dunaferrt korábban birtokló, zavaros, egymással öldöklő harcot vívó orosz és ukrán erők levonulása után találtak egy újabb reménysugarat. (...) Nagyjából egy éve aztán jött a jól hangzó hír, hogy az indiai hátterű Liberty Steel 20,9 milliárd forintért és 37 milliárd forint környezetvédelmi vállalásért megvette a céget, megmaradhat a közel 3700 dolgozó állása. (...) ...jött a pályázat, mindössze 2 hetes ajánlattétéli idővel. A Liberty Steel csoport (amelyben volt magyar, brit és szingapúri entitás is) 55 millió eurós ajánlattal lett végül befutó 2023 augusztusában. Az NGM (akkor még GFM) ekkoriban külön méltatta a vevőt, hogy az már korábban is segített. Az ügyletet októberben az EU is jóváhagyta. (folyt. köv. komm.)
wadcutter
2024. november 16. 07:26
Hát akkor "Rajta Újváros!", a szabadság városa, oldjátok meg a saját problémátokat. Remélem nem az én adómból fogják kihúzni a szarból őket. Így is túl sok állami pénzt kaptak, innentől kérjenek Dzsordzsi bácsitól.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!