Miért kell mindig úgy beállítani a nőket, mintha mindig csak szenvedtek volna?

2025. január 06. 15:37

Egy helyes kérdés van itt: a komcsi Donald Tusk kényszeríti rá a lengyel fejlesztőkre ezt a sok baromságot?

2025. január 06. 15:37
Dezse Balázs
Dezse Balázs
Pesti Srácok

„Itt a nem emberek elleni rasszizmusos megszólalást most úgy csinálok, mintha nem vettem volna észre. Valójában egy helyes kérdés van itt: a komcsi Donald Tusk kényszeríti rá a lengyel fejlesztőkre ezt a sok baromságot?

Na, de itt akkor nagy levegőt kell venni, mert rengeteg mindenről kell még beszélni. De kezdjük talán a nők középkori szenvedéseiről, amit valamilyen rejtélyes oknál fogva nagyon nyomat most a lengyel fejlesztő cég. Tegyük fel a kérdést, hogy tényleg olyan rettenetes volt a nők élete a középkorban?

Jómagam nem vagyok történész, de tanulmányaim és olvasmányaim alapján a következőket biztosan tudom erről: A középkori nők társadalmi szerepe és ezzel együtt a szenvedéstörténetük nagyban függött az osztályuktól, régiójuktól és korszakuktól. Nyilván elsőként mindenki egy “parasztasszonyt” képzel el, mint középkori nőt. Ők annak idején, ahogy manapság is sok helyen, földeken dolgoztak, háztartást vezettek és gyerekeket neveltek. Vagyis olyan dolgot, amitől a belpesti moderneknek égnek áll a rasztájuk. Ez egyébként kemény fizikai munkával járt, de a család megélhetésében központi szerepet játszott, ezáltal fontos, megbecsült feladat volt, nem volt elnyomva senki.

Aztán ott voltak a nemesi nők: ők politikai szövetségek részei lehettek házasság révén, és néha jelentős hatalommal bírtak. Például régensként kormányozhattak. Sok dolgot el lehetne mondani róluk, de azt nem, hogy kimondottan szenvedtek volna, bár elképzelhető, hogy nem volt olyan vibráló az életük, mint a Nagymező utcában kirakott mellekkel szaladgáló tinédzsereknek. Bár nem is voltak annyira közönségesek.

Aztán tipikus középkori női szerep még az apácáké: vallási életet élve a középkori apácák tudományos és irodalmi tevékenységeket is folytattak, amelyek szellemi kiteljesedést nyújthattak. És mivel nekik csak az Isten parancsolt, és önként csinálták, amit csináltak, nehéz elképzelni, hogy szenvedtek volna, bár valóban kevés teret kaptak az önmegvalósításra a kolostorok falai között. Mert nem volt még OnlyFans.

Egyébként pedig a »szenvedés« fogalma szubjektív, és sokszor modern nézőpontból ítéljük meg a múltbeli mindennapokat, mi, akiknek az is néha gondot okoz, ha nincs valahol mobilnet.”

Nyitókép: Képernyőfotó

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tundraivan
2025. január 07. 11:38
Tényleg nem történész. Viszont szerencsére erkölcscsősz. Hiteles.
lyncassady
2025. január 07. 01:50
Egy minőségtelen, alacsony rendű férfi mellett a nőnek minden korban rossz volt, ugyanígy minden korban jó volt az élete egy olyan férfi mellett, akire felnézhetett.
Gintonic68
2025. január 06. 22:39
A full felszerelt konyhában már nem főznek, ezért marad idő szenvedni...
Galerida
2025. január 06. 17:16
Szerencsére jött a kapitalizmus és a maga szelíd módszereivel elérte, hogy a nőknek is dolgozniuk kellett, mert amíg a középkorban egy csizmadia el tudta tartani a feleségét és az öt gyermekét, addig a szalag mellett dolgozó melós már nem. A nők munkába állásának köszönhetően még lejjebb lehetett vinni a férfiak bérét, cserébe a hölgyek megkapták az egyenjogúságot, így ma már üthetik egymást a ringben és rendelhetnek vakcinát SMS-ben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!