A kilátások nem rózsásak
Ha Németország ezt követően is teljesíteni akarja a kétszázalékos célt, akkor vagy egy új különalapot kell létrehoznia, vagy további 25-30 milliárddal kell növelnie a jelenleg 52 milliárd eurós éves védelmi költségvetést.
A jelenlegi német gazdasági helyzetben, amikor a kilátások nem valami rózsásak, ez ugyancsak kérdéses.
A vita már megkezdődött, és politikailag bonyolultnak ígérkezik: a berlini kormány a karlsruhei alkotmánybíróság nemrég hozott döntése nyomán drasztikus megtakarításokra kényszerül, így gyakorlatilag nincs mozgástere. Hacsak nem dönt úgy, hogy ismét feloldja az „adósságféket”, amely a szövetségi kormány éves strukturális hiányát 0,35 százalékban korlátozza.
Ettől „vészhelyzetben” eltérhet, mint amilyen a koronavírus-járvány volt vagy most az ukrajnai háború. Scholz pártja, a szociáldemokraták (SPD) körében egyesek úgy vélik, hogy az orosz fenyegetés és a NATO jövőjét övező bizonytalanság – amennyiben Donald Trump nyeri a novemberi amerikai elnökválasztást – valóban vészhelyzetet jelent.
A háború rémképe
Az a tény, hogy már folynak a tárgyalások a német védelem 2027 utáni finanszírozásáról, sokat elárul a politikai és katonai elit aggodalmairól. Felmerül a kérdés, hogy a Bundeswehr egyáltalán képes-e részt venni egy háborúban, amelynek a célja az ország és Európa megvédése.
A mostani cél az, hogy a Bundeswehr „visszanyerje a harcképességét”.
Ez egy olyan kifejezés, amely néhány évvel ezelőtt még tabunak számított, de amelyet most már a védelmi miniszter, Boris Pistorius is használ. Ráadásul egy évvel a kinevezése után Pistorius a legnépszerűbb politikus az országban, mégpedig olyannyira, hogy a média már a lehetséges kormányfői jövőjéről spekulál, míg Scholz a közvélemény-kutatásokban a valaha mért legalacsonyabb értéket érte el.
Az amerikai kapcsolat
Abban az időszakban, amikor a német hadsereg még a vezérkari főnökének a megítélése szerint „kiszáradt” volt, a 100 milliárd eurót a katonai vezetők kizárólag a meglévő felszerelések üzemben tartására és újak beszerzésére fordítják.
A 100 milliárd eurós különalap közel 70 százalékát már kiutalták, de a legtöbb megrendelést még nem teljesítették. Ilyen a harmincöt amerikai F-35-ös vadászrepülőgép, amelyet csak 2026-ban szállítanak le. A pénz harmada megy el a korszerű amerikai típusra. Ez az egyetlen olyan vadászgép, amely képes a Németországban lévő amerikai atomfegyverek hordozására és célba juttatására, amelyek a NATO nukleáris elrettentő erejének is részei.
Németországban hosszú ideig tiltott téma volt az állam részvétele a NATO nukleáris terveiben. De az ukrajnai háború óta a közvélemény megváltozott, és a politikusok is vették a bátorságot, hogy őszintén beszéljenek a kérdésről. Ez az elrettentésben való részvétel része a Németország és az Egyesült Államok közötti nagyon erős biztonsági kapcsolatnak.
Az amerikai hadsereg hét európai helyőrségéből ötöt Németországban állomásoztat. Ramstein a fő támaszpont, amely az amerikaiak európai és afrikai parancsnokságának ad otthont. Több mint 30 ezer amerikai katona állomásozik az országban. Berlin számára ez a jelenlét a biztonság garanciája. Emellett a német politikát is befolyásolja, mivel Berlin érdekeit az amerikai elvárásokhoz kell igazítaniuk. „A németek úgy viselkednek, mint az amerikaiak alvállalkozói” – sóhajtott fel egy magas rangú francia diplomata.
A Boeing által készített hatvan CH-47-F Chinook szállítóhelikopter, amelyet csak 2027-ben várnak. A megrendelőlistán szerepel még az Airbus által gyártott 82 H145M könnyű helikopter, amelyek közül az utolsót csupán 2028-ban szállítják le. A másik ok, amiért a német hadsereg még messze van a céljai elérésétől, az az ukrajnai háború.
Kijev támogatása kiürített bizonyos készleteket, amelyek feltöltése hosszú időt vesz igénybe.
A haditengerészet nagyszabású programba kezd a haditengerészeti, tengeralattjáró- és felszíni drónok beszerzése terén, a Balti-tenger térségére koncentrálva. A szárazföldi haderő a maga részéről egy hiteles hadtest létrehozására törekszik. Három hadosztályból állna, amelyek mindegyike olyan képességekkel lenne felszerelve, amelyektől 1990 óta a költségvetés csökkentése miatt megfosztották őket. Ez különösen érinti a támogató századokat (felderítés, célzás, földi légvédelem), és egy hiteles tüzérhadosztályt is magában foglalna.