Oroszország arra törekedett, hogy megzavarja a szolgáltatásokat, és romboló kártevőket telepítsen az ukrán hálózatokra, beleértve az adathalászatot, a szolgáltatásmegtagadást (DDOS, Distributed Denial of Service, más néven túlterhelséses támadás) és a szoftver sebezhetőségének kihasználását.
Egy vállalat nyolc különböző romboló szoftvercsaládot azonosított, amelyeket Oroszország használt ezekben a támadásokban. Az elsődleges célpontok – nem meglepő módon – az ukrán kormányzati weboldalak, az energia- és távközlési szolgáltatók, a pénzintézetek és a médiumok voltak, de a kibertámadások a legtöbb kritikus ágazatot érintették. Ez értelemszerűen egy igen egy széles körű támadás volt, amely az orosz kiberképességek teljes skáláját felhasználta Ukrajna megzavarására; mégsem járt sikerrel.
Felbérelnek kiber-zsoldosokat is
A legtöbb ilyen támadást ukrán és nyugati források orosz kormányzati szerveknek tulajdonítják – elsősorban a GRU-nak – Oroszország katonai hírszerző szolgálatának –, amely már korábban is alkalmazott bomlasztó kibertámadásokat. Néhány esetben proxy csoportok (például a Conti nevű vezető zsarolóprogram-csoport) is részt vettek a támadásokban, egy esetben pedig egy Oroszországot támogató brazil hackercsoport támadott ukrán egyetemeket. Úgy tűnik, hogy mindezeket a hackertámadásokat – akár a GRU, akár más – rosszul hangolták össze az ukrajnai orosz katonai akciókkal.
Az orosz kiberműveletek egyik nyilvánvaló gyengesége a kiber- és a hagyományos támadások közötti koordináció látszólagos hiánya.
Taktikai szinten a kibertámadások más fegyverekkel - többek között hagyományos hordozórendszerekkel, precíziós irányítású lőszerekkel, pilóta nélküli légi járművekkel és elektronikus hadviseléssel - kombinálva előnyökkel járnak.
Ez a kombináció megbéníthatja a parancsnoki hálózatokat és a fejlett fegyverrendszereket, valamint hozzájárulhat az ellenfél erőinek kimerüléséhez.
Ha azonban ad hoc módon alkalmazzák, vagy ha nem koordinálják a légi és szárazföldi akciókkal, a kibertámadások kevésbé bizonyulnak hasznosnak. A kiber- és kinetikus akciók összehangolása viszont igen nagyfokú tervezést és személyzeti munkát igényel, amit Oroszország vagy nem vállalt, vagy nem volt képes elvégezni. Egyes orosz kiberműveletek időzítése arra utal, hogy a hagyományos műveletek támogatására szánták őket, mégsem jártak sikerrel.