Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Tudjuk, hogy a ChatGPT képes szerelmeslevelet vagy esszét írni, bizonyos esetekben megoldhatja a diákok házi feladatát. Azonban akkor se csüggedjen, ha az ilyen felhasználási módszereknek nem veszi hasznát. Ezen írásunkban mutatunk néhány példát, hogy milyen iskolán kívüli, való életben hasznos esetben érdemes segítségül hívnunk a ChatGPT-t.
Azon Makronóm-olvasóknak, akik velünk együtt nyomon követik a ChatGPT-vel kapcsolatos eseményeket, talán ebben a pár sorban nem mondunk újdonságot. Azonban érdemes részletezni az újonnan idetévedőknek, hogy miről is beszélünk.
A ChatGPT egy mesterséges intelligencia, amely képes válaszolni a kérdéseinkre. Például már nem kell elővennünk és fellapoznunk kedvenc receptes könyvünket ahhoz, hogy megtudjuk, milyen hozzávalókra van szükségünk, hiszen erre is nagyon rövid időn belül választ kapunk a csevegőbottól.
A chatbot akkora információhalmazból gazdálkodik, amelyet talán fel sem tudunk fogni – ezért valószínűleg rengeteg olyan felhasználási módja van, amelyre nem is gondoltunk. A Makronóm most összeszedett néhány, a való életben is igen hasznos esetet.
Bár azt tudjuk, hogy tud hosszabb szöveget generálni, arra nem biztos hogy gondoltunk, hogy akár az önéletrajzunkat is képes megírni. A ChatGPT segítségével önéletrajzot és motivációs levelet is írhat minden egyes álláshoz, amelyre jelentkezik. Mivel ez általában az álláspályázati folyamat egyik legmegterhelőbb része, ez a funkció sok álláskereső számára életmentő lehet.
Ám nem csak írni, javítani is képes. Amennyiben nem bízná rá az egész önéletrajzának a megírását egy gépre, úgy elküldheti neki amit írt, a chatbot pedig javaslatokat tesz majd arra, hogy hol lehetne még javítani, pontosítani – állítja az Interesting Engineering hírportál.
Egy állásinterjúnak nem csupán az írásbeli, de a szóbeli részén is segítséget nyújthat. Amennyiben olyan kérdésre számít az állásinterjún, amelyre nem tudja, hogyan válaszoljon megfelelően, megkérdezheti a chatbotot. Nem tetszik a válasza? Megkérhetjük a csevegőbotot, hogy fogalmazza újra.
Ki is próbáltuk:
Mondhatni, nem rossz. Ám az is észrevehető, hogy elég sok magyartalanságot tartalmaz a ChatGPT motivációs levele, így azért az álláskeresőnek van még mit finomítania rajta. Azonban még így is előrébb lehet a munkakereső, mintha a nulláról kellene elkezdenie.
A Makronóm már beszámolt róla korábban, hogy az iskolában nagy hasznát veszik a ChatGPT-nek – leginkább a diákok és nem túl tisztességes módon. Megíratják az esszéiket, dolgozataikat, ezért pánikba is estek a tanárok. Azonban nem csupán a diákoknak, a tanároknak is segítséget nyújthat a chatbot, hiszen képes dolgozatokat értékelni, sőt, összeállítani is.
Talán ugyanazt mondhatjuk, mint az előző esetben. Vannak benne hasznos kérdések, de némelyikre (például az utolsóra) nem biztos, hogy mindenki ugyanazt a választ adná. Azonban a chatbot feltett néhány olyan kérdést is, amellyel talán még mi is találkoztunk jó pár évvel ezelőtt.
A chatbot nem csupán angolul, de a világ valamennyi nyelvén képes kommunikálni velünk. Ezáltal nem csupán a saját anyanyelvünkön beszélgethetünk vele, arra is megkérhetjük, hogy javítson ki minket.
Ezáltal – bár minimális tudás azért szükséges – egész szövegeket javíttathatunk ki a chatbottal, de akár beszélgetés közben is megkérhetjük, hogy javítson ki minket. Bár szóbeli párbeszéd gyakorlására nincs lehetőségünk, írásos gyakorlással segíthet kiküszöbölni a gyakori hibáinkat.
Bár beharangozták, hogy a ChatGPT átveheti az informatikusok munkáját, egyelőre nem tűnik úgy, hogy ennek lenne bármilyen valóságalapja. Gyakran jó úton indul a chatbot, azonban sokszor hibás, vagy bizonyos feltételeket figyelembe nem vevő kódot kapunk válaszul. Ettől függetlenül cseppet sem haszontalan a ChatGPT ezen oldala: egész jól debugol, azaz javítja a már meglévő programkódot.