Érzi a probléma súlyát az Ursula von der Leyennel egyébként sem túlzottan szívélyes viszonyt ápoló Európai Tanács elnöke, Charles Michel is, aki az általa vezetett testülettel – az Európai Bizottság elnökével ellentétben – valóban a 27 tagállam képviseletét látja el,
beleértve a Kínával kiváló kereskedelmi kapcsolatokat ápoló országokat is, mint Görögország, Magyarország és Németország.
(A német iparon keresztül az EU-s, Kína ellenes esetleges szankciók Magyarország gazdaságára közvetve, a hazai beruházásokat tekintve azonban nagyon is közvetlenül éreztetnék hatásukat.)
Ezt szem előtt tartva Michel finoman szólva is aggályosnak tartja, hogy von der Leyen az USA rendkívül agresszív, tiltásokra épülő politikája mellett tett hitet az egész Európai Unió nevében – amelyre egyébként ilyen formában felhatalmazása nincsen.
A Politicónak a Tanács egyik magas rangú tisztviselője úgy fogalmazott: tény, hogy az Európai Bizottság tárgyalhat kereskedelmi vonatkozású ügyekről, de ehhez egyeztetnie kell a tagállamokkal és magával a Tanáccsal, főleg akkor, ha vezetője drasztikus, a jövőre nézve esetlegesen negatív kihatású bejelentéseket tesz. „Ez már geopolitikai stratégiai kérdés, az EU nemzetközi szintű álláspontja, amelyet nem lehet kialakítani az Európai Tanács támogatása nélkül” – mondta, jelezve, hogy Ursula von der Leyen finoman szólva is kezdi átlépni a hatáskörét.
A casus belli
Az indok Kína elszigetelési kísérletére az ukrajnai háború, amit az USA és az Európai Bizottság védőpajzsként tol maga elé minden esetben, amikor kérdőjelek bukkannak fel egyre agresszívebb politikájával kapcsolatban. Az Egyesült Államok kormánya állítólag olyan hírszerzési jelentéseket osztott meg az EU-val, amelyek arra utalnak, hogy Kína fegyvereket készül szállítani Oroszországnak.
A hírek szerint erre eddig az EU-s diplomaták nem sok bizonyítékot láttak, és messze nem tartják elegendő indoknak ahhoz, hogy belemenjenek egy olyan pusztító hatású gazdasági háborúba, amelyből ismét az USA profitál majd, miközben Európa kétségbeesetten próbál kimászni a romok alól.
Von der Leyent nem nagyon érdeklik az aggodalmak, és továbbra is az amerikai elnök meghosszabbított kezének szerepét játssza. Nem új keletű az a vád az Európai Bizottság elnöke és legszűkebb bizalmi köre ellen, hogy a kelleténél sokkal mélyebb kapcsolatokat ápol a Fehér Házzal, olyannyira, hogy az már az európai szuverén gazdaságpolitikát veszélyezteti. Kabinetfőnöke, Bjoern Seibert folyamatos kapcsolatban áll az amerikai kormányzat vezető tisztségviselőivel, egyes vélemények szerint már régen nem az egyeztetések, inkább az utasítások miatt, de maga a bizottsági elnök is feltűnően sokat egyeztet négyszemközt Bidennel: a szokásos protokollesemények (mint a G7-es találkozók) mellett kétszer is kitárultak előtte a Fehér Ház kapui – ezzel szemben Michel még egyszer sem kapott meghívást az Ovális Irodába, igaz, helyette tavaly decemberben elutazott Kínába, hogy Hszi Csin-ping elnökkel folytasson megbeszéléseket.