Afgán férfi követett el késes támadást Németországban, egy gyermek is életét vesztette (VIDEÓ)
A rendőrség egy afgán férfit tartóztatott le, akinek az indítékáról egyelőre nincsenek információk.
A San Franciscó-i rendőrség mostantól életveszélyes robotokat alkalmazhat bizonyos esetekben. Az új szabályt hetekig tartó vizsgálat és heves vita előzte meg, végül azonban engedélyezték a robotharcosok használatát.
A San Franciscó-i rendőrség nemrégiben kérvényezte, hogy használhassa veszélyes helyzetekben az évek óta sok videóban felbukkanó, harcászati támogatásra is alkalmas robotkutyákat – és most úgy tűnik, kérésük meghallgattatott.
A helyhatóság döntése nem volt egyhangú, hiszen többek szerint a rendőrség már így is túl agresszívan lép fel a hátrányos helyzetű csoportokkal szemben. A támogatók azonban azzal érveltek, hogy igazán veszélyes helyzetekben szükség lehet ezekre a robotokra, főleg annak tudatában, hogy a közbiztonság még mindig igen gyenge lábakon áll San Franciscóban.
A szabályzatot némi módosítással fogadták el, amely pontosítja, hogy milyen körülmények között lehet használni ezeket a robotokat, és egyértelművé teszi, hogy csak magas rangú rendőrtisztek engedélyezhetik a használatukat.
„Meglep, hogy 2022-ben itt tartunk” – mondta Hilary Ronen, az egyik felügyelő a keddi ülésen. „Láttuk, hogy ezek a robotok pusztítást okoznak a világ minden táján.”
A San Franciscó-i rendőrség azonban azzal védekezett, hogy már 11 éve használ robotokat például parancsok kézbesítése vagy bombák felderítésére. Emellett azt is kiemelték, hogy a rendőrségnek nincsenek előre felfegyverzett robotjai, és nem is szeretne lőfegyveres robotokat. A rendőrség szerint inkább arra lehet számítani, hogy
– mondta David Lazar, San Francisco helyettes rendőrfőnöke.
„A robotok engedélyezése inkább lehetőséget teremt. Akkor használjuk majd azokat, ha nem akarjuk kockáztatni az embereink életét” – mondta Lazar a felügyelőbizottság ülésén.
A robotrendőrök ellenzői elsősorban azzal érveltek, hogy a rendőrök hamarabb felelősségre vonják a feketéket, mint a fehéreket – amit a San Francisco Chronicle elemzése is alátámaszt, miszerint 2020-ban a feketéket közel hatszor nagyobb valószínűséggel állította meg a rendőrség, mint a fehér lakosokat –, ezáltal a kisebbségekre nagyobb veszélyt jelentenek ezek a szerkezetek – állítja a The Guardian.
Az oaklandi rendőrség nem volt ilyen „szerencsés”
Ahogyan a Makronóm korábban megírta, az oaklandi rendőrség szintén robotokat akart alkalmazni.
Különböző amerikai civilszervezetek azonban nem támogatták az ötletet, mondván, „a robotkutyák csökkentik az erőszakkal szembeni visszatartó erőt, mivel csak egy gombot kell megnyomni a távirányítón ahhoz, hogy nagy károkat okozzunk.”
Az oaklandi rendőrök esetében azt is megemlítették, hogy nagyon sok panasz érkezett rájuk túlzott erőszak miatt, így félő, hogy visszaélnének a robotkutyák adta hatalommal – ez pedig súlyosan sértené a demokráciát – így végül Oakland városban ejtették a javaslatot.