A világ pénzét követeli Oroszország a Google-től
Akkora bírságot szabtak ki az amerikai cégre, ami sokkal több az egész világ össztermékénél.
A vállalat egy szép napon úgy döntött, hogy 2500 dollárra bünteti azt, aki félrevezető tartalmat vagy álhírt oszt meg a felületén. Aztán bezuhantak a részvények, a PayPal pedig visszaszívott mindent.
Nem mindennapi szabályzat-frissítést akart bevezetni a PayPal a napokban. Az eredeti elképzelések szerint november elején induló új rend alapján minden olyan poszt, üzenet, amely félrevezető információkat vagy álhírt tartalmaz, a vállalat 2500 dolláros büntetését vonta volna maga után. Az eljárás súlyos aggályokat vet fel, miután
a pénzt pedig abban a pillanatban le is húzták volna a felhasználók számlájáról.
Az Egyesült Államokban a jobboldali politikusok és véleményvezérek régóta támadják a BigTech-cégeket – különösen a Metát és a Twittert –, amiért azok cenzúrázzák a konzervatív véleményeket, illetve azokat a híreket, amelyek nem simulnak bele a hivatalos narratívába. Az orosz-ukrán háború ennek a tevékenységnek klasszikus iskolapéldája, a Facebook és Twitter futószalagon bünteti és némítja el azokat a felhasználókat, akik nem a mainstream elvárásoknak megfelelő hangon szólalnak meg. A PayPal gyomorforgatóan ostoba ötlete tökéletesen illeszkedik a sorba, azaz csak illeszkedett volna, de a felhasználók azonnal büntető hadjáratba kezdtek, így a kolosszális ötletből nem lett semmi.
A hír hatására ezrek törölték fiókjukat, a vállalat részvényei pedig már a megjelenés napján 5,3 százalékot zuhantak, ezzel a legnagyobb egy napon belüli esést produkálva július 26-a óta. A cenzúra ötletének hallatán ráadásul több nagyágyú is páros lábbal szállt bele a PayPal elnökségébe. Tom Scott szenátor a Twitteren üzent a vállalatnak, mint írta:
ezért haladéktalanul vizsgálatot indít az új szabály törvényessége kapcsán, és minden lehetséges módon akadályozni fogja annak életbe lépését.
Igencsak berágott maga David Marcus, a PayPal korábbi vezére is, aki a következőket írta: „Nehéz nyíltan kritizálnom egy általam egykor hőn szeretett céget, de a PayPal új szabálya ellent mond mindennek, amiben hiszek. Őrület. Egy magáncég elveszi a pénzedet, ha olyat mondasz, ami nem tetszik neki”. A vállalat egykori társalapítója, Elon Musk csupán egyetlen szót kommentelt Marcus tweetjéhez: „egyetértek”.
A botrány óriásira dagadt, a részvények zuhantak, a felhasználók pedig menekülni kezdtek, így a PayPal végül megadta magát. A cég szóvivője, Justin Higgs szerint
Hangsúlyozta: a vállalatnak természetesen esze ágában sincs büntetni a felhasználókat hírek megosztása miatt, és soha nem is szándékozik ilyesmit bevezetni.
Az USA-ban a republikánusok egyre jobban és egyre eredményesebben sürgetik a BigTech-vállalatok megregulázását, a PayPal mostani ostoba botránya tulajdonképpen tálcán kínálta magát, így könnyedén fogják beilleszteni az érvelési eszköztárba.
Fotó: 123rf