Végképp embertelenné vált a toborzás Ukrajnában: gázt engedtek egy autóban ülő férfira
Saját honfitársaikat küldik minden eszközzel a halálba az ukrán toborzók. Gyomorforgató jelenetek.
Úgy tűnik, egyre „divatosabbak” a fegyveres robotok, Kína után most az oaklandi rendőrség is szívesen dolgozna együtt a fémkutyákkal. Egy civilszervezet azonban ezt ellenzi, hiszen egy korábbi eset miatt nem bízik a rendőrökben.
Az oaklandi rendőrség azt fontolgatja, hogy az eredetileg bombák hatástalanítására tervezett robotokat át kellene alakítani távirányítású fegyverekké. Az ötlet több etikai kérdést is felvet: vajon tényleg érdemes ilyen veszélyes – és egyben kellő éles tapasztalat híján lévő – eszközt adni a rendőrök kezébe? Hogyan hatna ez az amerikai társadalomra?
„Nem arról van szó, hogy nem akarunk arról vitatkozni, hogy hogyan lehet ezeket az eszközöket biztonságosan használni” – mondta Liz O'Sullivan, a Robotfegyverzet Ellenőrző Nemzetközi Bizottság tagja. „A kérdés az, hogy ezek használata milyen hatással lesz a demokráciára?”.
Egyes megfigyelők szerint az oaklandi rendőrség terve ellentmond önmagának; sőt már a név is igazi eufemizmus.
„Deeszkalációs segítőnek hirdetik, viszont potenciális fegyverként tartják nyilván”
– tweetelte Jaime Omar Yassin független oaklandi újságíró, aki dokumentálta a bizottsági üléseket.
Matthew Guariglia, az Electronic Frontier Foundation politikai elemzője szerint
a robotkutyák csökkentik az erőszakkal szembeni visszatartó erőt, mivel „csak egy gombot kell megnyomni a távirányítón” ahhoz, hogy nagy károkat okozzunk.
Egy amerikai civilszervezet munkatársa, Jennifer Tu azért sem támogatja a robotkutyák használatát a rendőrség körében, mivel az oaklandi rendőrség egyébként sem használhat élet kioltására alkalmas fegyvereket – nem véletlen, hiszen az amerikai rendőrség korábban már visszaélt vele.
„Ha most megakadályozzuk a rendőrséget abban, hogy fegyveres robotot alkalmazzanak, azzal rengeteg kártól és traumától, akár pereskedésektől is megmenthetjük magunkat.”
Az oaklandi meghallgatáson nem csak ellenérvek hangzottak el. Az egyik támogató, Daza-Quiroz egy 2016-os dallasi incidensre hivatkozott, amikor is egy öt rendőr meggyilkolásáért felelős személyt egy robotra szerelt fegyverrel sikerült megállítani. Daza-Quiroz továbbá megjegyezte, hogy az osztály még soha nem próbálta ki élesben a kifejezetten robotokra tervezett fegyvert, mivel féltek, hogy a háromezer dolláros tartozék eltörik.
Amikor azonban Tu megkérdezte, hogy hajlandóak-e elfogadni egy olyan szabályt, amely megtiltaná, hogy a robotot halálos, 12-es kaliberű sörétes puskával szereljék fel, kitisztult a kép:
„Nem szeretném, ha szabályok kötnék meg a kezeinket” – válaszolta Daza-Quiroz – „sosem lehet tudni, hogy szükségünk lesz-e az egyelőre tiltott fegyverekre a jövőben”.
Daza-Quiroz kiemelte, hogy a halálos fegyverrel felszerelt robotra továbbra is vonatkozna a hivatal erőszak-alkalmazási szabályzata. Joseph Turner, az oaklandi rendőrkapitányság hadnagya szerint szélsőséges helyzetekben igenis szükség van szélsőséges lehetőségekre, így sürgette a bizottságot, hogy szükséghelyzetben engedélyezzék a robotkutya használatát – írta Sam Biddle, a The Intercept hírportálon.
Azonban a kritikusokat ez sem győzte meg. A rendőrökön az sem segített, hogy az East Bay Express 2013-as jelentése szerint Daza-Quirozra és egy másik rendőrre – aki megölt egy fegyvertelen oaklandi férfit – több mint 70 panasz érkezett túlzott erőszak miatt.
Aggodalom tehát elsősorban nem azért van, mivel a fegyveres robot annyira veszélyes lenne, inkább azért, mert nem bíznak a rendőrök ítélőképességében. Tu a The Interceptnek adott interjújában elmondta, hogy a rendőrségnek túl nagy mozgásteret biztosít az, hogy nincs pontosan definiálva mi számít „nagy kockázatú” eseménynek, illetve ki határozza meg, mikor beszélünk „nagy veszélyről”. A kritikusok szerint ez azt jelenti, hogy
az oaklandi rendőrség bármikor használhatná a kicsit sem veszélytelen robotokat, amikor önkényesen úgy dönt, hogy ezúttal „nagy a veszély”.
A hetekig tartó huzavona után a bizottság és a rendőrség végül megegyeztek abban, hogy a rendőrség nem használhat emberekre támadó robotokat (kivéve azokat a robotokat, amelyek szinte ártalmatlan paprikaspray-vel vannak felszerelve).
Tu szerint a rendőrök nem azért kötöttek kompromisszumot ilyen gyorsan, mert meggondolták magukat – ha a vita tovább folytatódott volna, a rendőrség lekéste volna a kérvény benyújtásának határidejét, és elveszíthette volna az utolsó esélyét arra, hogy engedélyeztesse a fegyveres robotokat.
A rendőrség pedig nem mond le a gyilkológépekről, minden jogos kétely ellenére továbbra is szorgalmazza a robotok alkalmazását.