Az Ipsos felmérése szerint globálisan az emberek 73, magyar viszonylatban a válaszadók 67 százaléka tart attól, hogy a közeljövőben újabb világégés fog pusztítani.
2022. december 31. 08:36
p
1
3
23
Mentés
Az ukrajnai háború az emberek biztonságérzetét is jelentősen befolyásolja – ez derült ki az Ipsos globális közvélemény-kutatásából, amelyet még ősszel, szeptember 23. és október 7. között végzett.
az elkövetkezendő 25 évben újabb, az első és a második világháborúhoz hasonlatos globális konfliktus boríthatja lángba a világot
– ez pedig 10 százalékos növekedés a tavalyi, hasonló jellegű kutatáshoz képest.
Ahogyan a Visual Capitalist ábráján jól látható: a listát Ausztrália vezeti, ahol az egy évvel ezelőttihez képest 8 százalékkal többen, a megkérdezettek 81 százaléka tart egy újabb világháborútól.
Az élbolyban ott van Írország, Mexikó és Peru (80-80 százalék), de a háborút legjobban erőltető USA esetében is 76 százalékos a félelem.
Érdekes, de az ukrán válaszadók „mindössze” 70 százaléka gondolt a jelenlegi szituáció lehetséges kedvezőtlen következményeire, míg
Magyarország esetében 67 százalékos az arány.
A legkevesebb aggódás a japánok részéről tapasztalható, ott a kutatásban résztvevők 51 százaléka feltételez egy újabb világméretű fegyveres konfliktust.
A legnagyobb különbséget a tavalyi kérdőívhez képest Belgiumban mérték, ahol 18 százalékkal többen valószínűsítették a világháború kitörését.
Fegyverkezz okosan!
Ezzel párhuzamosan a legtöbb országban növekszik az elvárás a katonai kiadások növelését illetően. A megkérdezettek 64 százaléka értett egyet azzal, hogy a fenyegetés miatt a saját kormányának több pénzt kell elkülönítenie védelmi kiadásokra.
Nem meglepő módon ebben a szegmensben Ukrajna vezet 92 százalékkal
– tegyük hozzá, az ország mára gyakorlatilag semmit nem költ védelmi kiadásra, ahogyan az állam működésére sem, mert nincs neki miből, így mindent a Nyugat finanszíroz.
A lista második helyén India (84 százalék), majd Lengyelország (81 százalék) áll.
Egy ponttal, 67 százalékra esett azoknak az aránya, akik egyetértenek azzal, hogy a gazdasági hatalom erősebb a katonainál. Ez nagy valószínűséggel a Moszkva elleni gazdasági szankciók hatékonyságával kapcsolatos egyre eltérőbb megítélésnek köszönhető.
Teljesen felesleges 3. világháborútól rettegni. Nincsenek olyan egymással szemben álló, nagy katonai tömbök, mint az 1. vagy a 2. világháború idején. És senki nem akar háborúzni, Vlagyimir Putyinon kívül, aki amúgy vesztésre áll. Az ukrajnai háború lokális csetepaté, amiben már most kimerültek a felek. A konfliktus nem fog átterjedni más országra, mert Oroszországnak nincs hozzá sem erőforrása, sem szövetségese. Valós atomfenyegetés pedig, Putyin alaptalan hőzöngésein kívül, nincsen.
A két atomnagyhatalom az utóbbi években a fegyverzetkorlátozás és az egymásnak nyújtott garanciák szinte minden formáját felszámolta. Az eszkaláció folyamatos.
Nézzük csak az ukrajnai háborút vagy VdL aki "válaszcsapást sürget az USA-val szemben"
https://makronom.mandiner.hu/cikk/20221205_kereskedelmi_haboru_usa_eu_von_der_leyen_makronom
Murphy törvénye sajnos az, hogy ami megtörténhet, az előbb-utóbb meg is fog történni.
Nem csoda, hiszen a hazai külpolitikai szakértők gyakran kezdik így a mondanivalójukat: a háború eszkalálódik.Aztán lehet, hogy tényleg eszkalálódik.De tíz hónapja folyamatosan eszkalálódik.De még Putyin is él, pedig tíz hónapja 'haldoklik'.
"Nem az a lényeg, hogy valóban van-e háború, s mivel döntő győzelem úgysem lehetséges, nem is az, hogy a háború jól megy-e vagy rosszul. Csak arra van szükség, hogy háborús állapot legyen." George Orwell