Jesse Jenkins, a Princeton Egyetem professzor, ezt „napelem alakú lyuknak” nevezi a hálózati áramellátást mutató ábrán, a szakirodalom pedig kacsagörbének. Ez a szünetekkel teli energiaellátás sok fejfájást okozhat, különösen, ha egyre többen próbálnak az ilyen rendszerekkel spórolni.
A karbantartás költségeit ki számítja be?
A másik nagy kérdés: ki gondolja azt, hogy a napelemek felszerelése után nem lesz velük gond? Valójában a háztetőn elhelyezett rendszerek fenntartása gyakran többe kerül, mint gondolnánk. A neves amerikai lap cikkében Daniel Liu, a Wood Mackenzie elemzője elmondja, hogy wattalapon a háztetőre telepített napelemek karbantartása sokkal drágább, mint a nagy napenergia-parkoké. Ráadásul ha valami tönkremegy, akkor a javítás is problémásabb, hiszen a tetőn dolgozni veszélyesebb és időigényesebb, mint egy sík mezőn, ahol a panelek legfeljebb egy nem túl magas létráról elérhetők.
A támogatások kettős hatása
E szempontból a napelem-telepítéseket ösztönző állami támogatások is vegyes érzelmeket keltenek. Egyfelől segítenek a háztartásoknak, hogy megengedhessék maguknak a napelemek telepítését. Másrészt viszont, ha egyre többen részesülnek ezekből a kedvezményekből, az hosszabb távon az áramárak növekedéséhez vezethet, mivel egyre kevéssé éri meg újabb és újabb, a rendszert „kifeszítő” megújulókat telepíteni. Ez különösen azoknak lesz rossz, akik nem tudnak napelemeket felszerelni – ők ugyanúgy fizetik az emelkedő energiaárakat, miközben nem élvezik a megújuló energia előnyeit. (Ebben segíthet az okosmérés, amelynek révén az is olcsóbban megkaphatja a nappali zöldáramot, akinek nincs saját napeleme – a szerk.)
Bőven vannak azért előnyök is
Persze a cikk senkit sem próbál meg egyértelműen lebeszélni a szolárpanelekről. Hangsúlyozzák, hogy a ház tetejére telepített rendszerek fontos szerepet játszanak az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében, emellett a napenergia használata csökkenti a függőséget a fosszilis energiahordozóktól, ami fontos lépés a klímaváltozás elleni harcban. Bár ezek a megoldások kezdeti beruházási költségei magasak, hosszú távon nemcsak az energiaszámlákat csökkentik, hanem a környezet védelméhez is hozzájárulnak – olvasható ki az anyagból.
Amerikában ráadásul a mai napig sokan úgy gondolják, hogy ilyeneket csak akkor érdemes telepíteni, ha valaki déli, napos államban él, mint Kalifornia, Texas vagy Arizona. A cikk azonban rávilágít arra, hogy ez egyre kevésbé igaz. A technológiai fejlődésnek köszönhetően ugyanis a napelemek már olyan területeken is hatékonyak, ahol kevesebb sugárzás éri őket. Tehát ha valaki például Minnesotában él, ahol gyakoribb a borult idő, nem kell, hogy aggódjon: a napelemek ott is működhetnek és energiát termelhetnek. (Ilyenkor persze több panel szükséges ugyanakkora termeléshez, mert felhős időben a napsütéses időszak csúcsteljesítménynek jellemzően a 20-30 százalékát adják csak le a modern elemek is.)