Ritka tünemény: íme valaki, akinek portugálként a magyar himnusztól ver hevesebben a szíve
Francisco Andrade Portugália színeiben vitorlázott két olimpián is, ma már magyar fiatalokat készít fel arra, hogy a világ legjobbjai közé kerüljenek.
Az IMD versenyképességi rangsorát mindig nagy szakmai figyelem övezi. A legfrissebb eredmények azt mutatják, hogy mind a gazdasági teljesítmény, mind pedig annak fejlődése tekintetében kiemelkedően jól teljesített Magyarország.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetőjének írása a Makronómon.
Az IMD versenyképességi rangsorának (IMD World Competitiveness Ranking) közgazdasági teljesítmény komponense szerint a világ tíz legjobban teljesítő országai a következők:
egyedüli közép-kelet európai államként, és a négy legjobban teljesítő európai ország egyikeként.
És ez nem csak egyszeri szerencsés véletlen következménye, hiszen Magyarország 2021-ben is ugyanezen a helyen szerepelt az IMD listáján.
A magyar gazdaságpolitika elismerése egyértelműbb, ha hazánk eredményét a többi V4-es országéval vetjük össze.
Ahogyan azt az alábbi, 1. ábra mutatja, a mi globális 8. helyezésünkhöz legközelebb a csehek vannak, ám ők is pontosan 10 hellyel végeztek mögöttünk. A lengyelekre további 11 helyet vertünk, míg a szlovákok csupán a globális rangsor végén, az 52. helyen kullognak. A hazai sajtó egyes médiumaiban sokat dicsért Romániánál azonban még így is jobbak voltak, délkeleti szomszédunk ugyanis az 55. lett csak a nemzetközi összevetésben.
Ám Magyarország elmúlt években nyújtott teljesítménye is igen jó volt.
A lentebbi, 2. ábra azt mutatja, hogy mennyit változott az egyes országok helyezése az IMD versenyképességi rangsorának közgazdasági teljesítmény komponense szerinti rangsorban 2018 és 2022 között.
A grafikon jobb oldalán például azt láthatjuk, hogy Thaiföld 24, Románia és Bulgária pedig 21-21 helyezéssel csúszott vissza a vizsgált években.
Itt egyértelmű bajnok Magyarország. Hazánk 31 helyet javított 2018 és 2022 között!
Mindez – úgy gondolom – egyértelmű elismerése a magyar gazdaságpolitika döntéseinek, valamint az elmúlt évek gyors és hatékony válságkezelésének.