a tisztviselők egyhangúlag úgy döntöttek, hogy a szövetségi alapok irányadó kamatlábának céltartományát 5,25 és 5,5 százalék között hagyják, ami 2001 óta a legmagasabb szint. A politikai döntéshozók a medián alapján 2021 márciusa óta először nem jegyeztek meg az előrejelzéseikben további kamatemeléseket. Míg Jerome Powell elnök azt mondta, hogy a tisztviselők készek újból emelni, ha az árnyomás visszatér,
a döntéshozók most arra összpontosítanak, hogy mikor csökkentsék a kamatlábakat, mivel az infláció tovább süllyed a 2 százalékos cél felé.
A negyedéves előrejelzések szerint a Fed jövőre 75 bázisponttal csökkenti a kamatlábakat, ami a szeptemberben jelzettnél erőteljesebb ütemű csökkentést jelent. Míg a szövetségi alapok kamatlábára vonatkozó mediánvárakozás 2024 végén 4,6 százalék volt, a várakozások igen eltérők voltak. A Fed „pontrajza” azt mutatta, hogy nyolc tisztviselő kevesebb mint három negyedpontos csökkentést látott jövőre, míg öten többre számítanak.
Powell hangsúlyozta, hogy az előrejelzések nem egy előre meghatározott tervet jelentenek, de elismerte, hogy a döntéshozók a heti találkozón megvitatták azt a kérdést, hogy mikor lesz megfelelő a kamatcsökkentés megkezdése.
Hogyan alakul az amerikai infláció?
A pénzromlás az USA-ban fokozatosan lassul, novemberben 3,1 százalékot tett ki, ami így még mindig érdemben magasabb, mint a 2 százalékos jegybanki cél. A foglalkoztatás – a Fed másik célja – az utóbbi hónapokban tovább emelkedett, azonban már csak lassú ütemben, és ez a gazdasági aktivitás lassulását jelzi. Ezek miatt
a mostani volt sorrendben a harmadik ülés, amelyen nem változtatott az alapkamaton a Fed, így szinte biztosra vehetjük, hogy lezárult a kamatemelési ciklus az USA-ban.
Ezzel együtt a Fed által kiadott közlemény továbbra is hangsúlyozza, hogy az inflációs kockázatok nem múltak el. A Fed a kamatdöntéssel párhuzamosan publikálta legfrissebb előrejelzését, ennek keretében az idei évre 2,6, míg jövőre 1,4 százalékos növekedést várnak, szemben a szeptemberi 2,1, illetve 1,5 százalékkal. Visszább fogták ugyanakkor az inflációs előrejelzést, az ideit 0,5 százalékponttal 2,8, míg a jövő évit 0,1 százalékponttal 2,4 százalékra, az viszont nem változott, hogy a döntéshozók továbbra is 2026-ra várják a 2 százalékos inflációs cél elérését. Változás következett be a várt kamatpályát illetően is. Míg szeptemberben a Fed döntéshozóinak a többsége még csak két kamatcsökkentést jelzett előre 2024-re vonatkozóan, addig a most publikált dot plot alapján háromra is sor kerülhet, ami egy erős üzenet a piacok felé. A piaci szereplők jelenleg arra számítanak, hogy az első kamatcsökkentés már az első fél évben bekövetkezhet, ha tovább hűl az USA gazdasági aktivitása.