A szemetesek szakszervezetei szerdán arról határoztak, hogy felfüggesztik a sztrájkot. Ám hetekbe telik, míg elhordják a Párizs utcáin feltorlódott hulladékot. Egyébként a szemetesek különösebben nem panaszkodhatnak a jelenlegi körülményekre. Rengeteg pluszjuttatásban részesülnek, ezek között a legnagyobb a kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőség: eddig 57 éves korukban tehették le a lantot, most ez 59 évre nőtt, de még így is öt esztendővel hamarabb mehetnek nyugállományba, mint az átlagfrancia.
„A patkányok intelligens, érző állatok”
Van egy kis csoport Párizsban, amely ugyancsak nem sír a legújabb fejleményekről hallva. Ők azok az állatvédők, akik e nem is olyan apró, „kedves” rágcsálók jobblétéért küzdenek. Nevezhetnénk őket egyszerűen patkánysimogatóknak is, de hivatalosan Paris Animaux Zoopolisnak, rövidítve PAZ-nak hívják magukat.
Feladatuknak vallják, hogy a városlakók és a patkányok között kialakítsák „a békés együttélés formáit”.
„Milyen jogon akarunk kiirtani egy velünk együtt élő fajt? – teszik fel a kérdést a PAZ-osok. – A városok csupán az emberekéi, itt nem élnek állatok? Ez egy meghaladott, emberközpontú nézet. A nem háziasított, de nem is vad egyedeknek is joguk van arra, hogy velünk éljenek” – ez a párizsi állatvédők karcos véleménye.
Először is le kell rombolni a kliséket, amelyek a patkányokról élnek. Kezdjük a nyelvvel! A „rat” szó nem csak angolul, de franciául is patkányt jelent, de ehhez számtalan rosszízű jelző tapadt. Miért ne használhatnánk a vándorpatkányra vonatkozó „surmulot” kifejezést, amely már hangzástanilag is kedvesebb! Bizonyára nem tudták, hogy a mi surmulot-nk csiklandós, és ha megfelelő helyen érnek hozzá, felnevet. Mindemellett okos, tanulékony, társas lény, aktív szociális élettel, érzelmekkel teli állat – foglalta össze a Le Figaro napilap a PAZ felfogását. Miért ne tudna az ember békésen együtt élni az intelligens patkánnyal?!