Akárcsak a főnöke, nem húzta az időt az új amerikai külügyminiszter sem
Körlevelet kaptak a világ minden táján működő amerikai külképviseletek a mai napon.
Bukott elnöknek lenni anyagilag nagyon is kifizetődő. Joe Biden egyszerre két helyről húz majd hivatalosan nyugdíjat, összesen évi mintegy 150 millió forint értékben – és ebben nincsenek benne az extrák.
Két helyről is kap majd nyugdíjat hamarosan a bukott amerikai elnök: az adófizetők összesen 413 ezer dollár értékben pénzelik Joe Bident – áll a National Taxpayer Union Foundation új elemzésében, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a hivatalukból távozó amerikai elnökök a vagyoni helyzetüktől független alapjuttatásokon kívül igen sok pénzt zsebelnek be a könyveik és emlékirataik (Biden esetében ez problémásabb lesz) után járó jogdíjakból és a nyilvános szerepléseikért kapott összegekből – ugyanakkor a kettős nyugdíj (egyszer a 246 ezer dollár elnöki és egyszer a Bidennek kínált 166 374 dolláros törvényhozási) morálisan még akkor is megkérdőjelezhető, ha az Egyesült Államok volt vezetőjéről van szó.
A törvényhozói nyugdíjat 1946-ban hozták létre, annak összegét az ottani munkában töltött idő, az (elnöki poszt kivételével) egyéb szövetségi munkahelyen eltöltött idő, illetve a nyugdíjba lépéskor kapott bér határozza meg. Biden 1973-tól 2009-ig volt szenátor, ezután nyolc éven át Obama alelnökeként dolgozott (ez több mint 230 ezer dollárt eredményezett juttatások nélkül), ami negyvennégy évnyi szolgálatot jelent – az utolsó fizetésén alapuló felső határt figyelembe véve tehát kezdő nyugdíja akár 166 374 dollár is lehet.
A volt elnökök nyugdíjrendszerét 1958-ban alakították ki, amikor kiderült, hogy Henry Truman igen komoly anyagi gondokkal kezdett küzdeni mandátuma lejárta után. A 2024-es összeg 246 ezer dollár, de évente korrigálhatják (elméletileg és minimális mértékben akár lefelé is), az exelnökök nyugdíja – és minden azt kiegészítő juttatás – pedig abszolút független az illető vagyoni helyzetétől.
Ez utóbbi pedig elég fontos adalék. A még életben lévő volt elnökök közül Jimmy Carternek 10 millió, Bill Clintonnak 120 millió, George W. Bushnak 50 millió, Barack Obamának 70 millió, Donald Trumpnak pedig 2 milliárd dolláros vagyona van. Biden jelenlegi vagyonát 9 millió dollárra becsülik.
Az NTU elemzésében több olyan esetet is felsorolt, amikor egyes kongresszusi képviselők megpróbálták orvosolni a volt elnökök esetében alkalmazható nyugdíjrendszer visszásságait, ám kísérleteik sorra kudarcot vallottak. Egy ízben maga Obama vétózott az ügyben. A különálló (és az elnökök esetében mégis egybefolyó) nyugdíjaknál nincsenek igazán olyan korlátok, amelyek gátat szabhatnának a pénzfelhalmozásnak. Az elemzők szerint az egyik kaput a kettőből be kellene zárni ahhoz, hogy az adófizetők pénze ne gurulhasson számolatlanul és szabályozás nélkül olyan volt politikusok zsebébe, akik egyébként is milliomosnak vagy éppen milliárdosnak számítanak.
***
Fotó: MTI/AP/Susan Walsh