A helyzet nem sokban különbözik az élelmiszeriparban sem. Phoebe Stephens, a Torontói Egyetem (UoT) professzora frissebb elemzésében rámutat, hogy míg idén 23 százalékos árszínvonal növekedés várható, az amerikai Cargill nevű multinacionális élelmiszer-gigász nagy valószínűséggel rekord mértékű profitra tehet szert, míg a kanadai Loblaws első negyedéves bevétele csaknem 40 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest.
Továbbá, míg a fogyasztók, a kiskereskedelmi láncok és az elsődleges szektor szereplői (különösen a gazdák) szenvednek a tartós árszínvonal növekedésétől, addig az olyan globális gigászok, mint a Coca-Cola 12 százalékos forgalomnövekedést élvezhettek az éve első negyedévben.
Egyszerűen a „monopolkapitalizmus” kapzsisága áll az infláció mögött?
A Makronómon már többször is beszámoltunk a korlátlan vállalati hatalomról és kapzsiságról, mint az infláció valódi okáról. Ahogyan azt írtuk: Robert Reich – a Clinton adminisztráció valamikori munkaügyi minisztere – szerint Amerika gazdasága néhány óriás nagyvállalat kezében koncentrálódik, amelyek korlátok és következetesség nélkül emelhetik az árakat.
Márpedig, ha a jelenlegi energia- és élelmiszerárak radikális emelkedését elemezzük, akkor fontos figyelembe venni, hogy míg az Oroszországgal szembeni szankciók és azok megtorlása miatt az EU energiaellátása csökkent, addig az energiaszolgáltatók költsége nem nőtt.
Tehát nem a csökkent termelés vagy a növekvő termelési költségek a fő oka az energiaárak emelkedésének, hanem inkább az oligopóliumok spekulációja, amelyeknek már semmi közük a szabadpiachoz.
Ezen oligopóliumok kartellek létrehozásával együttműködnek egymással, kihasználva Oroszország ukrajnai invázióját, aminek eredményeként úgy emelik az árakat, ahogy jónak látják, s ez megmagyarázza az energiavállalatok hatalmas nyerességeit is.
Ami pedig az élelmiszer-árrobbanást illeti: az Analyst nevű görög kutatóközpont korábbi elemzésében hangsúlyozza, hogy a globális élelmiszer-kereskedelem volumene nem változott nagymértékben – inkább
a már-már kaszinóként működő nemzetközi árutőzsdék játékosainak spekulációja emelete az egekbe az élelmiszerárakat,
hiszen nem sokkal az ukrán háború kitörése után milliárdok ömlöttek a mezőgazdasági spekulatív alapokba (Agra-funds), ennek eredményeképpen pedig az egyes alapok az orosz inváziót követően azonnal megszázszorozták napi forgalmukat.