Davos hanyatlásáról szokás úgy beszélni, mintha maga az esemény valaha is kiemelkedő tényező lett volna, pedig a jelentősége kizárólag azok számra mérvadó, akiket vagy meghívnak (ezek az igazi celebek), vagy kicsengetik a horrorösszeget egy belépőért (ezek pedig azok, akik celebnek öltöznek, és öt napig sütkéreznek az alulvilágított díszletnap fényében). A Világgazdasági Fórum nyilvános részénél még egy COP klímakonferencia is izgalmasabb, ott legalább fogadásokat lehet kötni, hogy a boldogan bejelentett elhatározásokból mennyi időn belül nem valósul meg semmi – itt még ez az öröm sem adatik meg, miután nincsenek döntések. Amik vannak, azokról nem tudunk. Az éppen aktuális, folyton cserélődő „elit” (ohne Klaus Schwab, ő az állandó díszlet) az üzleteket nem a kamerák előtt köti, hanem a közhelybeszélgetések és monológok szüneteiben.
Hogy az asztalnál maradjunk: Davos az a hely, ahol az éttermi részben az úri közönség irigykedő tekintetektől övezve, lelkendezve fogyaszt el egy tányéron eltörpülő, 0,5 grammos, de szmokingba öltöztetett főfogást, hogy aztán hátrarohanjon a konyhába, és maga elé rántsa a hűtőből kicibált pörkölszaftos kondért. Parasztkenyérrel.
Zavar az erőben
Az idei fórumon cseppet sem szórakoztató módon éppen az derült ki, hogy a globalizációra felesküdött davosi eszmény valójában az utolsókat rúgja. Miután celebjei ötven évet szántak arra, hogy a globalizáció köntösébe bújtatva egy egypólusú világrend akaratát érvényesítsék és kényszerítsék rá mindenkire (vagy bárkire, aki az útjukba áll), érezhető a tanácstalanság a felszínes előadások és beszélgetések mögött, amikor a szemük láttára kezdődik el a blokkosodás, a kereskedelmi háború és tombol egy olyan polikrízis, amelyet egyébként valóban csak globális összefogással lehetne megoldani.
Ám Davos esszenciája az unipoláris világrend paradoxona is: „majd én eldöntöm, hogy mit szeress!”.
És nem, senki nem röhögte el magát az egyre kétségbeesettebb Anthony Blinken amerikai külügyminiszteren, aki görcsösen igyekezett bizonygatni, hogy az Egyesült Államok még mindig az egyedüli üdvözítő megoldás a konfliktusok kezelésében, majd kikottyantotta, hogy nem azért, mert annyira jó benne, hanem azért, mert nélküle hatalmi vákuum alakulna ki, azt az űrt pedig az USA-nál csak rosszabb szereplők tölthetnék ki.