Veszélyben a német ipar
Nemrég számolt be arról a CNN gazdasági rovata, hogy az egekbe ugrott energiaárak miatt komoly veszélybe került a német ipar, amely az Európai Unió legnagyobb gazdaságának motorját alkotja, és az ország gazdasági kibocsátásának több mint ötödéért felelős.
A portál szerint más nagy gazdaságokhoz hasonlóan már Németországban is egyre gyakrabban felmerül egy mély recesszió valószínűsége, ami az ország 7,5 millió embert foglalkoztató ipari szektorának szélesebb körű hanyatlását vetítheti előre.
Annak ellenére, hogy a tél előtt a németek sikeresen töltötték fel gáztárolóikat, a magas energiaköltségek továbbra is növelik a fogyasztói árak inflációját (CPI), amely szeptemberben 10 százalékra ugrott.
A CNN elemzése szerint a régebben megszokott orosz gázellátás hiányában az ország
valószínűleg súlyosan kimeríti készleteit a tél folyamán, és jövőre is csak drágán juthat további gázkészletekhez,
még akkor is, ha a háztartásoknak és a vállalkozásoknak sikerül visszafogniuk fogyasztásukat.
Az amerikai hírportál kiemeli, hogy Németországban már azért is aggódnak, hogy egyes vállalatoknak nem sikerül túlélni a válságot – egyre többen csökkentik a termelést, míg néhányan alkalmazottakat bocsátanak el, mások pedig tevékenységük egy részét külföldre helyeznék át.
A legnagyobb kihívással viszont a német kis- és közép-vállalkozások (mittelstand) néznek szembe.
Ezek, a tőkeerős multinacionális cégekkel ellentétben, gyakran családi vállalatok és mélyen beágyazottak a helyi közösségükbe, ezáltal kevésbé képesek menedzselni az energiaársokkokat, mint az ipari gigászok, írja a CNN.
Bizonytalan válaszok
A vészhelyzetre reagálva a Scholz-kormány úgy döntött, hogy Németország kivásárolja magát a válságból egy 200 milliárdos rezsicsökkentésre szolgáló hitel keretében, amely hallatán nagy, általunk is többször megírt botrány tört ki Európában.
A sok uniós tagállam által vitatott döntés nagy valószínűséggel azért születhetett, mivel a német kancellár hivatalba lépése után tavaly decemberben egészen egyszerűen nem volt felfegyverkezve egy alternatív forgatókönyvvel, már ami az orosz energiahordozók elapadása esetén léphetne életbe.
Márpedig, ha a kormányfő 200 milliárd eurós válságterve balul sül el, az nem csak az ő politikai pályáját törheti derékba, de az egész német gazdaságot – ezáltal pedig sok európai gazdaságot is – magával ránthatja, írta meg nemrég a Makronóm.