Bármilyen viharos is volt a gazdasági környezet, úgy tűnt, hogy a Szilícium-völgyet (mai kifejezéssel a Öböl Környékét (San Francisco Bay Area) elkerülik a nagy tőzsdei zuhanások és összeomlások. Amerika öt legnagyobb technológiai vállalatának – Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon és Meta (Facebook) – bevételei a 2021-ig tartó tíz éves időszak alatt az amerikai GDP ötszörösére duzzadtak.
A technológiai vállalatok azon képessége, hogy akkor is gyarapodnak, amikor mások küszködnek, a Covid-korlátozások idején is beigazolódni látszott, amikor a „Völgyben” működő cégek rekordbevételeket értek el, miközben a gazdaság nagy része visszaesett. Igaz persze, hogy a járvánnyal hozott globális lezárások okán nagyot ugrott a digitalizáció nem csak a lakossági, de a vállalati oldalon is.
A múlt évben azonban a techóriások szerencséje véget ért. Mindenki számára nehéz év volt a tavalyi: az S&P 500, a legnagyobb amerikai cégek indexe 2022 januárja óta ötödével esett vissza.
A digitális cégeket azonban még jobban sújtotta a válság: a Nasdaq Composite, egy techhangsúlyos index, értékének egyharmadát veszítette el tavaly.
A technológiai iparág öt óriása együttesen szédítően magas, 3 ezer milliárd dollárnyi piaci értéket veszített – összevetésül: a hazai költségvetés bevételei tavaly 70 milliárd dollár körül alakultak.
A legdrámaibb vesztes, a Facebookot is birtokló Meta Inc. immár aligha sorolható a „nagy” technológiai cégek közé – értékének közel kétharmada vált köddé, így piaci kapitalizációja alig több mint 300 milliárd dollár – világított rá a The Economist.
Az elemzés kifejti ennek lehetséges okait: többek között a chipek keresletének csökkenését, Amerika kereskedelmi korlátozásait és a magas kamatlábakat, amelyek miatt a tőke az államkötvények felé vándorol, és már az egykori sztár részvények sem annyira vonzóak a befektetők számára.
Nem olyan vonzóak már
A technológiai üzletág szerkezetében bekövetkezett változások egybeesnek a digitális vállalatok számára különösen kellemetlen „ellenszéllel”. Amerikában a Federal Reserve az infláció elleni küzdelem jegyében a januári 0,25 százalékról 4,5 százalékra emelte irányadó kamatlábának felső határát.
Ez megnehezíti a működést minden vállalkozás, de különösen a techcégek számára. A technológiai vállalatok, melyeknek magas értékelései a befektetők azon hitét tükrözik, hogy a jövőben jóval magasabb nyereséget fognak hozni, sokkal kevésbé tűnnek vonzónak a magas kamatlábak világában, hiszen csökkentik az ígért nyereségek jelenértékét.