A cég több részvényese is rámutatott: a 87 ezres dolgozói létszám teljes zsákutca a cégnél, ennél is nagyobb tévedés azonban a metaverzumba fektetett, eddig csak eltűnő, de meg nem térülő befektetés, miután a projekt vesztesége egyetlen év alatt 3,67 milliárd dollárra nőtt.
Bármekkora buli a metaverzum fejlesztése, a részvényesek máris (vagy még) gyűlölik. Mint minden olyasmit, ami elvonja a figyelmet a kényelmes, biztonságos befektetéstől. A hosszú távon, „majd valamikor” megtérülő befektetés ígérete manapság nem nyugtatja meg túlzottan a pénzzsonglőröket, miután a Meta esetében a gyorsulás hangoztatása mellett folyamatos lassulást látnak. Egyszerűbben fogalmazva: ha valaki befektet egy üzletbe, attól a biztonságos, rendszeres nyereséget várja, és biztosan
nem öl bele több pénzt egy olyan vállalatba, amely az éveken át jól tejelő részvényeit szisztematikusan amortizálja a tőzsdén.
Zuckerberg és Musk számítása az újításokkal bejöhet ugyan, de garancia nincs rá. A szkepticizmust pedig nagyon nem szeretik a tőzsdeguruk, nem beszélve az esetleges gazdasági recesszióról, amelyhez közeledve minden a biztonságról kellene, hogy szóljon, a részvényesek ehelyett kétségbeesetten figyelik a tulajdonosok hajmeresztő újításait és kísérletezgetéseit.
Tömeges leépítések
Bár Zuckerberg megpróbálta elmagyarázni a befektetőknek és a gazdasági elemzőknek, miért annyira fontos, hogy a vállalat anyagi kapacitásai a metaverzum köré csoportosuljanak, néhány született optimistán kívül ez senkit nem nyugtatott meg.
A Meta bevételeinek csökkenése, és metaverzumos hardverfejlesztésekre fordított összegek volumene borítékolták az elkerülhetetlent:
a héten a főnök (szinkronban Elon Musk twitteres mészárlásával) 11 ezer alkalmazottját rúgta ki, egyben leállította a további munkaerő-felvételi folyamatokat. A Meta több ingatlantól is meg fog szabadulni, egyben felülvizsgálja infrastrukturális rendszerét is, amellyel további költségcsökkentést szeretne elérni.
Az alkalmazottakhoz és a részvényesekhez írt nyílt levelében Zuckerberg meglepően őszintén beszélt a problémákról és az egy év alatt bekövetkezett 71 százalékos tőzsdei zuhanásról. „Vállalom a felelősséget a döntéseimért – és azért is, hogy idáig jutottunk” – írta, hozzátéve: tudja, mennyire nehéz a mostani helyzet mindenkinek, különösen azoknak, akiket kirúgott. Nyilatkozatában kifejtette, hogy teljesen félreértelmezte az adatokat és a gazdasági jeleket, amikor azt hitte, hogy a Covid-lockdownok utóhatásaként az e-kereskedelem és a webes forgalom felívelése állandósulni fog.