Fehér köpenyes munkaerő a fekete olajért cserébe
“Fehér köpenyes kubai hadseregnek” is hívták azokat, akik elvállalták, esetleg némi “rábeszélés” hatására mondtak igent arra, hogy belépnek ebbe a szolgálatba. Mára őrületesen felduzzadt ez a kezdeményezés. A világ majd 70 országában több mint ötvenezer kubai orvos van jelen. Elsősorban a fejlődő államokban.
Kuba bevétele az orvosexportból becslések szerint meghaladja a 12 milliárd dollárt (több mint 4800 milliárd forintot), ami több, mint a közép-amerikai ország turizmusból származó jövedelme.
Dél-Amerika szinte minden országában szolgálnak kubai orvosok. Venezuelában számuk a húszezret is meghaladja.
Kuba gyakorlatilag fehér köpenyes munkaerővel fizetett a venezuelai olajért.
Nehogy azt higgyük, hogy a kubai orvosokat hiperszuper klinikákon alkalmazzák! Lehet amazonasi kis falu vagy hegyekben lévő település, de például Venezuela fővárosában, Caracasban is szolgálnak, ahol mindennapos a lőtt sérülés. A doktornak a fejéhez szorított revolverrel kell dolgoznia.
A kubai orvosok nagy száma miatt a fogadó ország alacsony bért fizet nekik, eldugott helyeken, napi tizenkét órában kell helytállniuk, ahol nincs sem gyógyszer, sem szakképzett személyzet, a munkakörülmények pedig katasztrofálisak. Ám biztosan dúsgazdagon térhetnek majd haza - ezt képzeli róluk a kívülálló. A kubai állam a külföldön szolgáló orvosok bérét azonban alaposan megcsapolja.
Az első évben mindössze húsz százalékát kapják meg az adott állam folyósította bérnek, az utolsó évben – általában hároméves szerződést írnak alá – már a bérük harminc százalékát is megkapják, ami 100-350 amerikai dollárig terjed. A két állam közti szerződés határozza meg a fizetendő bért, például Brazíliában a kubai orvosok nem kaphattak kevesebbet ezer dollárnál, de ez nagyon jó helyzet. Ennyit a látványos meggazdagodásról.
A családjukat otthon kell hagyniuk, mintha túszok lennének a kommunista rendszer kezében.
Ha bármi helytelent tesz az orvos, azért is ők felelnek. Havi ötven dollár jár a családnak…
Kiemelkedő életszínvonal vagy a nyomornál egy fokkal feljebb
Kubában, aki akár ilyen csekély összegű nyugati valutával rendelkezik, az kiemelt életszínvonalat tud biztosítani a családjának. Számos orvos épp ezért írta alá a szerződést, amellyel elvállalják az orvosi rabszolgamunkát.