A mezőgazdaságban meghirdetett állások felére egyszerűen nincs jelentkező, de csupán némileg jobb a helyzet a vendéglátásban, turisztikában.
A földeken betakarító munkásokra lenne szükség nagy számban. Szakácsot, konyhai dolgozót, de például az egész éttermi egységeket felügyelőt is rendkívül nehéz találni. Hasonló a helyzet az iparban is, a halfeldogozó üzemeket messze elkerülik, az élelmiszer- és konzerviparban meghirdetett állásokért sem alakul ki tumultus.
De más ipari kétkezi munkásból is hiány van, főleg kamionsofőröket keresnek. A bevándorlási minisztérium programjára, amely 44 200 idénymunkásnak adott ki tartózkodási engedélyt, a vállalkozók szinte az első pillanatban lecsaptak.
Két elvesztett népszavazás
Kanada az amerikai országok közül a legnagyobb, míg világméretekben Oroszország után a második legkiterjedtebb területű állam, amelynek ehhez a mérethez igen kevés lakosa van. A szövetségi állam 10 tartományból áll. A francia nyelvű Québec, amely a keleti parton fekszik, és mint jeleztük, 8,5 millióan lakják, az ország területének 15 százalékát foglalja el, de még így is nagyobb, mint Franciaország és Nagy-Britannia összevont nagysága!
A Kanadában uralkodó liberális szemlélet eredményeként a tartományok között egyedüliként Québec határozhat önállóan bevándorlási politikájáról. És élnek is vele.
Ha az Egyesült Államokat és Kanada többi részét is beleszámoljuk, akkor 350 millió angolul beszélő közt kell megvédeni a francia nyelvet és kultúrát.
Az 1990-es évek első felében két népszavazást is tartottak Québec, mint önálló állam különválásáról, mindkettő szoros eredményt hozott, de a másodikon pár tized százalékkal a Kanada-pártiak győztek. Talán ez volt az utolsó esély a függetlenedésre, azóta ugyanis végképp kedvezőtlenül alakult a tartományban lakó született franciák arányszáma az anglofónokkal szemben, ma már a franciák 23 százalékon állnak a többi népcsoporttal összevetve. Ebből már soha nem lesz többség.
Még a franciák is elégedetlenek a québeci nyelvtörvénnyel
Az idén nyáron elfogadott,
megújított nyelvtörvény az egyik erődítménye annak, hogy „rohammal” ne foglalják el a más nyelvűek a tartományt.
Ez előírja: a bevándorlónak fél éven belül francia nyelven kell kommunikálnia egészségügyi és közigazgatási problémái intézésekor. Ha valaki nem frankofón, akkor képtelen erre – ez már a helyi nyelvtanárok véleménye.
Pontosan ez volt a szigor oka, hogy ne jöjjenek ide franciául nem beszélők. A helyi törvényhozás évi 50 ezerben korlátozta a bevándorlók számát. Ennek sincs semmi köze az igényekhez, ennél sokkal több munkás kéz hiányzik Québecben.