Új idők jönnek: véget vetne a kormány a lakhatási válságnak
Érkezik a lakhatást elősegítendő tíz pontból álló csomag.
Augusztustól a banki tranzakciós díjak emelkednek, októbertől pedig bevezetnek egy új devizaátváltási illetéket. Ezzel párhuzamosan a kormány díjstoppal igyekszik megvédeni a lakossági számlák és bankkártyák tulajdonosait a költségek növekedésétől, így az új terhek főként a vállalati számlákat érintik. Mutatjuk a részleteket.
A lakossági számlacsomagoknál a díjemelés tilalma miatt a bankok lehetőséget kapnak arra, hogy megszüntessék a régi csomagokat, és újakat vezessenek be, amelyek már tartalmazzák az emelt költségeket. Ezzel szemben a fintechszolgáltatók, mint a Revolut vagy a Wise, előnyös helyzetbe kerülnek, mivel rájuk a hagyományos bankokra vonatkozó új szabályozások nem érvényesek, így versenyelőnyt szerezhetnek.
Mint ismert, a napokban Gulyás Gergely bejelentette, hogy augusztus elsejétől növelni fogják a hitelintézetek által fizetendő tranzakciós díjakat, valamint októbertől a kormány bevezet egy új valutaátváltási illetéket a banki devizaműveletekre. Ám azért, hogy ezeket a költségeket ne háríthassák át a családokra, 2024-től a lakossági számlák és bankkártyák esetében számlavezetési és kártyahasználati díjstopot vezet be a kormány. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a megnövekvő költségeket az idén a lakosság kevéssé fogja érzékelni, azaz elsősorban a vállalkozói számlák, a cégek díjai emelkednek. Korábbi jegybanki elemzések szerint az eddigi tranzakciósilleték-beszedésnek amúgy is mintegy 80 százaléka a vállalati számlákon keletkezett. A kormányzat az idén 100 milliárdos, jövőre pedig mintegy 250 milliárd forintos többletbevételt remél az intézkedésektől.
Tehát a szabályozási környezet egyre összetettebbé válik, amelynek a fő célja, hogy a pénzintézetek ne tudják egyszerűen a lakossági fogyasztókra hárítani ezeket a megnövekedett költségeket.
Ennek érdekében a kormányzat úgy döntött, hogy év végéig megtiltják a lakossági számlacsomagok díjának az emelését. Ez azt jelenti, hogy azoknak, akik nem váltanak számlacsomagot, nem lesz semmi változás, és az új ügyfelek is az aktuális díjakat fizetik, amennyiben a csomag továbbra is része marad a bank kínálatának. Azonban itt is felmerül két lehetőség az extra terhek ügyfelekre való áthárítására.
Lakossági szinten pedig van lehetőség a meglévő számlacsomagok megszüntetésére és újak bevezetésére augusztustól, amelyek már tartalmazzák az emelt adóterheket.
A bankszámlaszámok áthordozása továbbra is bonyolult, és nem gyakori. A Magyar Bankszövetség szerint a díjemelések előnyt jelentenek a fintechszolgáltatók, mint például a Revolut vagy a Wise lakossági, illetve a BinX vállalati ügyfelei számára. Az eredetileg két évre bevezetett extraprofitadó, a bankadó és az ATM-telepítési előírások ezekre a szolgáltatókra nem vonatkoznak, és a tranzakciós illetékek is csak korlátozottan érvényesíthetők rájuk.
A verseny ugyanakkor bizonyos értelemben megmarad a lakossági piacon is, főként a kisebb, napi tranzakciók esetén. Érdemes megemlíteni, hogy az egyik vezető fintech- (neobanki) szolgáltató, a Revolut immár több mint egymillió magyar ügyfelet szolgál ki, emellett gyorsan terjed a Wise és más, applikációalapú alternatív szolgáltatások is.
Tény viszont, hogy az úgynevezett neobankok továbbra sem nem képesek teljes mértékben kiváltani a hagyományos kereskedelmi bankokat, sokkal inkább kiegészítik azokat. Legalábbis egyelőre sem a személyi, az ingatlan-, a járműhitelezés, sem a nagyobb tranzakciók, sem a sokmilliós befektetések terén nem fenyegetik szélesebb körben a lakossági pénzintézetek egyeduralmát.
Az azonban könnyedén előfordulhat, hogy a mindennapi, kisebb összegű baráti, ismerősi kölcsönök, adásvételek, napi fizetések és lakossági devizamozgások, -váltások terén az emlegetett neobanki applikációk újabb nagy lökést kapnak. E
rősödhet ezek készpénz-helyettesítő szerepe is, hiszen augusztustól a készpénzfelvétel költsége is növekszik.
Felmerült a sajtóban, hogy a kormány mentességet biztosítana a pénzváltásra most kivetett extra tranzakciós illeték fizetése alól. Ha a lakossági ügyfeleknek középárfolyamon váltást kínáló bankok is e mentesség hatálya alá tartoznak, akkor a jelenlegi három helyett több hitelintézet kínálna ilyen szolgáltatást az ügyfeleknek – véli Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az intézkedéssel a hazai bankok versenyhátránya akkor is csökkenne a globális szereplőkkel, a Revoluttal és a Wise-zal szemben, ha utóbbiak esetében egyelőre nincs áttörés abban a tekintetben, hogy a magyar ügyfelek valamennyi hazai tranzakciója után megfizessék a magyar bankokra egyébként kirótt extra terhet.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.