Az Ipsos felmérése szerint globálisan az emberek 73, magyar viszonylatban a válaszadók 67 százaléka tart attól, hogy a közeljövőben újabb világégés fog pusztítani.
2022. december 31. 08:36
p
1
3
23
Mentés
Az ukrajnai háború az emberek biztonságérzetét is jelentősen befolyásolja – ez derült ki az Ipsos globális közvélemény-kutatásából, amelyet még ősszel, szeptember 23. és október 7. között végzett.
az elkövetkezendő 25 évben újabb, az első és a második világháborúhoz hasonlatos globális konfliktus boríthatja lángba a világot
– ez pedig 10 százalékos növekedés a tavalyi, hasonló jellegű kutatáshoz képest.
Ahogyan a Visual Capitalist ábráján jól látható: a listát Ausztrália vezeti, ahol az egy évvel ezelőttihez képest 8 százalékkal többen, a megkérdezettek 81 százaléka tart egy újabb világháborútól.
Forrás: Visual Capitalist
Az élbolyban ott van Írország, Mexikó és Peru (80-80 százalék), de a háborút legjobban erőltető USA esetében is 76 százalékos a félelem.
Érdekes, de az ukrán válaszadók „mindössze” 70 százaléka gondolt a jelenlegi szituáció lehetséges kedvezőtlen következményeire, míg
Magyarország esetében 67 százalékos az arány.
A legkevesebb aggódás a japánok részéről tapasztalható, ott a kutatásban résztvevők 51 százaléka feltételez egy újabb világméretű fegyveres konfliktust.
A legnagyobb különbséget a tavalyi kérdőívhez képest Belgiumban mérték, ahol 18 százalékkal többen valószínűsítették a világháború kitörését.
Fegyverkezz okosan!
Ezzel párhuzamosan a legtöbb országban növekszik az elvárás a katonai kiadások növelését illetően. A megkérdezettek 64 százaléka értett egyet azzal, hogy a fenyegetés miatt a saját kormányának több pénzt kell elkülönítenie védelmi kiadásokra.
Nem meglepő módon ebben a szegmensben Ukrajna vezet 92 százalékkal
– tegyük hozzá, az ország mára gyakorlatilag semmit nem költ védelmi kiadásra, ahogyan az állam működésére sem, mert nincs neki miből, így mindent a Nyugat finanszíroz.
A lista második helyén India (84 százalék), majd Lengyelország (81 százalék) áll.
Egy ponttal, 67 százalékra esett azoknak az aránya, akik egyetértenek azzal, hogy a gazdasági hatalom erősebb a katonainál. Ez nagy valószínűséggel a Moszkva elleni gazdasági szankciók hatékonyságával kapcsolatos egyre eltérőbb megítélésnek köszönhető.
Kollár Kinga a brüsszeli források visszatartása kapcsán örömködött Brüsszelben. Nem meglepő módon a Fővárosi Közgyűlésen is nagy vihart kavartak a tiszás képviselő mondatai. Erről és Magyar Péter bennfentes kereskedelmi botrányáról kérdeztük a tiszásokat.
Hadházy Ákos tüntetései, VOKS 2025, a 2026-os országgyűlési választások esélyei – ezekről is vitázott a Presszó e heti adásában Fodor Gábor és Dopeman.
A Mandiner vadonatúj műsorában, a Tempóban Kohán Mátyás szedi darabjaira az amerikai világkereskedelmi privilégiumot és Donald Trump legújabb húzását: az áprilisi vámbombát.
Jamie Carragher virtuálisan kiosztotta a Bournemouth idei legjobbjának járó díját Kerkez Milosnak, akivel kapcsolatban tovább erősödnek az izgalmas szigetországi spekulációk.
Teljesen felesleges 3. világháborútól rettegni. Nincsenek olyan egymással szemben álló, nagy katonai tömbök, mint az 1. vagy a 2. világháború idején. És senki nem akar háborúzni, Vlagyimir Putyinon kívül, aki amúgy vesztésre áll. Az ukrajnai háború lokális csetepaté, amiben már most kimerültek a felek. A konfliktus nem fog átterjedni más országra, mert Oroszországnak nincs hozzá sem erőforrása, sem szövetségese. Valós atomfenyegetés pedig, Putyin alaptalan hőzöngésein kívül, nincsen.
A két atomnagyhatalom az utóbbi években a fegyverzetkorlátozás és az egymásnak nyújtott garanciák szinte minden formáját felszámolta. Az eszkaláció folyamatos.
Nézzük csak az ukrajnai háborút vagy VdL aki "válaszcsapást sürget az USA-val szemben"
https://makronom.mandiner.hu/cikk/20221205_kereskedelmi_haboru_usa_eu_von_der_leyen_makronom
Murphy törvénye sajnos az, hogy ami megtörténhet, az előbb-utóbb meg is fog történni.
Nem csoda, hiszen a hazai külpolitikai szakértők gyakran kezdik így a mondanivalójukat: a háború eszkalálódik.Aztán lehet, hogy tényleg eszkalálódik.De tíz hónapja folyamatosan eszkalálódik.De még Putyin is él, pedig tíz hónapja 'haldoklik'.
"Nem az a lényeg, hogy valóban van-e háború, s mivel döntő győzelem úgysem lehetséges, nem is az, hogy a háború jól megy-e vagy rosszul. Csak arra van szükség, hogy háborús állapot legyen." George Orwell