Elképesztő, sőt elképesztően okos és pimasz csalások terjednek futótűzként az interneten.
Még a Facebookon (alig láthatóan jelölt hirdetésként) vagy a Youtube-on szintén felugró, nekünk ajánlott (hirdetett) videóként is könnyen beleütközhetünk az ilyen, nagyon valódinak látszó befektetési ajánlatba
– ahogy e sorok írójával most, december közepén meg is történt.
Ezek szinte hibátlanul fel vannak építve, mintha éppen Elon Musk élő videójába kapcsolódnánk be (ez vagy egy régi videó, vagy egy álvideó, amit számítógéppel raknak össze), mellette mennek, pattognak a képernyőn a biztató, pozitív kommentárok, és természetesen egy kattintással küldhetjük is a pénzt, a nagyobb nyereség reményében.
A fentiek sok esetben csak egyetlen dolog miatt lehetnek gyanúsak: kis befektetéssel gyors és nagy hasznot ígérnek. Természetesen – talán mondani sem kell – csak addig jutunk, hogy a mi pénzünket elkérik, az ígéreteket pedig kitehetjük az ablakba...
Sajnos azonban sokaknak akkor sem lesz gyanús, amikor olyanokat olvasnak, hogy a világ leggazdagabb embere (Elon Musk, Bill Gates, vagy más, jól ismert gazdag híresség) az első X ezer regisztrálónak egy bitcoin (ma mintegy 6,5 millió forint) vagy egy ether (mintegy félmillió forint) befizetése után még egyet ad. De miért is adna?
Hogyan működik ez a szélhámos átverés?
Nézzünk egy másik, augusztusi szakértői felmérést éppen ebben a témában, amelyben a cseh Avast IT biztonsági vállalat göngyölített fel egy ugyanilyen csalássorozatot, amiben több mint 10 ezer felhasználót védtek meg az ilyen átveréstől.
A szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy egy kripto befektetési átverés kering a Facebookon és az emberek elektronikus postaládáiban Európa-, Kanada- és Ausztrália-szerte.
Az átverés trükkös módon arra ösztönzi az embereket, hogy fizessenek egy fiók létrehozásáért, és fektessenek be egy csalárd kripto befektetési platformba, jellemzően a következő nevek alatt: Tesla, Tesla Coin, BitiCodes vagy BitCode Prime.
A szakértők szerint a kampány kétféleképpen éri el a potenciális áldozatokat: Facebook-hirdetéseken és e-mailen keresztül.
Az áldozatok egyenként legalább 250 dollárt (95 ezer forintot) veszíthetnek el percek leforgása alatt. A leginkább Csehországban terjedt el az átverés, de a második legfertőzöttebb terület Magyarország volt.
E két országot követte Görögország, Lengyelország, Románia, Törökország, Svájc, Szlovákia, Olaszország, Kanada és Ausztrália.
Nézzük meg közelebbről az átverések által használt két támadási metódust.