Szerző: Karl Mátyás Gracián, a Makronóm Intézet junior elmezője.
Az országban 2021-ben megszűnt a 62 éve tartó Castro-hatalom, amikor Raúl Castro lemondott a kommunista párt főtitkári pozíciójáról, és a helyére Miguel Díaz-Canelt választották meg. Az ezt követő években Kuba megnyílt a világ felé, elfogadta a melegházasságot és megengedte a privát üzletek működését, amelynek köszönhetően külföldi vállalatok is megjelenhettek az egyik legizoláltabb országban.
Elsőre azt gondolhatnánk, hogy ezek a változások kedvezően hatottak a gazdaságra és a lakosságra, de éppen az ellenkezője történt. Az EfE hírügynökség számításai szerint
1,8 millió fő hagyta ott az országot 2022-ben és 2023-ban, ami azt jelenti, hogy Kuba lakosságának 18 százaléka vándorolt el. Az ilyen mértékű népességcsökkenés nagyon ritka,
és hasonlóan nagy arányban leginkább történelmi katasztrófák, például a tatárjárás, a II. világháború vagy az orosz–ukrán háború idején volt megfigyelhető.
Az EfE kalkulációi az Egyesült Államok kivándorlási adatain alapulnak. Az USA hivatalos számai szerint 2021 októbere és 2024 áprilisa között Kuba lakosságának a 6,7 százaléka, azaz 738 ezer fő vándorolt az Egyesült Államokba. Ez tovább erősítette azt a tendenciát, miszerint a kubai migránsok harmada az USA-ba települ. Ezeket az adatokat extrapolálták a halálozási és születési trendekkel, így jött ki az 1,8 millió fő.
Kubára rájár a rúd
A válság fő oka a koronavírus-járvány okozta gazdasági leállás volt, amely megállította a turizmust, valamint jelentősen megemelte az élelmiszerek, az energiahordozók és legfőképpen a szállítási költségek árát. Ez teljesen elapasztotta az amúgy is vészesen alacsony devizatartalékokat. A helyzetet rontották a már 60 éve fennálló, Donald Trump által tovább szigorított szankciók.
A Kubára kivetett büntetőintézkedések miatt a karibi állam – más országokkal ellentétben – nem részesült az Egyesült Államok által szállított életmentő segélyekből és támogatásokból.
A válság során az állam megpróbálta a peso értékének csökkentésével újra beindítani a gazdaságot, de ez inflációspirált eredményezett. 2021 végén Kuba inflációja majdnem elérte a 77 százalékot. A válság következtében tüntetések és zavargások alakultak ki, és jelenleg is gyakoriak az akár 8 órás áramkimaradások, valamint a víz- és élelmiszerhiány.