Képes lesz a magyar gazdaság 2025-ben repülőrajtot venni?
A magyar GDP éves szinten 1,3 százalékkal nőtt, ami az EU-tagállamok között a 8. helyre volt elegendő, megelőzve több jelentős gazdaságot.
Tovább nőtt a fogyasztásra fordítható pénzmennyiség, a motor az élelmiszervásárlás lehet.
A Nézőpont Intézet 2025 elején is elkészítette a magyar háztartások pénzügyi helyzetét és fogyasztását vizsgáló Fogyasztói Barométert. Az 1000 fős telefonos kutatás adatai a háztartások 2024 decemberi forrásainak és költségeinek önbevallásán alapulnak. A válaszadók háztartásai a hazai háztartások összességét reprezentálják, írják.
Hozzáteszik: a 2024 decemberre vonatkozó Fogyasztói Barométer alapján
már év végén is jelentősen bővült a fogyasztás
és minden adott ahhoz, hogy a 2025-ös év fogyasztása jelentősen túlszárnyalja a 2024-es esztendőt.
A Fogyasztói Barométer legfőbb megállapításai:
Éves összehasonlításban több, mint
100 ezer forinttal emelkedett a háztartási jövedelem.
A 2023 decemberi 542 ezer forintról közel 20 százalékkal, 644,5 ezer forintra nőtt a háztartások összjövedelme 2024 végére. Az összeg 2024 harmadik negyedév végi 600 ezer forinthoz képest is egy jelentős, 7,4 százalékos jövedelembővülést jelent.
A 44,5 ezer forintos átlagos növekedés erős bérdinamikára utal,
mely megalapozhatja a fogyasztás élénkülését.
Tovább nőtt a fogyasztásra fordítható pénzmennyiség.
A háztartások jövedelméhez a hitel- és kölcsönfelvételt (54,5 ezer forint), illetve a korábbi megtakarításaik felhasználását (72,5 ezer forint) hozzáadva a háztartások havi elkölthető pénzmennyisége nettó 771,5 ezer forintra emelkedett a szeptemberi 737,5 ezer forintról. Hiteltörlesztésre 35,5 ezer, megtakarításra 87 ezer forintot szánnak a háztartások, így a ténylegesen fogyasztásra fordítható pénzmennyiség nettó 649 ezer forint.
A fogyasztás élénkülésének motorja az élelmiszervásárlás lehet. A háztartások alapvető fogyasztásra fordított kiadásai 2024 decemberében nettó 296 ezer forintot tettek ki.
Élelmiszerekre egy átlagos háztartás 173 ezer forintot költ, míg lakhatásra 83,5, közlekedésre 39,5 ezret.
Az élelmiszerekre fordított kiadások növekedése meghaladja a referenciaidőszakban mért élelmiszerinflációt, így feltehetően a háttérben mennyiségi vagy minőségi javulás valószínűsíthető.
Az internetes vásárlás terjedése megállíthatatlan,
decemberben minden második (54 százalék) háztartás költött az interneten is. Az egy háztartásra jutó internetes vásárlás átlagösszege 49,5 ezer forint volt, így mintegy 200 milliárd forintos összköltés valószínűsíthető az online vásárlásoknak köszönhetően 2024 decemberében.
A háztartások 42 százaléka további jövedelememelkedésre számít, így adottak a feltételei a fogyasztás további bővülésének.
A háztartások pénzügyi helyzete jelentősen javulhat a jövőben,
42 százalékuk számít további jövedelememelkedésre. Óvatos optimizmusra ad okot, hogy
kisebb összegben kellett a félretett megtakarításokhoz nyúlni,
s a bizalomnövekedés következtében arányaiban kevesebb háztartás tett félre. A hitel- és/vagy kölcsöntörlesztők összege nem növekedett tovább, így a rendelkezésre álló jövedelmet nem csökkentik magasabb kiadások.
A Fogyasztói Barométer adatai alapján a Nézőpont Intézet megerősíti 2024 decemberi előrejelzését, amely szerint a magyar gazdaság növekedése 2025 során 3,1-3,5 százalékos sávban fog mozogni.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar GDP éves szinten 1,3 százalékkal nőtt, ami az EU-tagállamok között a 8. helyre volt elegendő, megelőzve több jelentős gazdaságot.
Címlapfotó: 123rf.com