Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője
Január 20-án, péntek este megerősítette Magyarország államadósság-besorolását a Fitch Ratings, ám a minősítéshez kapcsolódó, korábbi stabil kilátást most negatívra rontotta. A neves, londoni elemző-hitelminősítő eközben továbbra is befektetésre ajánlott, BBB osztályzatot tart érvényben Magyarország esetében. „Számítani lehetett a Fitch döntésére, a negatív kilátásra rontásra, főleg a Standard & Poor’s tavalyi hasonló döntését követően” – értékeli a friss döntést Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője
A szakértő szerint a kilátásrontás fő oka lehetett, hogy a Fitch megítélése szerint az államadósságot övező negatív kockázatok már túlsúlyba kerültek a pozitívokkal szemben.
Az előbbiek közül
elsősorban az orosz-ukrán háborút és annak gazdasági hatásait kell kiemelni, legfőképpen az energiaárak megugrása kapcsán,
kell kiemelni, legfőképpen
amely Magyarországot, mint energiaimportőr országot nagymértékben érinti. Itt ugyanakkor az elmúlt időszakban kedvező hírek érkeztek – teszi hozzá Molnár Dániel.
Mérséklődő gázár, enyhülő EU-s kockázatok
Az enyhe időjárás nyomán a gáz ára érdemben mérséklődött. Ugyan még így is többszöröse a korábbi években megszokottnak a gázár, azonban a nyári csúcsoktól már jelentősen elmarad. Az energia árával kapcsolatban viszont továbbra is jelentős a bizonytalanság.
Enyhülni látszik egy másik kockázati tényező, az uniós megállapodás hiánya is. Itt még decemberben sikerült aláírni a partnerségi megállapodást, és az RRF-et is a Bizottsággal, azonban a források megérkezéséhez további feltételeket kell teljesítenie a kormánynak, amit jelentős kockázati tényezőként tartott számon a Fitch.
Kiemelendő továbbá – jegyzi meg Molnár Dániel –, hogy Varga Mihály bejelentése alapján
teljesült a tavalyi GDP-arányos 6,1 százalékos hiánycél, illetve 73,5 százalékra csökkent az államadósság.
Az immár a Parlamentnek is benyújtott
2023-as költségvetés pedig további hiánymérséklést tartalmaz, a GDP 3,9 százalékára, míg az államadósság 69,7 százalékra csökkenhet.
A deficit mérséklése melletti elköteleződés a hitelminősítők körében pozitív fogadtatásban szokott részesülni, mivel az biztosítja az államadósság csökkenő pályáját.
Fontos azonban, hogy a hiánycél csak akkor tartható, ha Magyarország el tudja kerülni a recessziót, és megvalósul a költségvetési törvényben jelzett 1,5 százalékos vagy akörüli növekedés.
A hazai növekedés viszont jelentősen függ a világpiaci folyamatoktól, ahol szintén lassulást vetít előre a hitelminősítő.
Negatív megítélés alá esett még a magas infláció is, bár itt a Fitch is kiemeli, hogy a ráta gyors ütemben csökkenhet az év második felétől.
Fontos azonban kiemelni, hogy végső soron nem a hitelminősítők értékelése, hanem a befektetői magatartás – amelyet vagy befolyásol, vagy nem a hitelminősítés – a döntő a magyar államadóssággal kapcsolatban.
A befektetők pedig az év elején már letették a voksukat, amikor is közel háromszoros túlkereslet mellett tudott az ÁKK 4,25 milliárd dollár értékben devizakötvényt kibocsátani.
De az elmúlt időszakban mérséklődő hosszú hozamok is azt mutatják, hogy
a befektetők körében a magyar államadósság fenntarthatósága nem kérdőjeleződött meg az energiaválság során sem.
A nyitókép forrása: 123rf.hu