A világ harmadik legnagyobb gazdaságának több mint a felét három tagállam GDP-je adja a huszonhétből. Magyarország a tizenhetedik a listán.
2023. február 12. 15:13
p
6
23
115
Mentés
A globális kereskedelem egyhatodát produkáló Európai Unió óriási belső piaca a világ harmadik legerősebb gazdasága. Összesített GDP-je 2022-ben meghaladta a 16 ezer milliárd dollárt – ezt csak az USA (26 ezer milliárd) és Kína (19 ezer milliárd dollár) tudta túlszárnyalni.
A Visual Capitalist ábrájára pillantva azonban rögtön látszik, hogy ennek az óriási összegnek több mint a felét a három gazdasági óriás, Németország (4 ezer milliárd), Franciaország (2,7 ezer milliárd) és Olaszország (1,9 ezer milliárd dolláros) adja saját GDP-jével.
A Top10-ben őket Spanyolország, Hollandia, Lengyelország, Svédország, Belgium, Írország és Ausztria követi. (Ha az Egyesült Királyság még az EU része lenne, akkor a dobogó második helyén állna.) Ez a tíz ország együttvéve már az Európai Unió teljes GDP-jének a 85 százalékát, 14 ezermilliárd dollárt termel ki.
Grafika: Visual Capitalist
Magyarország a 184,7 milliárd dolláros GDP-jével a tizenhetedik a listán, olyan országokat utasítva maga mögé, mint Szlovákia, Bulgária, Luxemburg, Horvátország, Szlovénia, Lettország vagy Észtország. Nem véletlen, hogy az összesítés utolsó tíz helyén azok az országok állnak, akik folyamatosan a csatlakozási időhátrányt dolgozzák le: Magyarország és a mögötte állók mindegyike 2003 után lett az Unió tagja.
Big Four
A gigantikus összegű GDP-t alapvetően négy gazdasági ágazat termeli ki: a szolgáltatások, az ipar, az építőipar és az agrárium. Az Eurostat adatai szerint a szolgáltatási-turisztikai szektorban a legmagasabb a foglakoztatási ráta, vannak olyan országok (Luxemburg vagy Ciprus, ahol a GDP több mint 80 százaléka ebből a területből jön össze.
Az ipari szegmens az EU GDP-jének 20 százalékát teszi ki, itt a legnagyobb részesedése Írországnak van, amelynek az ipar a saját bruttó hazai össztermék 40 százalékát biztosítja.
Ha az összképet tekintjük, az agrárium már csak kevesebb mint 2 százalékát teszi ki az EU gazdasági termelésének, de az alacsony mutató mindegyik tagországra jellemző. Az élen Románia, Lettország és Görögország áll, a foglalkoztatottsági számok tükrében pedig Bulgária vezet 16 százalékkal.
Meddig bírjuk szuflával?
A GDP-termelés alapját természetesen az energiaellátás határozza meg. Ezzel kapcsolatban a kötelezően optimista hangok ellenére óriási kérdőjelek bukkantak fel az EU mostanában igencsak szürke egén. Az Unió energiaszükségletének 60 százalékát importból fedezi, amelynek legnagyobb szállítója Oroszország volt. A háború és a szankciós politika kiiktatta ezt a forrást, így az alternatív megoldásokért idén újra öldöklő küzdelem fog indulni, várhatóan ismét csillagászati összegekbe tolva az energia – elsősorban az LNG – árakat, alaposan felpofozva a tőzsdei árfolyamot.
A Nemzetközi Valutaalap elég borús előrejelzést adott ki az EU idén várható gazdasági teljesítményéről. A háború, az energiaárak növekedése és a bérnövekedések megtorpanása miatt az EU vezetői súlyos és alapjaiban változtatást követelő döntések előtt állnak, amelyek meghozatalát nem lehet majd elkerülni – állítja vészjóslóan az IMF, amelynek prognózisa mindössze 0,7 százalékos GDP-növekedést jósol az Európai Uniónak 2023-ra.
Néhány nappal ezelőtt felröppent a hír, amely szerint a már bejelentett, februári 50 bázispontos kamatemelés után márciusban csökkentést tervez az Európai Központi Bank , és már csak 25 pontos növeléssel számol. Az információ szerint az agresszív kamatemelés lassítása a földgáz árának csökkenése és az eurózóna gyengülő inflációja miatt várható, az EKB döntéshozói pedig határozottan támogatják a 25 bázispontos emelést.
Az egész világot felforgatják a Donald Trump által bejelentett vámtarifák és viszonossági vámok. Az Európai Unió vesztes pozícióból próbál egyezkedni az Egyesült Államokkal, és Kína is okozhat meglepetéseket. Megnéztük, hogyan is érintené Európát és benne hazánkat a tényleges vámháború.
Bezzeg amikor Fletóék idejében 8 év alatt 13-szor drágult a gáz, az micsoda paradicsom volt!
Annak is mennyire örültem, amikor 2005-ben nőtt a bruttó keresetem, aztán mégis kevesebb érkezett a számlámra.
A 2006-os gumilövedékes nagymamavadászat is milyen nagyszerű volt a főváros kellős közepén, meg is könnyezem mindjárt (főleg, ha a könnygázgránátok is eszembe jutnak).