Mesterséges intelligencia által generált cikkekkel segítik Magyar Pétert
Magyar Péter megjelenésével nemcsak a hazai belpolitika, hanem az AI-újságírás is új lendületet kapott – írja a Lakmusz.
A ChatGPT-t létrehozó OpenAI technológiai vezetője szerint a chatbotot mindenképp szabályozni kell, mivel „rossz emberek” kezébe is kerülhet. Kérdés, hogyan lehet visszaélni ezzel a mesterséges intelligenciát (MI) használó csevegőrobottal?
Az AI chatbot világszerte hatalmas érdeklődést vált ki az előző év november 30-i megjelenése óta, de aggodalomra is ad okot, hiszen sokan félnek például attól is, hogy végül elveheti a munkájukat – adta hírül korábban a Makronóm.
Mira Murati a Time magazinnak adott interjújában elmondta, a vállalat nem számított arra, hogy alkotásukat ekkora lelkesedéssel fogadják majd.
Népszerűsége azonban etikai aggályokat szül – mondta el Murati, hozzátéve, hogy az ilyen eszközökkel „vissza lehet élni, amennyiben rossz kezekbe kerülnek”, ezért egyre sürgetőbbé válik a globális szabályozása – idézi Muratit az Insider.
Arra a kérdésre, hogy az OpenAI-hoz hasonló vállalatoknak vagy a kormányoknak kellene-e az eszköz szabályozásáért felelniük, Murati azt mondta: „Az OpenAI és a hozzánk hasonló vállalatok számára fontos, hogy az MI alapú technológiát ellenőrzötten és felelősségteljesen használják a felhasználók”.
Azt is hangsúlyozta, hogy a vállalatnak minden segítségre szüksége lesz, amit csak megkaphat, beleértve a szabályozó hatóságokat, a kormányokat és mindenki mást is.
Januárban a ChatGPT vezérigazgatója, Sam Altman, a StrictlyVC-nek adott interjúban azt mondta: „a generált szöveg olyan dolog, amihez mindannyiunknak alkalmazkodnunk kell”.
A lehetőségek tárháza pedig igen széles, hiszen azóta már nagyon sok területen kipróbálták az eszközt.
Kutatók a ChatGPT-t az Egyesült Államokban az orvosi engedélyezési vizsga mindhárom részének teljesítésére késztették. Azt mondták, hogy „kényelmesen” átment.
Emellett az iskolákban is egyre népszerűbb – ennek azonban nem örülnek felhőtlenül a pedagógusok. Kiderült, egyre több amerikai egyetemista használja dolgozatának vagy beadandójának megírásához, a tanárok pedig igen nehezen tudják megkülönböztetni a gépi és ember által írt szöveget.
A tanárok kétségbeesésükben letiltották az iskolai számítógépeken a ChatGPT-t, ám ez valószínűleg nem akadályozza meg a tanulókat abban, hogy otthon vegyék hasznát az MI chatbotnak. A tanárok egy része úgy reagált az újdonságra, hogy visszatért a papír alapú dolgozatiratáshoz.
Az éremnek azonban mindig két oldala van, így most sincs ez másképp. Egy középiskolai tanár feltárta, hogy ők is hasznát vehetik a programnak, ugyanis a dolgozatai értékeléseinél Mi-t használt. Nagy örömére a chatbot sokkal részletesebb értékelést adott, mint amilyet ő maga adott volna – nem mellesleg jóval kevesebb idő alatt.
Kevesebb mint egy hónappal azután, hogy a ChatGPT mesterséges intelligencia alapú chatbotot nyilvánosságra hozták, a Google egy nagyon hasonló technológiával rukkolt elő.
A Google vezére, Sundar Pichai megjegyezte, hogy Bard a webről származó információkból gazdálkodik, így valójában mindig naprakész, friss választ kaphatunk. Ez azt is jelenti, hogy néhány lépéssel a ChatGPT előtt jár, hiszen a korábbi chatbot csupán 2021 végéig képes feldolgozni az adatokat, mert korlátozták az internethez való hozzáférését.
Itt olvashat részletesebben a Google Bardról: