Máris meghaladta a magyar napenergia-kapacitás a 2030-ra kitűzött célt
2024. január 13. 05:59
Magyarország napenergia-kapacitása jelentősen nőtt, elérve a 5600 megawattot, ami meghaladja az eredetileg 2030-ra várt célt. Az ipari naperőművek és a háztartási méretű létesítmények együttesen járulnak hozzá ehhez a növekedéshez.
2024. január 13. 05:59
6 p
4
3
12
Mentés
Már idén rendelkezésre állhat a 2030-ra várt napenergia-kapacitás, hiszen az új éves csúccsal, 5600 megawatt fölé emelkedett. A következő évtized elejére 12 gigawatt, azaz a korábbi vállalás kétszerese a kitűzött cél. A Napenergia Plusz Program által a kormány jelentősen ösztönöz a zöldenergia-termelésre és annak eltárolására.
Az átviteli rendszerirányító Mavir előzetes adatai szerint 2024 elejéig 5649 megawatt napelemes kapacitást kapcsoltak rendszerbe Mag yarországon. Az ipari naperőművek 3332 megawattját a háztartási méretű létesítmények 2317 megawattja egészíti ki. „A 2023-as növekedés nemcsak bármely korábbi esztendő adatát múlja felül, hanem több új teljesítmény létesítését is takarja annál, mint amennyi 2020-ig kiépült (1415 megawatt).
A tavalyi bővülés közel fele-fele arányban származott az ipari és a háztartási méretű erőművek üzembe helyezéséből”
– jelzik a Mavir adatai.
Kiemelték, az 50 kW feletti naperőműparkok múlt nyáron érték el eddigi teljesítményük csúcsát, augusztus 12-én már több mint 2731 megawattot termeltek.
A zöldenergia további térnyerése a cél
Tavaly több mint negyedmillió háztartási méretű kiserőmű állt szolgálatban Magyarországon. Ezt azt jelenti, hogy negyedével több ilyen létesítmény működik országunkban, mint amennyit 2030-ra jósolt a korábbi becslés.A népszámlálási adatok szerint a 2010 után épült, legalább 100 négyzetméteres lakóingatlanok több mint negyedén van napelem.
A háztartásoknak lehetőségük van egy 75 milliárd forint keretösszegű támogatásra pályázni, amennyiben napelemet és energiatárolót egyszerre tartalmazó modern rendszereket szeretnének üzembe helyezni.
A zöldenergia használatának további térnyerését a kormány számos kedvező változással, szabályozási és pénzügyi eszközzel ösztönzi a kormány.
A Napenergia Plusz Program jóvoltából a lakossági felhasználók körében is folytatódhat a napenergia lendületes térnyerése Magyarországon.
A zöldenergiában rejlik a magyar gazdaság jövője
Az időjárásfüggő megújulók gyors elterjedése komoly kihívások elé állítja a hálózatüzemeltetőket és a rendszerirányítót. A Mavir a tavalyelőtti 293-hoz képest 2023-ban 1045 negyedórában tapasztalt 400 megawattot meghaladó kiegyenlítetlenséget. Jelentősen megszaporodtak a nulla vagy negatív áras órák is a hazai áramtőzsdén, 2023-ban 96 volt belőlük, több, mint a megelőző tíz évben összesen. A megújuló teljesítmény ugrásszerű növekedéséhez jelentős hálózati és tárolói beruházásokkal szükséges alkalmazkodni az ellátás biztonságának megőrzése érdekében – hangsúlyozta az Energiaügyi Minisztérium (EM).
A tárca megerősítette:
az áramhálózati beruházások területén újabb fokozatra kapcsolnak, így egyre több helyszínen kezdődhet meg az alállomási és távvezetéki korszerűsítés, valamint a kapacitásbővítés.
A következő évekre tervezett fejlesztések további több ezer megawattnyi zöldenergia-termelő teljesítmény biztonságos befogadását alapozzák meg.
A magyar gazdaság jövője a zöldenergia, a termelés és a saját célú felhasználás, amelyek elősegítését a kormány kiemelt feladatként kezeli, nemcsak energiapolitikai-klímavédelmi, hanem gazdasági-versenyképességi okokból is.
Címlapfotó: MTI
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Petschnig Mária Zita tiszás közgazdász a Kontroll.hu podcastjében arról értekezett, hogy miért ne éljenek a fiatalok az Otthon Start Program lehetőségével.
A Szlovén Méhészek Szövetségének elnöke hangsúlyozta, hogy minden új kereskedelmi megállapodásnak figyelembe kell vennie az európai gazdálkodók érdekeit is.
Az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint, aki nem szeretné, hogy nálunk is érvényes legyen a saria, az ne szavazzon a globalistákra, azaz a Tiszára és társaira 2026-ban.