Aggódik a baloldal az európai jobboldali együttműködés lehetősége miatt
Fokozódik a konfliktus az Európai Néppárt és a szocialisták között.
Az idei top 10-es listán ott van Olaf Scholz és Joe Biden is, ám az Európai Bizottság régi-új elnöke sem panaszkodhat. Plusz a bónuszok.
A szerző a Makronóm újságírója.
A politikusok fizetését természetesen nem lehet összevetni a magánvállalatok vezetőinek bérezésével, ám tekintve az alábbi ábrát, amelyet a Visual Capitalist állított össze, nem panaszkodhatnak túlzottan az állami vezetők sem. Különösen annak fényében, hogy a grafikán csupán a szigorúan vett éves alapbérük van feltüntetve, a bónuszok, juttatások, illetve a tisztségükhöz járó „ingyenminden” nincs. Az adatok az idei évre vonatkoznak, kivéve a hongkongi kormányzó fizetését, amelyről 2022-es információk állnak rendelkezésre.
A listát a szingapúri miniszterelnök, Lawrence Vong vezeti, aki mindössze május közepe óta van hivatalában, de a rövid idő ellenére is ő a világ legjobban fizetett politikusa: 1,6 millió dollárt vihet haza évente, nem számolva a bónuszokat, illetve egy komplett 13. havi fizetést.
Az ezüstérem Hongkong vezetője, John Lee nyakába került – ő messze lemaradva a célegyenesben, „mindössze” 695 ezer dollárt utaltat a számlájára, a harmadik helyen azonban már egy európai áll, mégpedig Svájc miniszterelnöke, Viola Amherd, aki 530 ezer dollárt keres.
A sorban Joe Biden következik, az amerikai elnök a jelek szerint hamarosan búcsút inthet vezetői fizetésének, de idén még mindenképpen felveszi jelképesnek mondható 400 ezer dollárját. Ausztrália miniszterelnöke, Anthony Albanese 390 ezer dollárral követi őt, míg hatodik helyen a németek büszke, de sikeresnek egyáltalán nem mondható kancellárja, Olaf Scholz áll 367 ezer dollárral.
Ezen a ponton egy kis törés következik be a listában, miután Ursula von der Leyen személyében nem egy ország vezetőjét, hanem az Európai Bizottság elnökét tisztelhetjük 364 ezer dollárért – mostani újraválasztásával még hosszú évekig.
Ausztria kancellárja, Karl Nehammer 307 000 dollárt kap a munkájáért, a hazájában pedig szintén pocsék politikai eredményeket produkáló Justin Trudeau kanadai miniszterelnöknek a kilencedik hely jött össze 292 ezer dollárért. Új-Zéland vezetője, Christopher Luxon a tizedik 288 ezer dollárral, a bónusz pedig (Ursula von der Leyen nem ideillő szereplése miatt) Japán, amelynek a miniszterelnöke, Kisida Fumio 256 ezer dollárral csúszott le a tízes listáról.
***
Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.