Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
Ukrajnában több mint egy éve háború dúl. A háború egyre inkább húzódik, hatásai halmozottan érvényesülnek, és egyértelművé kezd válni, hogy ennek a konfliktusnak nem lesznek győztesei, csak vesztesei. A katasztrófát azonnali tűzszünettel és béketárgyalásokkal lehetne elkerülni, mielőtt Kína és Oroszország megerősíti stratégiai szövetségét. Ez ugyanis a Nyugatot még jobban veszélyeztetné, gyengítené, valamint Tajvant is sokkal sebezhetőbbé tenné.
A megoldás a tárgyalás lenne, de…
A Project Syndicate írása szerint az egyetlen tárgyalás felé mutató jel Újdelhiben mutatkozott meg, mikor az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken és az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov találkoztak. Ez volt a háború kitörése óta az első ilyen magas szintű interakció. Igaz, ez a találkozó nagyjából 10 percig tartott a G20 csúcstalálkozón. A találkozó előzménye volt, hogy Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója sürgette Ukrajnát, mutasson hajlandóságot Oroszország felé, hogy készen áll a háború befejezéséről szóló béketárgyalásokra. Ez felcsillantotta a reményt, hogy rövid időn belül tűzszünetre kerülhet sor, de azóta érdemi előrelépés nem történt.
A nemzetközi rend alapjait érintő orosz–ukrán háború több szempontból Kína és az Egyesült Államok közti proxyháború, igaz, előbbi hivatalosan el nem kötelezett álláspontot vett fel. A háború hatásai között az elmúlt évben tapasztalhattunk globális energia- és élelmiszerválságot, a lassuló globális növekedés közepette pedig magasabb inflációt. Arról nem is beszélve, hogy
az orosz–ukrán háború könnyen eszkalálódhat, növelve ezzel egy közvetlen Oroszország-NATO konfliktus esélyét, ami egyenlő lenne a harmadik világháború kitörésével.
Ezt támasztja alá, hogy milyen visszhangja volt annak, mikor Oroszország lelőtt egy amerikai drónt a Fekete-tenger felett.
A patthelyzet és annak feloldása
Több mint egy év után viszont mindenféle fegyveres támogatás ellenére is úgy tűnik, hogy a háborúnak nem lesz győztese: mindkét fél azért küzd, hogy jelentősebb előrelépéseket érjenek el a csatatéren. Ebből a kialakult katonai patthelyzetből logikusan a fegyverszünet lehetne az egyetlen kiút. Igaz, a jelenlegi állapotok mellett még egy ideiglenes megállapodás elérése is jó hosszan elhúzódna, és tegyük hozzá, a fegyverszállítások jobb helyzetbe hozzák Ukrajnát, de nyilván – rövid távon mindenképpen – inkább mélyítik a konfliktust. Jó példa erre az 1950-53 közti koreai háború, ahol két évig katonai patthelyzet alakult ki, mielőtt megszületett volna a fegyverszünetre vonatkozó megállapodás.