Soha nem látott pesszimizmus uralkodik Európában. A szankcióknak köszönhetően immár tomboló energiaválság édestestvérét, a megélhetési válságot is magával hozta a bálterembe: az energiaárak elszabadulása vállalkozások százezreit teszi tönkre, az energiafüggő infrastruktúra gyakorlatilag lélegeztetőgépre van kötve, a recesszió vicsorgó alakja pedig már itt kapirgál az ajtón. Az átlagpolgár számára a rezsi kifizetésének csatája a mindennapok része lett, a „fűtesz vagy eszel” dilemmája pedig nem csak egy bulvárkifejezés, hanem a kézzelfogható valóság.
A fosszilis energiahordozók eddig uralták, most pedig tönkreteszik megszokott, kényelmes világunkat. Minden ujj a 2050-es klímacélokra mutatott, ám az átállás az alternatív és megújuló energiahordozókra máris elkésett. Mint a jelenlegi helyzet mutatja, az „aha-élmény” keserűbben jött el, mint azt bárki gondolta volna.
Kis zöld csoda
Mindebből Feldheim lakosai nem sokat éreznek. A Berlintől másfél óra kocsikázásra délre található, 130 lakosú kistelepülés évtizedek óta készen áll arra a helyzetre, amely miatt most cseppet sem kell aggódniuk. Nem ismerik az energiaválságot, és csak a hírekben olvasnak elborzadva a rezsiköltségekről.
Feldheim sikertörténete a kilencvenes években kezdődött, amikor – egy diák javaslatára – a közösség úgy döntött, pénzt áldoznak arra, hogy a település határában szélturbinákat állítsanak fel. A gondolatot tett követte, a tettet újabb gondolatok, így a fejlesztés azóta sem állt le.
Újabb és újabb turbinák nőttek ki a földből (összesen 55 darab), napelemparkok létesültek, akkumulátoregységek épültek, amelyek tárolták a felhalmozott energiát, sőt már egy biogáz-üzem is szolgálja a helyiek központi fűtésrendszerét és minimumrezsijét.
És akkor a hidrogéngyártó egységről még nem is beszéltünk.
A siker titkának alapja az összetartó közösség volt, vagyis az, hogy mindenki akarta a beruházásokat. Nem is olyan egyszerű ez, mint első pillantásra látszik: egy szélturbina nem mindenki számára a legépületesebb látvány, ráadásul a feldheimiek esetében alapból egyeztetni kellett a környező településekkel is. Ezzel nem volt probléma, ám az igazán szerencsés fordulat az volt, amikor kiderült, hogy a hatóságok sem kezdenek el kukacoskodni: az alulról jövő kezdeményezések ugyanis
Németországban gyakran már a tervezési fázisban megfeneklenek a különböző szabályozási, bürokratikus nehézségek és a nagy energiavállalatok ellenérdekelt lobbitevékenysége miatt.