Tüntetők közé hajtott egy autós Belgrádban
Egyre türelmetlenebbek a sofőrök a már két hónapja tartó demonstráció miatt.
Az Ibar-folyó vízenergia-potenciáljának kihasználását tervezik már több mint tíz éve, több mint 100 megawatt kapacitással. A beruházás nagyságrendileg 430 milliárd forintnyi lenne, és nemzetközi hitelekből valósítanák meg. Ha felépül, ez a megújuló energiaforrás jelentősen csökkentheti Szerbia energiafüggőségét.
A Szerbiai Villanygazdaság (Elektroprivreda Srbije – EPS) tíz vízerőmű kiépítését tervezi az Ibar-folyón, Belgrádtól délre, a Raska és Kraljevo városa közötti mintegy 55 kilométeres szakaszon, amit várhatóan nemzetközi pénzintézetektől felvett hitelből finanszíroznak majd. Erre, vagyis a vízerőművek kiépítéséhez szükséges beruházási-műszaki dokumentáció kidolgozására nemrégiben írta ki az állami áramszolgálató a pályázatot.
Nem új terv ez, már több mint tizenhárom éve felmerült a vízerőművek megépítésének ötlete, sőt 2010-ben az EPS vállalat az olasz Seci Energia céggel megállapodást is aláírt egy vegyesvállalat, az Ibarske Hidroelektrane (Ibari Vízerőművek) létrehozásáról.
Akkor a vízerőművek megépítését eredményező beruházás értékét megközelítőleg 285 millió euróra (mai áron több mint 110 milliárd forintra) becsülték,
és akkor úgy tervezték, hogy a munkálatok 2012-ben elkezdődnek.
Mint arról a Balkan Green Energy News portál beszámolt, a 13 évvel ezelőtti tervek szerint ezeket a vízerőműveket 103 MW teljes kapacitásra tervezték, vagyis éves szinten 420 millió kilowattóra villanyáram termelésére. A vegyesvállalat azonban tavaly áprilisban bezárt. Vízerőmű nem épült.
Miután a szerb szakemberek az Ibar-folyót Szerbia egyik legfontosabb kiaknázatlan vízenergia-potenciáljának tartják, a Szerbiai Villanygazdaság nem hajlandó elállni a több mint egy évtizede megfogalmazott tervtől, így az idén új, nyilvános pályázatot írt ki, amelynek az ajánlattételi határideje április 12-én jár le.
Mint arra az eKapija portál rámutatott: az állam „rehabilitálni” kívánja a tervet, hiszen a Délnyugat-Szerbiában található Ibar folyónak (ami a Nyugat-Morava jobb oldali mellékfolyójának számít) megközelítőleg 8000 négyzetkilométer vízgyűjtő területe, közepes, mintegy 60 köbméter másodpercenkénti vízhozama van. Vagyis 276 kilométeres áramlási hosszával Szerbia egyik legjelentősebb hidroenergia-potenciálja lehet. A tervezett 10 vízerőműből álló rendszer a Raska és Kraljevo közötti 55 kilométeres szakaszon – ami az utolsó szakasznak számít, mielőtt a folyó a Nyugat-Moravába ömlene – összhangban van a még 2012-ben meghozott különleges rendeltetésű területek rendezési tervével.
Igaz, ezt a tervet némileg korszerűsíteni is kell a jelenleg érvényben lévő jogszabályok szerint, mégis
a mostani pályázattal, aminek a műszaki leírásában a munka becsült értéke 129,4 millió dinár (1,11 millió euró, azaz a mai árfolyamon közel 430 milliárd forint),
az Ibar vízerőműrendszer kiépítésének területi, ökológiai, társadalmi, pénzügyi, kereskedelmi és gazdasági indokoltságát szeretnék megalapozni.
A Balkan Green Energy News portál ismertette a korábban papírra vetett terveket. Ezek szerint a Lakat, a Maglič, a Dobre Strane, a Bela Glava, a Gradina, a Cerje, a Glavica, az Ušće, a Gokčanica és a Bojanići vízerőmű képezi majd a vízerőműrendszert azzal, hogy azok megépítéséhez ki kell helyezni a Maglič, a Dobra Strana, a Bela Glava és a Cerje vízerőmű közelében haladó M–22-es (E–761-es), eléggé jó állapotú állami utat.
A szakértők duzzasztógátas vízerőműveket képzeltek el, amelyekben, az ismert szisztéma szerint, egy gáttal elrekesztett folyó vízből a gát mögötti tározóban vízturbinák és elektromos generátorok segítségével nyerik ki a villamos energiát. Ebben az esetben az átömlő víz mennyiségétől függ a termelhető villamos energia mennyisége.
A Lakat vízerőmű lesz a rendszer legalsó vízerőműve az Ibaron, a Maglič pedig az azt megelőző lépcsőn található majd, amelynek a duzzasztója mintegy 1,5 kilométerre lenne a Maglič város alatt található gyalogoshídtól.
A Dobra Strana vízerőmű a harmadik a rendszersorozatban (a vízfolyás alsó szakaszától számolva), amelynek a duzzasztógátját a Dubočica folyó és az Ibar találkozásánál tervezik megépíteni. A rendszer negyedik vízerőműve a Bela Glava, amely körülbelül 4,5 kilométerre lesz a Dobra Strana vízerőműtől, míg a következő, a Gradina, amely a tervek szerint körülbelül 2 kilométere épül a Polumir vasútállomástól. A Cerje vízerőmű a hatodik a sorban, amely Cerje falu közelében épül majd. A hetedik a Glavica, amelynek a duzzasztója az Ušće város alatt, mintegy 3 kilométerre épül, a nyolcadik, az Ušće vízerőmű körülbelül 2 kilométerre Ušće városától felfelé, míg a Gokčanica vízerőművet közvetlenül a Gokčanica folyó (az Ibar jobb oldali mellékfolyója) mellé tervezték. Az utolsó a Bojanići vízerőmű, amely Bojanići község területén, az itt található vasúti hídtól mintegy 0,7 kilométerre épül.
Az Ibar folyó energiatermelő lehetőségei korábbról is jól ismertek, hiszen már létezik egy duzzasztó, mégpedig a folyó felső szakaszán, Koszovó területén.Koszovszka Mitrovicától mintegy 24 kilométerre. A Koszovó területén található Gazivode mesterséges tó a mai napig politikai fontosságú, a fennhatósága egy fontos, meg nem válaszolt kérdésnek számít Belgrád és Pristina között.
Egyébként az Ibarba a Raskától Kraljevóig tartó szakaszán számos vízben gazdag hegyi folyó torkollik: a Studenica, a Dubočica, a Lopatnica, a Pivnica és a Gokčanica.
A vízerőműrendszer megépítése esetében több aggály is felmerül,
mindenekelőtt az, hogy a búvópatakok szabályozása és az árvízveszély elkerülése érdekében nagyon kevés tevékenységet terveznek. Továbbá a vízerőművek megváltoztathatják a folyó sodrását, azaz a hordalék lerakódásával fizikai akadályokat állíthatnak a folyami szállítás elé. Eközben a felgyülemlett hordalék a vízszint emelkedését is okozhatja, ami kedvezőtlenül érintheti a mellékfolyók partján lévő létesítményeket. Mindemellett ez a terület földrengésérzékeny (itt található ugyanis a Kopaonik hegység), ezért akár nagyobb intenzitású földmozgásokra is lehet számítani, ami további kockázatokat jelenthet.
Ugyanakkor, ha felépül, ez a 10 vízlépcsőből álló megújulónak számító (bár helyi szinten nem feltétlenül környezetbarát) energiaforrás, az jelentősen csökkentheti Szerbia energiafüggőségét. Már amennyiben nem lesznek túl jelentősek az aszályok, mert akkor igen hosszúra nyúlhat a megtérülés. Ahogyan akkor is, ha a következő évtizedekben esetleg egy-egy nagyobb földrengés megrongálja a létesítményeket.