Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
Mindenki Kínára figyel, mekkora gázfogyasztással kalkulál, amikor idén felpörgeti iparát a Covid-lezárások utáni tomboló szabadságban.
Európa a hirtelen és pánikszerűen keresett méregdrága, alternatív forrásoknak, a takarékossági intézkedéseknek és a minden képzeletet felülmúlóan enyhe télnek köszönhetően megúszta az energiaválság legrosszabb forgatókönyvét, a betárolt gázmennyiség elfogyásával járó kilátástalan helyzetet.
Az elemzők szerint az idei tél ugyanakkor csak főpróbája volt a következőnek, amikor az orosz gáz gyakorlatilag már semmilyen szerepet nem fog játszani a földgáz bespájzolásában, így azok az országok, amelyek szakítottak a moszkvai energiahordozók importjával, az LNG-világpiacról lesznek kénytelen folytatni a gyűjtögetést.
Az idei gázvadászat azonban sokkal bonyolultabb lesz a tavalyinál. Visszatér a küzdelembe ugyanis egy igazi nagyragadozó, Kína, amely Covid-politikájával szakítva szélesre tárja iparának kapuját, és csúcsra fogja pörgetni gazdaságának hajtómotorjait. Ez pedig sokkal jobban bezavarhat az Európába irányuló gázkereskedelembe, mint az orosz gázszállítás leállása.
A kontinens rekordnagyságú cseppfolyósított földgázvásárlása ugyanis azért valósulhatott meg viszonylag zökkenőmentesen, mert Kína tavaly a Covid-korlátozások miatt szó szerint takaréklángon égette a gázt, és nem vett részt a globális LNG-kereskedelemben a tőle megszokott módon.
A problémát most az okozza, hogy senki nem tudja előre, mekkora energiaigénnyel fog járni Kínának az, hogy 2023-ban extra fokozatba kapcsolja gazdasági rakétáit. A bizonytalanságot jól jelzi, hogy az elemzők által tippelt legalacsonyabb és legmagasabb LNG-mennyiség között 40 milliárd köbméternyi a különbség, ez az üvöltő eltérés pedig igen csekély alapot szolgáltat a pontos kalkulációkhoz.
Az Európa számára legrosszabb forgatókönyv szerint a kínai gázfogyasztás 7 százalékkal, míg az LNG-import akár 35 százalékkal is megugorhat 2023-ban, ha pedig Peking beleveti magát a globális földgázvadászatba, és mindent megmozgat, hogy a gazdasági felpörgetéshez szükséges energiamennyiséget levadássza, az a cseppfolyósított földgázmennyiség csökkenésével az árak újbóli horrorba váltását is maga után vonja majd, hasonlóan a tavaly nyári káoszhelyzethez, amikor a földgáz ára teljesen kezelhetetlenné vált.
Fotó: 123rf