Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
Ami a mai kelet-ázsiai kérdések gazdasági vetületét illeti: az Egyesült Államok egy sor exportellenőrzést vezetett be októberben Kína ellen, hogy elzárja a félvezetőktől, amelyeket világszerte amerikai berendezések segítségével gyártottak. Ezzel szeretné ellehetetleníteni a kínai technológiai ipar fejlett részeit. A probléma viszont ezzel az, hogy az exportellenőrzés eddig csak egyoldalú, hiszen csupán az Egyesült Államok vezette be, így Kína jelenleg több országtól – például Dél-Koreától és Japántól is – képes félvezetőket beszerezni.
Ahhoz, hogy az Egyesült Államok sikeresen el tudja zárni Kínát a félvezetőktől, szüksége van a szövetségesei segítségére is. Az egyoldalú exportellenőrzések többoldalúvá bővítése pedig jelentős kihívás. Több, mint valószínű, hogy az elkövetkező időszakban az ebbe az irányba mutató diplomáciai tárgyalások prioritása az exportellenőrzés bővítése lesz Dél-Koreával, Japánnal, Tajvannal és Európával. Egyelőre a Biden-adminisztráció erőfeszítései sikertelennek bizonyultak, hiszen az exportellenőrzés kibővítését az Európai Unió, Japán és Dél-Korea is visszautasította. Az Egyesült Államok egy éves haladékot adott a számukra.
Amerikai nyomás alatt Európa, Japán és Dél-Korea is
Az exportellenőrzés természetesen hosszabb távon nézve is érintheti a chipipart az amerikai partnerországokban működő cégeket érő járulékos kockázatával. A dél-koreai chipgyártók jelen helyzetben nagyon kiszolgáltatottak (SK Hynix, Samsung), hiszen jelentős költségekkel kell szembenézniük ellátási láncaik átalakításával kapcsolatban.
Ez a két dél-koreai vállalat a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company-val egyetemben (hárman együtt) a világ legnagyobb chipgyártói. Ők egy éves felmentést kaptak Amerikától, de a nyomás egyre nő rajtuk. Az SK Hynix például bejelentette, hogy kénytelen lesz eladni kínai gyártási tevékenységét, amennyiben az amerikai exportellenőrzés erősödik.
Mindeközben a japán chipgyártókat az amerikai szigor nem érinti közvetlenül, mivel nincsenek olyan létesítményeik Kínában, amelyek efféle korlátozásokkal szembesülnének, és nem adnak el fejlett chipeket sem Kínának.