Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
Az Eurózóna GDP növekedése a harmadik negyedévben 0,2 százalékra lassult a második negyedéves 0,8 százalékos érték után. Érdemes megnézni az olyan nagyobb gazdaságok teljesítményét, mint Németország, Olaszország, Franciaország vagy Spanyolország.
Az Eurózóna GDP növekedése felülmúlta ugyan a várakozásokat, de nincs okunk a bizakodásra.
Mint az Eurózóna legnagyobb gazdasága – Németország – az előzetes várakozásokat felülmúlva – 0,3 százalékos GDP növekedést mutatott a harmadik negyedévben. Csökkenést vártak a németektől, hiszen már az előző negyedév sem sikerült jól számukra a csupán 0,1 százalékos növekedéssel, ami szinte stagnálást jelent, bár a Covid miatt az előző évi bázis is magas volt.
Németországban a harmadik negyedéves növekedést ezúttal főleg a magánfogyasztás, illetve a magánfogyasztáshoz kapcsolható más kiadások ösztönözték.
Olaszország is jobban teljesített a harmadik negyedévben az előzetes várakozásokkal szemben, hiszen az elemzők már stagnálás körüli teljesítményt vártak. Ehhez képest az olasz GDP 0,5 százalékkal bővült a harmadik negyedévben, de a második negyedéves 1,1 százalékos növekedéshez képest ez így is 0,6 százalékponttal alacsonyabb érték.
Franciaország és Spanyolország a várakozásnak megfelelő 0,2 százalékos bővüléssel zárta a harmadik negyedévet, így mindkét ország rontott a második negyedéves számain – a franciák 0,3 százalékponttal rontották a 1,5 százalékos értéküket, míg a spanyolok 1,3 százalékponttal az 1,5 százalékos értéküket rontották le.
Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban közös, hogy a növekedés fő mozgatórugója a szolgáltatói aktivitás volt, az ipari aktivitás pedig vagy visszaesett, vagy stagnált a harmadik negyedévben. Spanyolországban a növekedéshez hozzájárult még a magánfogyasztás, illetve annak kiadásai, a franciáknál pedig a beruházások hatottak ösztönzőleg.
Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban a növekedéshez negatívan járult hozzá a nettó külkereskedelem, amit az magyaráz, hogy az import az exportnál gyorsabb ütemben növekedett, ami jelzi számunkra a nemzetközi környezet romlását.