Az energiáról ma mindenkinek elsősorban az árak, illetve a fenntarthatósági kihívások jutnak eszébe. Hol áll ebben fontossági a sorban az innováció?
Mindenképpen az elején, hiszen az említett kérdésekre csak úgy lehet érvényes válaszokat adni, ha az innováció eszköztárát is igénybe vesszük. Maga a helyzet kényszeríti rá az összes érdekeltet az olyan innovatív megoldásokra, amelyekben az E.ON ágazati összehasonlításban is vezető szerepet játszik. Nem kérdés számunkra, hogy a jövő elektromos, a jövő energiája az elektromos áram. A fenntartható jövőbe vezető út egy véget nem érő vándorlás lenne innovációk nélkül.
Hogyan lehet a közelmúltban megtapasztalt, árrobbanással és ellátási feszültségekkel jellemezhető helyzetet innovációs eszközökkel kezelni?
Az árampiac sajátossága, hogy a termék nehezen tárolható, ezért a termelésnek lehetőleg összhangban kell lennie a pillanatnyi fogyasztással. Amit leegyszerűsítve hiánynak vagy ellátási feszültségnek nevezünk, az számos esetben csak a termelés és a felhasználás időbeli összhangjának hiánya. Itt hatalmas tér nyílik az innovatív módszerek előtt, gondoljunk akár az okos mérési, okos hálózati megoldásokra, vagy a fogyasztói szabályozás lehetőségeire a hűtőházaktól a jégpályákig, amikor részben az alacsonyabb költségek, részben a felhasználói tudatosság révén tereljük a fogyasztást a kihasználatlan völgyidőszakok felé. De említhetjük azokat az energiatárolási megoldásokat is, amelyekkel, ahogyan a hamarosan átadandó aszófői újabb létesítményünkkel is, növelni tudjuk a hálózat rugalmasságát és a megújuló energiaforrások integrációjának lehetőségeit.
Említette, hogy újító hozzáállásra van szükség az ügyfelek részéről is. Mit tehet ennek érdekében egy energiavállalat?
Az általunk ajánlott megoldások egy része – például az elektromos járművek otthoni töltése, a napenergia használata vagy éppen az energiatárolás területén – kifejezetten arra irányul, hogy az ügyfeleknek segítsünk a saját energiabiztonsági és fenntarthatósági kihívásaik leküzdésében, illetve a deklarált klímacéljaik elérésében. A mostani piaci bizonytalanság sokféle eszközzel kezelhető – például úgy is, hogy az E.ON hosszú távú partnerség keretében naperőművet épít az ügyfél telephelyén, vállalja az üzemeltetést, biztosítja a rugalmas kiegészítő kapacitást hálózati oldalról a csúcsidőszakokban, a telephelyi felhasználáson felül termelt mennyiséget pedig átveszi, és az értékesítés profitját megosztja az ügyféllel. De ide tartozik az energiaközösségek ügye is, amelynek lényege az energia helyben való megtermelése és elfogyasztása termelők és fogyasztók együttműködésével a leghatékonyabb módon. Büszke vagyok rá, hogy Szolnok Megyei Jogú Város önkormányzatával együtt hoztunk létre az első magyarországi energiaközösséget: ezáltal az önkormányzat különböző intézményei napelemmel energiát termelnek, egymással azt megosztják és még elektromos autótöltést is biztosítanak.