Lassan kapják a brüsszeli pénzt a lengyelek – pedig megállapodtak

2023. március 05. 16:01

Habár Lengyelországgal már tavaly nyáron megszületett az EU-s megállapodás, mindeddig a források érdemi folyósítása nem történt meg az Európai Bizottság részéről.

2023. március 05. 16:01
null

Magyarország mellett Lengyelország volt az az állam, amellyel az Európai Bizottság nehezen állapodott meg a Helyreállítási Alap forrásairól.

Lengyelország most kifejezetten igyekszik minden akadályt elhárítani, hogy az Európai Bizottság végre valahára felszabadítsa az RRF lengyeleket egyébként teljesen jogosan megillető 35 milliárd euróját, ami több mint 13 ezer milliárd forint, a tavalyi magyar költségvetési bevételek közel fele. (Az RRF Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz célja, hogy enyhítse a koronavírus-világjárvány társadalmi és gazdasági hatásait.)

Európa legjelentősebb szárazföldi hadseregét építik a lengyelek

A lengyelek nem viccelnek. Varsóban komolyan veszik az ukrán tanulságokat: elszántan hozzákezdtek a földrész legjelentősebb szárazföldi erejének létrehozásához. A Varsói Szerződés korából maradt haditechnikát most korszerű dél-koreai és amerikai fegyverekre cserélik. A politikai pártok közt jelenleg teljes az egység az erőltetett fegyverkezés kérdésében, de senki sem tudja, hogy ez így marad-e.

A kormányzó jobboldali Jog és Igazságosság Pártjának és kisebb koalíciós partnereinek – amely egyébként a magyar kormány egyik legerősebb szövetségese – ez azért kulcskérdés, mert ősszel parlamenti választásokat tartanak az országban. 

Habár már nyáron megszületett az elvi megállapodás a források felszabadításáról, tényleges lépés eddig nem történt, csupán minimális forrásokhoz jutott hozzá Lengyelország. 

Ha sikerülne a források nagyobb hányadának gyakorlati értelemben vett felszabadítása is, akkor a lengyel kormánypártok könnyebb helyzetben találnák magukat a választáshoz közeledve, valamint egyfajta pozitív reklámként tudnák felhasználni a megállapodást a választási kampányban.

Az Európai Bizottság két feltételhez kötötte a források még nem folyósított részének felszabadítását.

A Bizottság kifogásai

Főként az igazságszolgáltatás függetlenségét vonták kétségbe.

Éppen ezért a Szejm, majd a Szenátus nemrég törvényjavaslatot fogadott el (amelyre előzetesen az uniós biztosok rábólintottak) az igazságszolgáltatás vitatott változtatásainak visszavonásáról. Így, amennyiben Andrzej Duda lengyel elnök aláírja, törvényi szintre emelkedik. 

A javaslat szerint a bírák fegyelmi ügyei a Legfelsőbb Bíróságtól egy másik szervhez kerülnének át (Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság), ezen kívül pedig bővítenék az olyan eljárásokat, amelyek lehetővé teszik az egyes bírák tisztaságának vizsgálatát a perek előtt. Duda még nem tette egyértelművé, hogy alá fogja-e írni a törvényt vagy sem. Korábban kijelentette, hogy nem fog beleegyezni a lengyel alkotmányos rendet sértő módosításba. Igaz, Duda számára nem olyan égető a források megszerzése, hiszen neki ősszel – a törvényhozással ellentétben – nem jár le az elnöki mandátuma.

A másik vitatott területet a szárazföldi szélerőművek jelentették. Az Európai Bizottság a szélerőművek építésének szabályozásával kapcsolatban élt még kifogásokkal. A Szejm ezért nemrég megszavazta a szárazföldi szélerőművek építése korlátainak enyhítését is.

Habár ez a két javaslat megosztotta a kormányzó pártszövetséget, mégis megszavazták.

A kormánykoalíciót szorítja az idő: közelednek az októberi választások, az infláció miatt növekszik a társadalmi elégedetlenség Lengyelországban, és a felmérések szerint főként emiatt morzsolódnak le bázisukból a kulcsszavazók, így van egy erős nyomás a mielőbbi folyósítás felé.

Rossz jel lehet számukra az is, hogy a kiadásaik terén ezúttal korlátokkal néznek szembe. Ez azért lehet fontos, mert a 2015-ös és 2019-es választásokon a jóléti kiadások növelése nyerő stratégiának bizonyult. 

Továbbra is napi 1 millió euróra büntetik a lengyeleket

Viszont a nagy igyekezet nem biztos, hogy orvosságot jelent a problémára. Az igazságszolgáltatásnál jelentkező konfliktus megoldását nehezíti, hogy Lengyelország továbbra is napi 1 millió eurós pénzbírságot gyűjt be az Európai Unió Bíróságától, amiért elmulasztotta felszámolni a bírák – eddigi bevett gyakorlatnak megfelelő – fegyelmi rendszerét. Erre válaszul Lengyelország még tavaly decemberben feljelentést tett a bírságolás leállítása érdekében.

Borítókép: MTI/Bruzák Noémi

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zsuuuzsaaa
2023. március 08. 01:07
Azért tragikus, hogy a "nagykutyák", akik a világ kerekét mozgatják, így össze tudják ugrasztani az embert emberrel. Kevés volt a jövedelmük? Újra kell a totális világégés, hogy abból megint csilliárdokkal gazdagabban jöjjenek ki? Családok, barátok, baráti nemzetek esnek egymásnak, az ellenségek pedig nem csak szócsatáznak, hanem gyilkolják egymást. Hogyan lesz ebből újra normális világ? És meddig?
roughneck
2023. március 05. 21:57
Magyarorszag 2.0. Amint nyert a Fidesz, abban pillanatban beindult a szopatogepezet...
Halder
2023. március 05. 21:54
"Ha sikerülne a források nagyobb hányadának gyakorlati értelemben vett felszabadítása is, akkor a lengyel kormánypártok könnyebb helyzetben találnák magukat a választáshoz közeledve" Ugye innentől kezdve nem kérdés, hogy nem kapnak pénzt.......
hini
2023. március 05. 20:16
a mi lóvénk már rég az ukiknál van
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!