Kiemelkedően kedvező a friss ipari termelési adatunk!
2022. november 08. 09:26
Idén szeptemberben az ipari termelés volumene 11,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. De mi állhat a nagyon jó adatok mögött?
2022. november 08. 09:26
p
8
0
2
Mentés
Elemzők:
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője
A mai, 11,3 százalékos bővülést mutató ipari adat, illetve a havi adat kiemelkedően kedvező; és bár a jelentős éves alapú bővülésre a gyenge bázisidőszaki adat miatt számítani lehetett, azonban
az 1,6 százalékos havi növekedés még békeidőben is kedvező adat, napjainkban pedig különösen
– mondta el a friss számokat értékelve Regős Gábor.
„Fontos megemlíteni azt is, hogy az éves alapú bővülés széles bázison nyugodott, az iparágak többsége hozzájárult” – emeli ki Regős Gábor.
Több hónapot vizsgálva Suppan Gergely hozzáteszi: az ipari termelés növekedése az idei harmadik negyedévben – részben bázishatások, részben az ipari termelés szignifikáns élénkülése miatt – 9,6 százalékra gyorsult a második negyedévi 4,7 százalékról, ami
a harmadik negyedéves GDP növekedésnek is érdemi támaszt adhatott,
így továbbra sem számítunk jelentős lassulásra a harmadik negyedévben – mondja a Magyar Bankholding szakértője.
Az előző negyedévhez képest pedig 2,4 százalékkal bővült az ipari termelés, reményt adva, hogy a hazai gazdaság a harmadik negyedévben elkerülte a visszaesést.
Mi várható a közeljövőben?
Ezzel szemben – Regős Gábor szerint – a következő hónapokban azért lehet aggódni, hogy a külső kereslet hogyan alakul, illetve hogy a vállalkozások ki tudják-e gazdálkodni a magasabb energiaárakat, amelyben részben segítségükre lehet a kormányzat gyármentő programja.
Az energiaárak hatásának szempontjából
különösen is fontos lesz az októberi és novemberi ipari termelési adat,
hiszen a vállalkozások jelentős része ekkor szembesül a megemelkedett gázárakkal.
Ugyanakkor a jövő szempontjából érdekes lesz a második becsléskor megjelenő rendelésállomány adat is, hiszen a német ipari adatokban sem a termelés volumenével volt a probléma (az havi alapon stagnált, éves alapon nőtt), hanem az új rendelések visszaesésével.
Igaz ebben az előző havi adat hazánkban még kiemelkedően kedvező volt, mintegy 25 százalékos bővülést mutatott.
A magyar ipar növekedését tehát támogathatja a magas beruházási ráta, illetve az olcsó munkaerő, míg visszavetheti a külső kereslet bezuhanása és az energiaárak elszabadulása.
Mi történt az elmúlt két esztendőben?
Az ipari termelés 2020 októberéig teljesen kilábalt a járvány okozta válságból, a további lendületes növekedést azonban a chiphiány fékezte, így a járvány előtti szint közelében, azt kissé meghaladó mértékben ingadozott az ipari termelés, ahonnan az idei év elejétől határozott lendületet vett, szeptemberben pedig új történelmi csúcsra ért – fejti ki Suppan Gergely. A Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője megjegyzi: 2015. évi átlaghoz viszonyítva 29 százalékkal bővült az ipari termelés, míg közel 58 százalékkal haladja meg a 2010. évi átlagos termelési szintet. Tavaly pedig összesen 9,6 százalékkal bővült az ipari termelés.
A legnagyobb súlyú alágakat nézve az autógyárak termelése 2020 októberében már meghaladta a járvány előtti szintet, azonban a múlt év során átlagosan 20 százalékkal maradt el, így mintegy 5-6 százalékponttal mérsékelte az ipari termelés volumenét.
A chiphiány ellenére azonban biztató, hogy
a járműgyártás új rendelései, valamint rendelésállománya tartósan kiemelkedő, augusztusban ezek közel 27 százalékkal haladták meg az egy évvel ezelőtti szintet.
Az autógyártók a szűk beszállítói kapacitások miatt rövid távon elsősorban a drágább, nagyobb profitmarzzsal rendelkező modellek rendeléseit teljesítik, azonban a második félévtől érdemi javulást mutat az alágazat.
Rossz előjeleket mutatnak az indexek!
Az ukrajnai háború jelentősen rontotta a kilátásokat, amit az Ifo és a ZEW index után már a beszerzési menedzser indexek is tükröznek, az utóbbi hónapokban pedig élesen lefordultak. Az ukrajnai háború, valamint a Covid elleni szigorú kínai lezárások hatására újra felvetette a beszállítói láncok szakadozását. Azonban ennél lényegesen nagyobb mértékben rontja a kilátásokat az elszálló infláció, az elszálló termelési költségek és energiaárak, valamint megélhetési költségek, az egyre szigorodó monetáris politikák, amelyek már fokozzák a recessziós aggodalmakat. Az orosz gázszállítások visszafogása mindemellett jelentős német ipari szektorokat kényszeríthet leállásra, ami igen súlyos következményekkel járhat – rakja csokorba a különböző tényezőket Suppan Gergely.
A hazai ipari rendelésállományok mindenesetre továbbra is magas szinten állnak, így a beszállítói problémák enyhülése további élénkülést eredményezhetne.
A hazai ipar teljesítménye az elmúlt években élesen elvált a német iparétól, köszönhetően az elmúlt évek számos kapacitásnöveléseinek, a rekord mennyiségű működő tőke beáramlásnak és a kormány beruházásokat kifejezetten támogató gazdaságpolitikájának.
Az idei harmadik negyedévben a chiphiány miatt az egy évvel ezelőtti gyenge bázis, valamint az idén enyhülő chiphiány miatt jelentősen gyorsult az ipari termelés növekedése, azonban az orosz-ukrán háború továbbra is számos kockázatot jelenthet. Noha a félvezetőhiány még sokáig fennmaradhat, de fokozatos javulásra lehet számítani, mivel az utóbbi időben csökkent a műszaki cikkek iránti kereslet.
A beszállítói láncok szakadozása szintén jelentős kockázatot jelenthet, csakúgy, mint az energia árainak elszállása, azonban egyes nyersanyagok, különösen az ipari fémek árai már meredeken visszaestek a recessziós aggodalmak hatására.
Az elszálló energiaárak több ágazatot is a termelés visszafogására kényszeríthetnek. A külső keresletet ronthatja az infláció élelmiszer-, és energiaárak vezérelte emelkedése a vásárlóerő csökkenésén keresztül. Ugyanakkor továbbra is élénkítheti az ipart a nagyon magas rendelésállomány – augusztusban 19,7 százalékkal állt magasabban az egy évvel ezelőttihez képest.
Mi várható a jövő nyártól?
Az energiaválság által okozott várható átmeneti megingásokat követően a jövő év közepétől fokozatos élénkülésre számítunk az ipari termelésben, amit új – főleg az akkumulátorgyártáshoz és autóiparhoz, valamint élelmiszeriparhoz, vegyiparhoz, védelmi iparhoz kapcsolódó – kapacitások várható üzembe helyezése is támogathat.
A hazai gazdaság középtávon jelentősen profitálhat
a CATL, az SK Innovation, a Samsung SDI, a BMW és a Mercedes kiemelkedő mértékű beruházásaiból, valamint a védelmi ipari kapacitások kiépülésével,
, valamint a védelmi ipari kapacitások kiépülésével,
mivel a hadiipari kiadások szignifikáns növekedése várható a következő években. Idén bázishatások és új kapacitások üzembe helyezése miatt, de jelentős bizonytalanságok mellett továbbra is 6 százalék körüli, kissé azt meghaladó növekedésre számítunk, a tavalyi 9,6 százalék után – von konklúziót Suppan Gergely.
A KSH friss adatai összefoglalva, részletesen:
– Idén szeptemberben az ipari termelés volumene 11,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
– Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 11,6 százalékkal emelkedett.
– A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2022 augusztusához mérten 1,6 százalékkal nőtt.
– A termelés bővüléséhez a feldolgozóipari alágak döntő többsége hozzájárult. A legnagyobb súlyú alágakban is emelkedett a termelés volumene az egy évvel korábbihoz viszonyítva: a járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása jelentősen, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kismértékben bővült.
– A termelés az év első kilenc hónapjában 6,7 százalékkal nagyobb volt, mint 2021 azonos időszakában.
– A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás szeptemberben az előző hónaphoz viszonyítva 1,6 százalékkal nőtt.
Az M85-ös gyorsforgalmi autóút része a Bécsi domb alatt átvezető 780 méter hosszú dupla közúti alagút is.
p
1
1
8
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 2 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nehidd El
2022. november 09. 09:20
"Idén szeptemberben az ipari termelés volumene 11,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. De mi állhat a nagyon jó adatok mögött?"
A DK-s árnyékkormány? Vagy működnek a szankciók? Kérdezzük meg Pulai Andrást.