Az FTX 2021 júliusában 900 millió amerikai dollárt vont be több mint 60 befektetőtől, köztük olyan neves kockázati tőke alapoktól (VC), mint a Sequoia Capital, vagy a Coinbase Ventures. De komoly pénzekkel szállt be a japán SoftBank csoport, és a kínai Sino Global Capital is.
LOL
SBF annak ellenére (vagy talán pont azért) kapott 200 millió amerikai dollárt a legendás Sequoia Capital-tól, hogy a befektetők meggyőzését szolgáló megbeszélés alatt League of Legends-et (LOL-t) játszott.
FTT
Az FTX azonban nem csupán befektetőktől tudott forrásokhoz jutni. Keményen támaszkodott a kriptocégek által bevett technikára, a semmiből való pénzteremtésre. A cég megalkotta
a saját virtuális valutáját, az FTT-t, melyből közel 250 millió darabot állított elő.
A saját pénz piaci értéke a csúcson 20 milliárd amerikai dollár körül volt. Ezzel a forrással SBF komoly befektetéseket, vásárlásokat hajthatott végre. Ám még ez sem volt elég az FTX számára. A cég tőkeáttételes pozíciókkal, azaz lényegében hitellel bővítette a rendelkezésére álló tőke volumenét.
NBA
A semmiből jött pénzt pedig úgy költötték, mintha nem lenne holnap. SBF 135 millió dollárt ígért azért, hogy a többszörös amerikai kosárlabda-bajnok Miami Heat hivatalos és kizárólagos kripto partnere lehessen. Ezen összeg fejében azt is elvárták, hogy a kosárcsapat kitegye az FTX nevet a csarnokára.
A cég azonban nem állt meg itt. Szponzori szerződést kötött az elmúlt évek többszörös bajnokával, a Golden State Warriors-szal is. Az FTX-et aktívan reklámozta a csapat sztárja, a világ jelenlegi egyik legjobb játékosa, Steph Curry is.
DNC
SBF az amerikai Demokrata párt legfontosabb szervezetének, a Democratic National Committee (DNC)-nek, valamint a jelenlegi amerikai elnöknek egyik fő támogatója is volt.
Az Open Secrets szerint a 2021-22-es választási ciklus során közel 40 millió amerikai dollárral támogatta egyes pártok és jelöltek kampányát.
P&L
A nyilvánosan elérhető adatok szerint SBF vállalatai már 2022 előtt brutális, 3,7 milliárd dolláros veszteséget halmoztak fel. A kriptovilág ünnepelt sztárja, tömegek példaképe tehát nem csupán az utóbbi hónapok negatív piaci folyamatainak az áldozata, hanem – a kifelé mutatott kép tökéletes ellentéteként –
akkor is képes volt vagyonokat elbukni, amikor a virtuális valuták még bikapiacban, szinte csak felfelé mentek.
Ez azért is roppant meglepő, mert a kriptovilág cégeinek a többsége még profittal zárta a 2021-es évet, és csak az idei év árfolyamzuhanása tépázta meg a vagyonukat. A jelek tehát arra utalnak, hogy a világ egyik „legnagylelkűbb milliárdosa” (idén nyáron csatlakozott Warren Buffett és a Gates család 2010-es kezdeményezéséhez, melynek keretében a világ leggazdagabb emberei vállalják, hogy életük során jótékony célokra ajánlják fel vagyonukat) csak
a piramisjátéka látszatának fenntartása érdekében játszotta el azt, hogy ő a hatékony jótékonykodás egyik evangelistája.
CPA
De hogyan lehetett ekkora eltérés a cég által jelentett és a tényleges eredmény között? Miként történhetett az meg, hogy nem szúrták ki a könyvvizsgálók a manipulált számokat?
A válasz egyszerű.
Az FTX-et nem egy nagy könyvvizsgáló cég auditálta, hanem a Prager Metis. Egy olyan cég, mely arra volt büszke, hogy ők az első mérlegképes könyvelők (CPA) a metaverzumban.
Ahol egyébként az egyik támogatója voltak a Decentraland Babydolls-nak, mely nem más, mint egy online nightclub.
SEC
Sokan azt sem értik,
hogyan nem vette észre a közelgő tragédiát az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet, azaz a SEC,
melynek vezetője, Gary Gensler idén márciusban 45 percen keresztül diskurált SBF-fel arról, hogyan lehetne egy, a felügyelet által is jóváhagyott kereskedési platformot indítani.
Mások viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy az FTX speciális elbírálás alá eshetett a SEC-nél, hiszen Gary Gensler is tanított az MIT-n (az ügy pikantériája, hogy a tárgy címe Blokklánc és pénz volt), ahol szorosan együttműködött egy bizonyos Glenn Ellison-nal. Aki nem más, mint az Alameda vezetőjének, SBF korábbi barátnőjének, Caroline Ellison-nak az édesapja.
CZ
Az FTX egyik korai befektetője a platform legnagyobb versenytársának, a világ legnagyobb kriptotőzsdéjének, a Binance-nek alapító vezérigazgatója, Changpeng Zhao (rajongóinak csak CZ) volt. CZ a cég indulása után körülbelül fél évvel fektetett körülbelül 100 millió amerikai dollárt az FTX-be, a részvények 20 százalékáért cserébe.
CZ személye egy idő után terhessé vált SBF számára, így a 2021-es tőkebevonáskor körülbelül 2 milliárd amerikai dollárért kivásárolta a részesedését. Elkövetett azonban egy végzetes hibát. Az árat nem hagyományos pénzben, hanem az FTX saját kriptopénzében, FTT-ben utalta át CZ-nek.
CZ-t egy idő után egyre inkább zavarta SBF nyomulása, az FTX és a SEC közeledése. Úgy érezte, hogy az amerikai versenytársa a Binance kárára próbál előnyhöz jutni. 2022. november 2-án végül megkapta azt a jelet, mely visszafordíthatatlan lépésekre késztette.
Ekkor jelent meg ugyanis a Coindesk cikke, melyben az Alameda és az FTX közötti összefonódásokra hívták fel az olvasóik figyelmét. Az írás kiemelte, hogy az Alameda eszközeinek egy jelentős része, több mint 5 milliárd amerikai dollár FTT-ben, azaz az FTX által kibocsátott pénzben van.
Ez a hír azért volt megdöbbentő, mert egy másik forrás szerint az Alameda korábban 10 milliárd amerikai dollár hitelt kapott az FTX-től. A két cég tehát keresztbe finanszírozta egymást. Az FTX hitelt adott, mely hitelből az FTX tokenjét vásárolták fel, így lényegében az FTX saját pénzét használták arra, hogy a tokenjének az árát felpumpálják.
CZ-nek ez már sok volt. November 6-án
bejelentette, hogy kiszórja az összes nála lévő FTT-t (melyet korábban az FTX részesedéséért kapott). A hír hallatára az FTX ügyfelei megrohanták a kriptotőzsdét, és egymás taposva próbálták visszaszerezni pénzüket.
Az FTX becsületére legyen mondva, hogy 6 milliárd amerikai dollár erejéig állni is tudták ezt a rohamot. Ám SBF számára egyértelmű volt, hogy a pénzük hamarabb fog elfogyni, mint ahogy az ügyfelek megnyugodnának. Így elkeseredett lépésre szánta el magát. November 8-án felkínálta vállalatát az addigra ellenségévé vált CZ-nek.
CZ első körben rá is mozdult a lehetőségre: nem kötelező érvényű vételi ajánlatotajánlatott tett az FTX-re. Az üzlet nyélbe ütésének fontos előfeltétele volt az FTX pénzügyeinek átvilágítása. November 9-ére azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a felek nem fognak egymás kezébe csapni. CZ állítólag meg volt döbbenve a csalások és szabálytalanságok láttán, és nem kívánt egy csődhalmazt a nyakába venni.
A Binance vezetőjének e lesújtó véleménye az utolsó szög volt az FTX koporsójában. SBF november 10-én még próbálta nyugtatni a cég ügyfeleit, posztjai szerint semmi okuk nem volt az aggodalomra.
Ezt a kijelentését alig 24 óráig tudta tartani. November 11-én a világ második legnagyobb kriptotőzsdéje, az FTX, partnere, az Alameda, valamint több mint 100 társult vállalkozásuk csődvédelmet kért maga ellen.
Zuhanás a kripto-fekete lyukba
Akinek a fenti események nem lettek volna elég szürreálisak, annak egy napot sem kellett várni. Egy hacker még a csődvédelem igénylésének napján feltörte az FTX szervereit, és 600 millió amerikai dollárnyi vagyont lopott el a hányatott sorsú kriptotőzsdétől.
A cég korábbi ügyfeleinek így minimálisra csökkent az esélye arra, hogy valaha viszontlátják befektetett pénzeiket.
Összefoglalás
Mi lehet ebből a tanulság?
Az FTX egyfajta őrült keveréke félelmet és pénzügyeket nem ismerő, brutális kockázatokat vállaló fiataloknak, az ügyfelek pénzét sajátjukként használó cégvezetőknek, az üzleti folyamatokat keresztülhúzó és felülíró összefonódásoknak, mérhetetlen vagyonok semmiből való keletkezésének, majd elolvadásának, online nightclubokat támogató könyvelőirodáknak, és korábbi üzleti partnerek vérre menő viaskodásának.
Az események tekinthetőek a kriptovilág sötét oldalát bemutató egyfajta panoptikumnak. Reménykedjünk benne, hogy az illetékesek és a potenciális befektetők elég rémisztő dolgot láttak benne ahhoz, hogy az ehhez hasonló eseteket a jövőben el tudják kerülni. Ha ezt nem sikerül, akkor a jövőben még jobban megrendülhet a bizalom a kriptodevizákban a jövőben.
(Fotó: 123rf.com)